За малко повече от 5 г. във футбола Кирил Домусчиев изкачи много върхове. Влизайки като абсолютен аматьор и ентусиаст, днес собственикът на Лудогорец е най-успешният футболен ръководител у нас. Не са много хората, които могат да кажат на Домусчиев нещо ново за футбола, но сред тях безспорно е Бернхард Хойслер - човекът, който днес ще седне до боса на Лудогорец на Националния стадион "Васил Левски". Президентът на Базел е този, на когото Домусчиев истински се опитва да подражава във футбола. Затова не са изненада думите на бизнесмена: "Във футбола имам два модела, които следвам - испанския за играта и поведението на отбора и този на Базел за управлението на клуба."

Казаха ми, че ако имам един добър изпълнителен директор, мога да управлявам без проблеми клуба и да ходя по веднъж седмично на стадиона - думите са на Бернхард Хойслер в едно от много редките му интервюта. Той говори за първи и единствен път детайлно за работата си през 2014 г., точно на 50-годишния си юбилей. - Това не е моят модел на работа, аз не си представям, че само ще вдигам телефона и ще питам какво става в клуба - добавя Хойслер.

Той е настоящият президент на Базел и заема този пост от 2012 г. Хойслер имаше тежка задача, когато замени на поста ексцентричната милиардерка Гиги Оери. Съпругата на най-богатия човек в Швейцария Андреас Оери, собственик на компанията "Хофман-Ла Рош", беше дългогодишен президент на клуба. Гиги хвърля огромни средства, с които Базел стана хегемон в Швейцария, и бързо се изстреля в ранглистата на УЕФА. След нейното оттегляне по здравословни причини бордът гласува начело да застане Бернхард Хойслер. Роденият през 1963 г. корпоративен адвокат първо е правен съветник на клуба (от 2003 г.), а през 2009 г. се изкачва до вицепрезидент.

След неговото назначение за президент на Базел клубът бележи уникално развитие, равносилно на златен век. Една от първите задачи на Хойслер е да промени поста на президента. Той не назначава изпълнителен директор, а сам се заема с всички рутинни задачи. - Аз не говоря за футбол, защото има хора, които разбират много повече от мен. Моята работа е свързана с това да дам най-добрите условия за клуба, след това идва моят екип - споделя Хойслер. Различният подход на президента на Базел е, че той слага край на издържането на клуба от богат спонсор и започва да го управлява като фирма. Всяка година бордът на директорите гласува бюджет, който се набавя от партньори. Огромна част от сумата (б.р. - бюджетът е 45 млн. евро) се дава от фармацевтичния гигант "Новартис", но има и други големи фирми, които инвестират в клуба. Много сериозна част от приходите гарантира и участието в европейските турнири. Неслучайно Хойслер казва: "За Базел е важно всяка година да участва в Шампионската лига и ако не го прави, се отваря сериозна дупка в бюджета." Тази формула определено работи, защото в последните 10 сезона Базел само един път не е играл в групите на един от двата турнира - Шампионската лига или Лига Европа. При това веднъж стигна 1/2-финал и веднъж 1/4-финал в Лига Европа. Благодарение на Хойслер "червено-сините" се превърнаха във фактор в Европа. Всяка година отборът реализира по някоя много голяма продажба, а сред най-значимите трябва да се споменат - Гранит Джака, Джердан Шакири, Мохамед Салах и др.

Сред нещата, с които се гордее Бернхард Хойслер, е фактът, че с него Базел за първи път отчете оборот €100 млн. за една година. Страхотните му резултати в Базел и революцията, която осъществи, логично доведоха до изкачването му в йерархията на европейския футбол. В момента, освен че е президент на Базел, Бернхард Хойслер може да се похвали и с няколко други поста. Той е член на Швейцарския футболен съюз, представител е в Асоциацията на европейските клубове и представлява Швейцария в комитета по състезанията на УЕФА. През миналата година пък Хойслер взе дейно участие като експерт към работна група на ФИФА за реорганизация на правата на агентите. - Имам много малко свободно време и ролята ми на президент на Базел е само една част от живота ми - казва Хойслер, който е женен, с две дъщери.

52-годишният бос на Базел е доктор по право и цял живот работи като корпоративен адвокат. Завършва право в Калифорния, а след това в Базел взима докторската си степен. Присъединява се към най-голямата кантора "Валдер Вис" през 2014 г., където е партньор. Преди 3 години собственикът на Лудогорец Кирил Домусчиев се срещна за първи път с боса на Базел. Швейцарците гостуваха у нас за плейофите на Шампионската лига срещу разградчани и биха 4:2. Тогава се усети огромната разлика между двата клуба. Онази среща между двамата в София обаче имаше огромно влияние върху Кирил Домусчиев Сега, 3 години по-късно, Лудогорец стигна до ниво да се бори с Базел за третото място в групата на Шампионската лига. Освен това разградчани използваха срещите си с швейцарците, за да трупат опит - видяха как се работи в клуб от средна европейска класа, с постоянно присъствие в турнирите. - Ние трябва да се целим към ниво Базел, не да си правим илюзии - каза преди няколко години Кирил Домусчиев.

Именно към структурата, която е изградена в Швейцария, се стремят и в Разград. Базел подобно на Лудогорец е най-големият клуб в страната, хегемон, който печели повече в Европа. Швейцарците имат бюджет от 40 млн. евро, а след идването на Хойслер успяха да обособят юношеската си академия от първия отбор - тя има собствен бюджет от 5 млн. евро и благодарение на него успяха да отгледат някои от най-големите таланти в Европа в последните години.