Допинг атака на САЩ срещу Китай
Сравняват Йе Шивен с плувкините на ГДР

Втори ден продължава мощната допинг атака на САЩ срещу Китай. Разменените реплики между двата щаба на съперниците в плуването провокират и напрежение между спортистите на суперсилите в басейна, които се борят за върха в крайното класиране по медали на цялата олимпиада. Преди 4 години Китай за първи път на родна земя в Пекин стъпи на абсолютния олимпийски връх, откъдето американците са решени да го свалят в Лондон.

Някои британски вестници дори намекват, че е възможно да има размяна на дипломатически съобщения между САЩ и Китай. Но засега всичко остава в рамките на спорта.

"Това е невъзможно плуване. За друго определение просто не се сещам - каза Джон Леонард, треньор по плуване в отбора на САЩ за олимпиадата. - Няма колега, с когото да говорих и да не смята същото. Това, което направи Йе Шивен, просто е нечовешко. Тя изглежда като супержена. Всеки път, когато някоя състезателка в нашия спорт изглежда като супержена, по-късно се оказва уличена в употреба на допинг. Повтарям - стореното от нея не е правено никога на каквото и да било състезание от висок ранг."

Думите на Леонард са за 16-годишната китайка, която спечели олимпийската титла на 400 м съчетано плуване, като буквално отмина като малки гари конкурентките си в последните 100 метра в свободния стил. Азиатката с фигура на мъж преплува последните 50 метра за фантастичните 28,93 секунди, и то в най-тежката дисциплина в плуването.Ден по-рано олимпийският шампион Райън Лохте детронира Майкъл Фелпс в същата дисциплина, а заключителните 50 метра измина за 29,1. Постижението на малката само на години китайка е с повече от 5 секунди по-добро от досегашния личен рекорд...

"Нямам никакъв проблем с допинга - отсече Шивен в изявление пред китайска агенция. - В Китай има последователна политика срещу употребата на допинг. Моите резултати са следствие на тежки тренировки и упорита работа. Никога не съм взимала какъвто и да е допинг, не съм давала положителна проба. