31 години минаха от деня, в който Силвио Берлускони пристигна с хеликоптер в дъжда при феновете на Милан и им обеща благоденствие. Дойдоха времената на Гулит, Рийкард и Ван Бастен. На Саки, Капело, Анчелоти. На Баджо, Савичевич, Шевченко, Малдини, Кака.
На 5 трофея в Шампионската лига и 8 титли в Серия А.
Това бяха 3 десетилетия слава, но техният край дойде. От четири сезона Милан е избледнял фалшификат на онзи отбор, който командваше модата у дома и на континента. През 2011-а клубът празнуваше скудето, година по-късно завърши втори. Сезон 2012-2013 г. също не бе провал, трето място и квота за Шампионската лига.
Но това бе началото на края в ерата на големите успехи с дуета Берлускони-Галиани.
Осмо място. После десето, седмо и шесто.
В никакъв случай това не са атрибути към статия за Милан, нали?
От април 2017-а започна ново летоброене в клуба, който години наред се опира на семейни ценности, парите на фамилия Берлускони и мисленето на колос.
Източник: Facebook/ Silvio Berlusconi
В Миланело играчите бяха под крилото на всемогъщия бос, гледани като собствени негови деца, а Дейвид Бекъм, попаднал в Милан в средата на миналото десетилетие, разкри тогава: "В комплекса за тренировки, в медицинския център, в ресторанта, навсякъде в клуба ти се чувстваш, сякаш цял живот си бил в Милан. Това е тайната на клуба. Атмосферата, създадена от ръководството.".
От април нещата са поставени на друга основа - китайският консорциум, начело с президента Ли Йонгхон, няма да жали пари за модернизирането и подсилването на Милан. Клубът ще се превърне в модерна машина, за да гони Ювентус, който за пет години се откъсна като Юсеин Болт пред останалите в Италия.
Революцията обещава интересни времена за Милан и неговите милиони привърженици, като немалко от тях има и у нас. Защото в нейната основа са двама енергични италиански днежтълмени (или по-скоро - добри бизнесмени), които вече са герои на социалните мрежи и оказват силно влияние върху клуба.
На 27 април президентът Ли обяви, че цялата власт и пълен картбланш за действие имат Марко Фасоне (административен директор) и Масимилиано Мирабели (спортен директор). Двойката работи здраво и денонощно, като двете основни направления са разгръщането на плановете за новия стадион и - най-вече - сглобяването на много силен отбор.
Източник: GettyImages
Първата работа на Мирабели, който изцяло отговаря за спортно-техническия сектор, бе да подкрепи треньора Виченцо Монтела, подписал нов контракт до 2019-а.
Втората - да даде карта на Европа на Фасоне и двамата да тръгнат на обиколка. На лов.
Отскочиха до Испания и подписаха с бранителя на Виляреал Матео Мусакио за 18 милиона евро. После пиха кафе в Бергамо и стиснаха ръце с Аталанта за сензационния полузащитник Франк Кеси, който ще струва 8 милиона евро за сезон под наем, а опцията му за откупуване е доста скъпичка. Но качествата на 20-годишния играч си струват и скоро ще видите това в червеното и черното на Диаболо.
Източник: GettyImages
Фасоне и Мирабели отлетяха за Волфсбург в Германия и качиха на обратния полет Рикардо Родригес, един от най-добрите леви защитници в Европа от поне 3 години. И той излезе сравнително евтино - към 18 милиона евро.
Пътешествието продължи към Кардиф, където в добавка към това, че гледаха финала в Шампионската лига, двамата се договориха с Андре Силва, централния нападател на Порто и националния тим на Португалия.
Източник: GettyImages
21-годишният футболист е новата сензация на страната и посочен от Кристиано Роналдо за негов пряк заместник с жезъла на лидер в тима.
38 милиона евро, които с добавките, бонусите и останалите клаузи, ще докоснат вероятно един ден 50 милиона.
Силва още не е Шевченко, но според хората в Милан е най-близкото нещо до него на тази възраст, което са можели да имат. Вкара 16 гола миналия сезон в първенството на Португалия, асистира за още 6 в едва 28 мача като титуляр (и 4 като резерва).
На връщане от Кардиф дуото Фасоне-Мирабели спря в Съндърланд, парафира с Фабио Борини за около 4 милиона евро (наем) и се прибра да отпочине.
Всъщност... не точно. В понеделник на Миланело се появи Хакан Чалханоглу, турският полузащитник на Леверкузен. 23-годишният плеймейкър, който бие изящни преки свободни удар, подписа за 20 милиона евро.
Преди края на седмицата Милан ще подпише със седми нов. Името му е Андреа Конти, идва от Аталанта за 20 милиона евро.
През миналия сезон 23-годишният бранител игра вдясно на фланга при схема 3-4-3, тоест - може да е десен защитник, но може да е и десен халф. Вкара 8 гола, което е рекорд за сезона в петте водещи първенства на Европа за бранител!
И с това трансферните фойерверки на новия Милан не са свършили. Трите цели, за които се говори най-усилено, са:
Бернд Лено, вратар на Леверкузен.
Лукас Биглия, полузащитник на Лацио.
Муса Дембеле, нападател на Селтик.
Източник: http://www.celticfc.net/
С изключение на Биглия, ако бъде привлечен, селекцията е насочена към млади футболисти, които вече са доказани на ниво водещи първенства на Европа. Дори Дембеле, който има един сезон за Селтик, очевидно е класа - искат го Челси и Байерн. А е само на 20 години.
Ако мишените бъдат улучени, а дотук Фасоне и Мирабели не пропускат, Милан на старта на сезона може да е напълно променен от видяното миналия сезон. Млад, свеж и гладен.
Дотук изхарчените пари са 106 милиона евро, плюс 20 за Конти, който още не е финализиран. За да се изпълни план максимум със споменатите трима, ще идат още към 60 милиона. С други думи - не ти излиза евтино, ако градиш нещо значимо с класа на момента, но и огромен потенциал за бъдещето. И ако в първенството ти е Ювентус, с който трябва да се мериш.
Китайските пари очевидно няма да бъдат жалени. Милан има и друга основна цел на пазара, макар вероятно това да не е най-точната дума.
Дойде моментът за преговори с Джанлуиджи Донарума, тема, която е слабо място на привържениците. Вратарят, от когото се чака да е стълб и бъдеща опорна точка на новия Милан, отказа да подпише с клуба. След това заяви, че е преосмислил.
Източник: GettyImages
Но разговорите ще са дълги и чисто психологически Милан е в сложна ситуация. От една страна - задържането на Донарума е гръмогласна заявка за това, че клубът няма намерение да изпуска най-добрите си играчи и може да задоволи глада и амбициите им със своите собствени такива.
От друга - как Милан, Дяволът с богата история, ще се огъва пред едно 18-годишно момче и нахалния му агент Мино Райола?!
Каквото и да стане с Джиджо, спортно-технически Милан ще е подобрен значително. Виси въпросът - е ли Монтела човекът, който да превърне тим с такъв потенциал в шампионски? Самият Виченцо не е треньор-шампион все още. Но и неговият потенциал е виден.
Източник: GettyImages
Едно е сигурно. Срамните 11 700 абонаментни карти, които клубът продаде миналото лято, ще бъдат двойно или тройно надминати преди старта на сезона в Серия А този път. Милан се завръща на сцената, макар още да не знаем дали бързо ще получи главна роля в шоуто.
След четири години без Шампионска лига и място в челото на класирането, Дяволът в червено и черно не иска повече да седи затворен в килера на посредствеността.