Българският национален отбор на България постигна страхотна победа над състава на Италия с 3:0 гейма (32:30, 25:20, 25:19) и спечели своята група А на олимпийския волейболен турнир!

След четири победи от пет мача и успехи над отбори като Полша и Италия, момчетата на Найден Найденов събраха актив от 12 точки и убедително застават начело в групата, което ни изпраща за съперник в директните елиминации четвъртия в група Б - Германия.

Двубоят започна изключително равностойно и се движеше точка за точка до самия му край. Италия водеше с две точки на първата техническа пауза, но родните национали не позволиха нито за миг на своя противник да се откъсне сериозно. Невероятно стоеше на полето Цветан Соколов и макар италианците да водеха и на втората пауза, в края България първа стигна до възможност да спечели гейма. При 24:22 в наша полза обаче не успяхме да възползваме, а "адзурите" стигнаха до равенство. Това доведе до невероятни драматични последни минути и страхотна игра на нерви. Българите обаче се показаха като по-стабилни и при 30:30 първо Николов заби мощно в центъра, а след това Алексиев с техничен удар по блока донесе голяма радост на нашия щаб и всички привърженици - 1:0 за България!

Втората част започне добре за италианците, които поведоха с 3:0, но до първото прекъсване нашите национали успяха да обърнат до 8:6. Стигна се до равенство 11:11, след което силна серия на Ники Николов и отлична игра на българския блок, атака на Скримов и грешка на италианците доведоха до преднина от 5 точки на втората пауза - 16:11. До края на частта, въпреки огромните усилия на момчетата на Мауро Беруто, България не се пречупи, задържа тази преднина, Соколов реализира за 24:20, а при сервис на Скримов италианците не успяха да посрещнат добре и резултатът стана 2:0 за България!

Битката на полето продължи с пълни сили и в третия гейм, като нито един от двата отбора не успяваше да натрупа повече от 2 точки преднина. На първата техническа пауза Италия водеше с точка за 8:7, но второто прекъсване дойде при точка преднина за нас след сервис в аут на Зайцев - 16:15. В типичен за големите отбори стил, България успя да дръпне в края на гейма с 21:17, като за целта Соколов и компания успяваха да затруднят посрещането на "адзурите" от сервис, а българската блокада вършеше добре своята работа до мрежата. Отлична игра в защита при 23:19, няколко спасени топки и точка на Соколов доведе до мачбол. Добромир Димитров затрудни посрещането, получихме шанс за атака, а Алексиев не трепна, носейки уникален успех на България - 3:0!

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Тодор Алексиев, Николай Николов, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро

ИТАЛИЯ: Драган Травица, Михал Ласко, Кристиан Савани, Иван Зайцев, Алесандро Фей, Луиджи Мастранджело - Андреа Бари-либеро