В петък (14 февруари 2020 г.) Клубният финансов контролен орган (Club Financial Control Body - CFCB) на УЕФА излезе с решение, с което глобява отбора на Манчестър Сити с 30 милиона евро и лишава тима на Пеп Гуардиола от участие в европейските клубни турнири за следващите два сезона (2020/2021 и 2021/2022 г.). Според УЕФА, англичаните не са спазили "break even" правилото, заложено в нормативните изисквания на Финансовия феърплей на централата, завишавайки приходите си от спонсорство в отчетните данни, които се предоставят за лицензиране, касаещи периода 2012 - 2016 година. Според различни източници, в основата на разследването на Европейската футболна централа са материали, които са ѝ предоставени от немското издание Der Spiegel в края на 2018 година.
Финансовият феърплей на УЕФА
През 2009 година излиза доклад на УЕФА, според който 655 клуба от Стария континент са отчели загуба в края на счетоводния си период, а за голяма част от тях това е системен проблем. Репорт на международната одиторска компания Deloitte отчита дълг от над 3 млрд. паунда на отборите от Премиършип (20) за сезон 2008/2009 г. Тогава се заражда и концепцията за въвеждането на регулаторно правило. Европейската футболна централа въвежда финансовия феърплей през 2011/2012 година. В анонс относно влизането в сила на регулацията, бившият президент на УЕФА - Мишел Платини, се обоснова така: "Петдесет процента от клубовете губят пари и това се превръща в тенденция - трябва да спрем тази влошаващ се спирала. Самите собственици искат правила, които да спазват, така че да харчат ефективно своите средства".
Основните аргументи в подкрепа въвеждането на правилото са:
- подобряване на финансовите показатели и тяхната прозрачност;
- защита на интересите на служители и футболисти на дадения клуб, относно трудовото възнаграждение и погасяването на задължения към тях;
- насърчаване на клубовете да балансират своите разходи, спрямо своите приходи;
- устойчивост на дългосрочното развитие на футболния клуб;
Най-общо можем да кажем, че спазването на финансовия феърплей се отнася до това разходите да не превишават приходите значително. Терминът, който регулаторно се описва в нормативния документ е правилото "break even" - това е максимално допустимия текущ дефицит (текуща загуба) в счетоводния баланс на клубът за разглеждания сезон.
Източник: topsport.bg
* За първия мониторингов период (сезон 2011/2012) не се включват заплатите на играчи, сключили договор с клуба преди 1 юни 2010 година.
Разбира се, това е само основното правило, което клубовете са задължени да спазват. Наред с това трябва правилно да отчитат покупката (трансфера) на даден футболист, спрямо заложените в договора траншове, тъй като футболистът се приема за актив и се начислява амортизация. Амортизацията е разход, признат за отчетния период, получен в резултат на разсрочването на стойността даден актив. Много от европейските клубовете покриват "break even" правилото, но допускат пропуски в счетоводната документация относно трансферите, за което и биват наказвани.
Какво разбира УЕФА под балансирани приходи и разходи и как ги разглежда/категоризира?
Релевантни приходи (съотносими) - приходи от абонаментни карти, продажба на билети, спонсорски договори и маркетинг, телевизионни права, приходи от продажба на активи, приходи от участия в европейските клубни турнири и др.
По-малко съотносими приходи - апортни вноски в капитала на дружеството, приходи от други услуги несвързани с футбола и др.
Релевантни разходи (съотносими) - заплати към футболисти и служители, допълнително материално стимулиране, дивиденти и др.
По-малко съотносими разходи - разходи за ДЮШ, разходи за женски футбол, разходи за наеми, други нефинансови разходи и др.
Политика на клуба е балансирането между отделните видове приходи и разходи. УЕФА само рамкира и скицира най-общо тяхното значение при спазването на правилата.
Източник: GettyImages
В последният Benchmarking report на УЕФА за 2018 година, централата констатира ръст на приходите с 80% на топ петте първенства на Стария континент (в т.ч. Англия, Франция, Испания, Германия, Италия). Тези първенства представляват 75% от общите приходи на всички клубове в Европа. В тази класация отборът на Манчестър Сити е на 5-то място по приходи за 2018 година, след Реал (Мадрид), Барселона, Манчестър Юнайтед и Байерн (Мюнхен). "Гражданите" заемат и второ място по реализирани приходи от телевизионни права, които за 2018 година възлизат на 177 млн. евро, а шампион тук е Манчестър Юнайтед с 187 млн. евро.
Отчетни данни на Манчестър Сити 2012-2016 г.
През изминалата календарна 2019 година, отборът на Манчестър Сити е на печалба (след облагане с данъци) от малко над 10 млн. паунда, шампион на страната за предходния сезон и участник в ШЛ до четвъртфинала, където отпада от Тотнъм. Според последния годишен доклад на "гражданите", 59% от разходите са за издръжка на персонала (ФРЗ), което е 7% увеличение спрямо предходния сезон 2017/2018 г., а средното посещение на домакинските мачове е 54 132 зрители.
Но нека се върнем малко по-назад във финансовите години от периода, за който е санкциониран клубът.
Финансов отчет към 31.05* |
Печалба (+) / Загуба (-)* |
2012 г. |
- 97 857 000 £ |
2013 г. |
- 51 621 000 £ |
2014 г. |
- 22 929 000 £ |
2015 г. |
10 540 000 £ |
2016 г. |
20 483 000 £ |
* Източник: Manchester City Annual Reports (Consolidated Profit Loss Account)
** Стойността е след облагане с данъци
Видно от таблицата, за периодът 2012-2014 в рамките на три последователни години, клубът е реализирал кумулативна загуба от над 172 млн. и 400 хиляди паунда. Спрямо отчетите на клуба е видно неспазването на "break even" правилото за дефицит в рамките на първите три години, след въвеждането на правилото. Разбира се, това е само общ преглед на критериите за финансов феърплей. УЕФА подробно разглежда начина на формирането на приходите и разходите в детайли, такива, които не са част от общите отчети, които публикуват футболните клубове. Наред с това Eвропейската футболна централа ежегодно поставя определени отбори под мониторинг и изготвя годишен бюлетин, свързан с изпълнението/неизпълнението на критериите за финансов феърплей.
Заключение:
Санкцията, която беше наложена от УЕФА на Манчестър Сити е сериозен удар по амбициите на клуба. От една страна чисто паричната глоба не е от съществен проблем, а по-скоро пропуснатите ползи (финансови) от участието им в Шампионска лига. Разбира се, клубът ще обжалва решенето в Спортният арбитражен съд в Лозана (КАС), който ще трябва да потвърди или отхвърли наказанието на "гражданите". Със сигурност обаче, това е предупредителен сигнал за останалите клубове, да съблюдават и управляват умело своите парични потоци.
Sofianec
на 17.02.2020 в 18:43:02 #2Пълна тъпня е тва правило.
fanty
на 17.02.2020 в 15:53:02 #1лэфски кога, и защо не е вече, докога ще ги държат на бай пас тези! УЕФА да вземи и да дръпне сиджирчето на тоалетното казаче и да ги отмие водата, Амин!