Световното първенство приключи, а финалният мач остави феновете на футбола без дъх. Аржентина триумфира след изпълнение на дузпи в зашеметяващ двубой срещу Франция, за който ще се говори години наред.

Мач за историята! Епичен финал! Един от най-великите двубои за всички времена! Разтърсваща драма! Много епитети могат да бъдат използвани за този двубой и всичко ще бъде напълно заслужено... и дори малко. Просто Цар Футбол в целия си блясък! Един незабравим спектакъл, който ще отеква във вечността.

Минаха през Ада, но стигнаха Рая с благословията на Дон Диего! Аржентина е новият световен шампион след уникална драма с дузпи срещу Франция!

Финал за историята

Какво се случи на стадион "Лусаил" в Катар? Кои бяха героите и главните "виновници" за тази историческа епопея? Ще се опитам да отговоря и на себе в следващите редове.

Снимка 599915

Аржентинците, водени от своя капитан Лионел Меси, влязоха доста по-добре в мача. Надъхани, организирани, сплотени, добре подредени и знаещи какво точно трябва да правят на терена. Французите пък бяха на обратния полюс - статични, безидейни, дезориентирани, предвидими и панирани. "Гаучосите" успяха да се възползват и след само 36 минути вече водеха с 2:0.

И тук идва първият герой - Дидие Дешан

Снимка 600014

Франция получи звучен шамар през първото полувреме и буквално беше опряна до стената след попаденията на Лионел Меси (23' - дузпа) и Анхел ди Мария (36). Какво направи селекционерът на "петлите"? Дешан предприе спешни мерки и дори не дочака края на първата част.

Още в 40-а минута замени две от най-големите си звезди - Оливие Жиру и Осман Дембеле. На тяхно място се появиха Коло Муани и Маркус Тюрам. Шокиращ ход, който веднага предизвика много полемики. Дешан можеше да изчака поне края на полувремето, но той сякаш усети, че трябва да направи нещо спешно, нещо извънредно, нещо което да разтресе отбора, да го събуди, да му влее свежа кръв, да покаже, че няма да се церемони с никой.

Дешан: Ако пипнеш нещо и то ти се изплъзне, става още по-трудно

"Ще трябва да се примиря"

В крайна сметка се оказа, че точно Коло и Маркус се превърнаха в главни действащи лица. Муани беше съборен за дузпата в 80-а минута, а Тюрам асистира за втория гол на Мбапе. Нещо повече - Муани можеше да сложи точка на спора в 123-а минута, когато се озова очи в очи с Емилиано Мартинес, но стражът на Аржентина се справи блестящо.

За да предприемеш подобен ход трябва смелост, каквато Дешан безспорно притежава. Ситуацията за Франция изглеждаше критична и критичните ходове продължиха в 71-ва минута, когато терена напусна и Антоан Гризман. Какво ще кажете? Мачът не ти върви, губиш с 2:0... и вадиш Жиру, Дембеле и Гризман. Уау!

Селекционерът на Аржентина Лионел Скалони вероятно е настройвал играта на отбора си именно с идеята да спре тези тримата и естествено Килиан Мбапе. Тактиката сработваше до гениалните ходове на Дешан, които внесоха смут в редиците на "албиселесте" и разбира се - до избухването на Килиан Мбапе.

Герой №2 - Килиан Мбапе

Снимка 600001

Истински феномен! Голмайстор на първенството с 8 гола. Само на 23 години Мбапе демонстрира фантастични лидерски качества и поведе Франция към този феноменален обрат. Едно от най-изумителните неща в този мач бяха трите отбелязани дузпи от този брилянтен играч. Сигурно се броят на пръсти футболистите, които биха се справили с това огромно напрежение.

В такъв мач(финал на Световно първенство), в толкова отговорни моменти(и в трите случая)... и на тази възраст, просто е изумително. Видяхме как самият Хари Кейн се провали при втория си опит в 1/4-финала именно срещу Франция. А като прибавим и зашеметяващото му воле в 82-ра минута, с което резултатът стана 2:2, просто трябва да се преклоним пред този гений.

