Австралийският пилот на отбора на Marc VDS – Джак Милър с "Хонда" спечели изключително драматичното състезание за Голямата награда на Холандия по мотоциклетизъм в клас MotoGP в Асен. Така най-после той успя да наруши доминацията на големите четири в този спорт – Валентино Роси, Марк Маркес, Хорхе Лоренсо и Дани Педроса – които неизменно печелиха всеки един старт от календара на MotoGP от 2012-а година насам(общо 62 състезания).

Състезанието беше прекъснато след 14-ата обиколка заради силен дъжд. След повторния старт първите трима паднаха, в това число и седемкратният шампион Валентино Роси (Италия) с "Ямаха" и победителят в квалификациите Андреа Довициозо (Италия) с "Дукати".

Милър се възползва и финишира пръв в съкратеното до 12 обиколки състезание за 22:17.447 минути и стана първият австралиец с успех в Кралския клас след Кейси Стоунър през 2012 година.

Втори в трети пореден старт завърши Марк Маркес (Испания) с "Хонда" за 22:19.438 минути, а трети се нареди Скот Рединг (Великобритания) с "Дукати" за 22:23.353 минути.

Джак се превърна в първия победител в състезание от най-високия клас на MotoGP състезавайки се за частен отбор, от победата на Тони Елиас през 2006-а година, когато той се караше за отбора на Грезини и спечели състезанието в Ещорил.

"Не знам какво да чувствам в момента. Много хора ни подценяваха и не вярваха в нас, казваха, че нашият проект не струва, но се надявам за едно: дано тези хора са се убедили, че грешат, дано са разбрали, че грешат, когато казват, че аз нямам място в този шампионат, и дано са осъзнали, че не съм идиот. Искам да благодаря на Хонда за това, че рискуваха с мен. Всичко е просто невероятно, не мога да говоря от емоции. Изключително щастлив съм от факта, че съм отново върху мотора, че успяхме да се възстановим след тежката контузия и съм много доволен, че се завърнахме след всичко преживяно през последната година", заяви Милър след края на състезанието.

"Да изпуснем титлата с толкова малко през 2014-а в Moto3 и след това да последва ужасната миналата година бе изключително тежка част от моята кариера. Да щастлив съм, но все пак не трябва да имаме големи очаквания, защото това си бе победа в смесени и много тежки мокри условия, но все пак е приятно да я имаме в нашия актив", добави пилотът.

Маркес е лидер в генералното класиране след 8 от 18 състезания за сезона със 145 точки, следван от сънародника си Хорхе Лоренсо с "Ямаха" със 121 точки и Роси със 103 точки.

Милър, чието най-добро класиране в кампанията до днес беше десетото място в Гран При на Каталуния на 5 юни, вече е 13-и в подреждането с 33 точки.