Отборът на Колъмбъс за първи път стана шампион на САЩ по футбол (МЛС), побеждавайки Ню Йорк Ред Булс с 3:1 (1:0).

Колъмбъс не се беше класирал за финал от основаването на МЛС през 1996 година. Венецуелецът Алехандро Морено, който отбеляза девет гола сезона, откри резултата в 31-та минута. В 51-та минута Джон Волинек възстанови равенството - 1:1. Но само след две минути Чад Маршал отново изведе Колъмбъс напред в резултата, а в 82-та минута бившият играч на Байер (Леверкузен) Франки Хейдук оформи крайното 3:1 за Колъмбъс.

Отборът на Колъмбъс получи и други признания - американецът Чад Маршал бе определен за най-добър защитник на сезона, а аржентинецът Гилермо Барос Счелото бе избран за най-добър играч на годината на МЛС. След редовния сезон Колъмбъс бе с най-добър баланс в МЛС - 17 победи, 7 загуби и 6 равни мача. За първи път след 2002 година и титлата на Лос Анжелис Галакси най-добрият отбор през редовния сезон печели и титлата национален шампион.