Испанецът Хорхе Лоренсо с Ямаха спечели първия кръг за сезон 2012 в Световния шампионат по мотоциклетизъм (MotoGP) на пистата "Лосаил" в Катар.Състезанието се проведе на осветление.
Лоренсо потегли от първа позиция.Но победителят от миналата година Кейси Стоунър с Хонда с много силна езда успя да изпревари в началото испанеца и водеше почти през цялото състезание.
Драмата настъпи в последните четири обиколки, когато Стоунър, Лоренсо и Педроса се събраха в много малки разлики. В 19-ия тур Педроса, който караше втори, опита да изпревари съотборника си от Хонда Стоунър, при което двамата за малко не отпаднаха. Това позволи на Лоренсо да се възполза от ситуацията и да излезе начело. До края той запази първата си позиция и завоюва Гран При на Катар.
Пилотите на Хонда се задоволиха с второто и третото място като Педроса успя да изревари Стоунър.
Британецът Кал Кръчлоу остана четвърти с мотора на Monster Tech Yamaha, а легендата Валентино Роси зае едва десето място.