Четири медала спечелиха националите на България в първия ден от провеждащия се в столицата Мондиал по самбо и бойно самбо.

Едно сребърно и три бронзови отличия бяха завоювани от "лъвовете" ни в "Арена Армеец".

Валентин Бенишев остана втори в категория до 74 килограма стил бойно самбо, след като в 52-а секунда от началото на двубоя извади лявото си рамо. Новият световен шампион е руснака Ислам Махчаков, а след лекарска забрана Бенишев стана носител на сребърен медал.

Бронзови медали за България спечелиха петкратният носител на световната титла по бойно самбо Марко Косев в кат. 57 кг, Камен Геориев - бойно самбо, кат. - 100 кг. и Мартин Иванов спортно самбо, кат. - 68 кг.

От останалите ни участници днес най-предно класиране (пето място) зае Цветелина Цветанова при жени спортно самбо кат. - 48 кг.

"Не можах да се концентриам на сто процента и за части за секундата ми излезе рамото. После се намести бързо, но болката остана. Не познавах съперника си. За първи път излизам срещу него. На европейското първенство руснакът беше друг. 22 човека бяхме в категорията, а една от най-тежките ми срещи беше на полуфинала с представителя на Узбекистан. Оттук нататък след като се възстановя продължавам яко напред", каза Бенишев след финала.

Световното първенство по самбо в София продължава днес и утре, като всеки ден предстои да се изиграят по 9 категории. Още 17 български самбисти ще се борят на тепиха за призово класиране през уикенда.