Лудогорец записа престижен резултат в най-сериозната си зимна проверка в Турция. Селекцията на Димитър Димитров извъртя 2:2 с осминафиналиста в Шампионската лига - Шахтьор (Донецк). "Орлите" доминираха през по-голяма част от двубоя, но множеството пропуски, комбинирани и с три греди, попречиха на разградчани да се поздравят с крайния успех.

На почивката "зелените" водеха с 1:0, след като Марселиньо засече отлично центриране на Сисиньо. През втората част, в игра за Шахтьор се появиха голяма част от техните титуляри и това доведе до пълен обрат. Точни във вратата на Ренан бяха Зубков и Ферейра. Лудогорец все пак се добра до равенството, след като в 69-ата минута Жоао Пауло напомни за себе си с красиво попадение.

Следващата контрола на българският първенец ще бъде на 25 януари, когато от 17:00 часа съперник ще бъде румънският Университатя (Крайова).

Лудогорец - Шахтьор (Донецк) 2:2 (Развой на срещата по минути)

"Орлите" удариха три греди на украинския гранд

Веднага след първия съдийски сигнал, отборът на Лудогорец предприе неспирни атаки към вратата на Шахтьор. Украинският гранд изобщо не бе подготвен за продукцията на "орлите" и само късметът ги спаси от попадение във втората минута. Младият Светослав Ковачев остана непокрит в наказателното поле, но ударът му се отклони в тялото на съперник и топката излезе в корнер.

Вихрушката пред вратата на Шевченко обаче продължи, като миг по-късно Натанаел изпробва силата на своя бомбен шут. Бразилецът стреля от сериозна дистанция, но за разлика от мача с Ботошани, този път изпълнението му стигна само за разтърсване на напречната греда.

Не бяха изминали едва и 4 минути, а пред вратата на Шахтьор вече се зареди още едно голово положение. Този път шанс пред гола имаше Кешеру. Румънецът се пребори със Степаненко и стреля технично от границата на наказателното поле. Шевченко обаче внимаваше и отрази с вещина.

Анисе: Милан е голям отбор, но ще играем за победа срещу тях

Анисе: Основната цел на Лудогорец е да изхвърли Милан от Лига Европа

"Няма да си ходя, давам най-доброто от себе си за отбора"

Лудогорец организира чудесна контраатака в 18-ата минута, която обаче също не завърши с гол. Вандерсон предостави отличен пас за Кешеру, който от няколко метра стори по-трудното, намирайки тялото на съперниковия вратар.

С настъпването на 25-ата минута, отборът на Шахтьор (Донецк) най-сетне успя да организира нещо опасно пред Броун. Нещо повече, "миньорите" изненадващо не откриха и резултата, след като Алан Патрик сътвори отлично двойно подаване със Степаненко, но последният разочарова с неточен изстрел от чудесна позиция.

Херо: Играхме с настроение срещу Шахтьор (Донецк)

Херо: Яд ме е, че не победихме Шахтьор (Донецк)

"Такива мачове дават много настроение на отбора"

С оглед случилото се през първото полувреме, Лудогорец съвсем заслужено отбеляза в неговия край. В 42-ата минута Сисиньо демонстрира непримиримост по крилото и почти от аутлинията съумя да отправи отлично центриране. Кешеру се размина с топката, а за радост на "орлите", същото стори и несигурният Шевченко. За позициониралият се зад него Марселиньо пък се оказа детска игра да отбележи в опразнената врата.

На почивката, по подобие и на мача с Ботошани, Димитър Димитров замени целия си състав и така в игра се появиха всички записани резервни играчи.

Подновяването на играта стартира с двоен пропуск за "орлите". Свежият Лукоки напредна по фланга, след което опита да намери позициониралия се на далечната греда Мисиджан. Секунда преди Вура да нанесе голов изстрел, бранителят Сергей Кривцов се хвърли на шпагат. Капитанът на Шахтьор имаше късмет, защото се размина с автогола, а само с удар по гредата на своята врата. Екшънът обаче не свърши до тук. Отбитото кожено кълбо попадна в краката на връхлитащия Горалски, който обаче не сполучи с ножичния си удар.

В 56-ата минута Шахтьор наказа поредицата от пропуски на Лудогорец и най-сетне успя да преодолее съпротивата на "орлите". Бернард и Исмаили направиха бразилска комбинация по крилото, след което последният подаде към връхлитащия в наказателното поле Олександър Зубков. Младежкият национал на Украйна стреля без подготовка и макар Ренан да докосна топката, попадението се оказа неизбежно.

Лудогорец можеше да отговори подобаващо на инкасирания гол, но късметът не покри "орлите" и в 58-ата минута. Горалски поде бърза контра за разградчани, която изведе Мисиджан сам срещу младия Олег Кудрик. Вура предпочете пас към непокрития Жоао Пауло, но отново бранител на Шахтьор вместо да си отбележи очакван автогол, пак намери страничната греда на своята врата след шпагат.

От другата страна на терена, украинският гранд продължи да демонстрира клинична точност пред гола и в 61-ата минута хората на Пауло Фонсека стигнаха до пълен обрат. Шахтьор организира атака през центъра. Терзиев и Моци не демонстрираха нужната комуникация. Появилият се след почивката Факундо Ферейра се възползва максимално от тяхното неразбирателство и елегантно преодоля Ренан за 1:2.

Фестивалът на атакуващият футбол нямаше как да премине и без четвърти гол в една от двете врати. За наша радост, такъв падна в мрежата на Шахтьор. Яцек Горалски матира отбраната на "миньорите" с отлично извеждащо подаване за Жоао Пауло, който с много плътен шут не остави никакъв шанс на Кудрик в 69-ата минута.

До края, младият Виктор Коваленко можеше да отбележи трети гол за Шахтьор, но добрият му пробив завърши с удар от външната част на лудогорската мрежа.