Катарският пилот на "Мини" Насер Ал-Атиях спечели за втори път в кариерата си рали "Дакар". Шампионът от 2011 г. доминираше от самото начало до края на надпреварата в Аржентина, Боливия и Чили и заслужено триумфира на финала в Буенос Айрес.

Ал-Атиях завърши спокойно шести в заключителния етап, който беше съкратен до едва 34 километра заради силен дъжд. Победител стана американецът Роби Гордън, който атакува мощно към финала и изпревари Лирой Поултър с 31 секунди и Емилиано Спатаро с 34 секунди.

44-годишният Ал-Атиях стана едва седмият автомобилист с повече от една победа в състезанието, а за "Мини" успехът беше четвърти поред.

Втори в крайното класиране с изоставане от над 35 минути остана Жиниел де Вилиер с "Тойота", а трети е полякът Кшищоф Холовчиц с друго "Мини".

Испанецът Марк Кома с КТМ спечели ралито при мотоциклетистите, с което дублира успеха си от миналата година. Това беше негов пети успех в престижното състезание, с което се изравни с французите Сирил Невьо и Сирил Деспре. За КТМ победата беше поде номер 14.

В генералното класиране Марк Кома изпревари португалеца Пауло Гонсалвеш с "Хонда" и австралиеца Тоби Прайс - също с КТМ.

Последният етап при мотоциклетистите беше съкратен до 101 км заради опасното трасе. Сутринта заваля дъжд, който се превърна в порой и направи трасето хлъзгаво. Затова мотоциклетистите се групираха и се придвижваха внимателно към финалната линия. За да обезопасят финала, организаторите ги спряха предсрочно.

Хоан Бареда и Елдер Родригес изчакаха лидера на "Хонда" Гонсалвеш, за да го ескортират в случай, че се появи проблем.

Последният етап беше спечелен от словака Иван Якес, следван от друг словак - Стефан Свитко, а на трето място в етапа е австралиецът Тоби Прайс.

При камионите Майрат Ардеев спечели за първи път "Дакар". Той взе две етапни победи, но в останалите показа завидно постоянство. Сънародниците му Едуард Николаев и Андрей Каргинов оформиха изцяло руски подиум.