САЩ спечели олимпийската титла по баскетбол при мъжете след невероятен финал срещу Испания. Американците победиха братята Гасол и компания със 107:100 и по този начин взеха 14-ия си златен медал по баскетбол в Историята на Олимпийските игри. За иберийците пък това бе трето сребро.

Мачът бе изключително равностоен до последната четвърт, когато по-добрата лична каса на играчите на Майк Кжижевски в крайна сметка си каза думата и те успяха да се откъснат напред в резултата. Испания демонстрира страхотна отборна игра и в някои моменти дори водеше в резултата, но силите на "Ла Фурия" просто не стигнаха за нещо повече.

Американците започнаха на пълни обороти и след първата четвърт водеха убедително - 35:27. Испанците обаче направиха невероятна втора част, в която реализираха 7 точки повече от вторите съперници. Всъщност, мачът можеше да има и друг развой, ако Марк Гасол не бе направил 4 лични нарушения още в средата а вторите 10 минути и не бе изваден за дълго от игра.

Въпреки неговото отсъствие, испанците губеха само с точка, преди решителната последна част - 83:82.

В нея обаче силите на Испания просто не стигнаха, а Кевин Дюрант изведе отбора си до напълно заслужената титила. Именно той блесна днес със своите 30 точки, Леброн Джемс добави още 19. Пау Гасол пък наниза 24 за Испания.

Бронзовите медали останаха за руснаците, които биха Аржентина в малкия финал по-рано днес.