Мбапе с красноречиво послание: Ще се върнем!

Убеден е, че щастливите дни за Франция предстоят

Само на 23 години и вече има 4 гола във финали на Световно първенство. Той се разписа и на финала през 2018, когато при резултат 3:2 за Франция оформи крайното 4:2 с попадение в 65-а минута. Колко ли рекорда ще счупи, колко ли пъти ще спечели Златната топка, колко ли гола ще отбележи? Почти цялата кариера е пред този феномен, а първите години от нея са повече от обещаващи.

Да погледнем и към заслужените шампиони от Аржентина. Със сигурност всички играчи са герои и имената им ще бъдат записани със златни букви в историята на аржентинския футбол, но има двама, на които искам да обърна по-специално внимание.

Емилиано Мартинес - най-добрият вратар на Мондиал 2022

Снимка 599886

Вратарят на Аржентина има огромен принос не само за победата във финала, а изобщо, че "гаучосите" стигнаха до този етап.

През целия турнир пазеше като пантера и отрази доста ключови дузпи. Спасяването му обаче в 123-а минута на двубоя, когато Коло Муани излезе сам срещу него, може да бъде определено за едно от най-важните спасявания в историята на футбола. Aко в тази минута топката беше влязла в мрежата му, Франция щеше да бъде Световен шампион.

Аржентинският страж малко развали добрите впечатления за себе си с изцепката си при награждаването, но в такъв момент, когато емоциите са взели връх, можем да си затворим очите.

Мартинес скандализира футболния свят с простащината си

"Грозно, много грозно"

Лионел Меси покори света

Снимка 599889

Още преди първенството се изговори много за Лео Меси и че това е последният шанс за този изключителен футболист да спечели Мондиала. E, той го сграбчи и 36 години след последната титла на Аржентина, върна трофея у дома. Като истински лидер Меси беше в основата на всичко по-интересно пред френската врата и отбеляза два гола. Малкото момче от Росарио покори световния връх.

Преди 6 години, след загубен финал за Копа Америка, Меси сензационно обяви, че се отказва от националния отбор. Тогава Аржентина загуби от Чили след изпълнение на дузпи, а самият Меси пропусна своята и не успя да спре сълзите си след двубоя. "Трудно е да анализираме в момента. Първото нещо, което ми идва на ум е, че за мен това е краят с екипа на Аржентина. Пробвах и направих всичко, за да спечеля нещо с националния отбор, но така и не успях. Това беше най-голямата ми мечта, но загубих четири финала (б.а. Световното първенство 2014, Копа Америка 2007, 2015 и 2016), което не е обичайно за мен", заяви тъжният Меси през 2016-а година.

Месията на световния футбол - най-незабравимите моменти от великата кариера на Лионел Меси!

Роден победител, докоснат от Бог с таланта си и покорил върха

В крайна сметка Лео промени решението си и 6 години по-късно, вече в залеза на своята кариера, Меси успя да изкачи футболния Еверест. Какъв прекрасен завършек на славната му кариера...

Шимон Марчиняк - съдийство за пример

Снимка 600022

Иска ми се да напиша и няколко думи за този страхотен полски арбитър, който според мен има огромна заслуга за това да се получи толкова интересен мач. Остави двата отбора да играят и когато му се налагаше да взима важни решения - той беше безупречно точен. И въпреки, че имаше доста моменти, в които можеше да си послужи със системата ВАР, реферът не се възползва нито веднъж и отсъди всичко точно в реално време.

Колина за съдията на финала: Беше по-добър от ВАР!

Признание за Марчиняк

Най-гениалното решение беше в 87-а минута, когато Тюрам падна в наказателното поле след контакт с бранител на Аржентина. В реално време изглеждаше, че това е дузпа, но съдията наду свирката и показа жълт картон за симулация на французина. Повторенията ни убедиха, че Маркус тръгва да пада по-рано и умишлено закачи крака си в този на защитника. Блестящо решение.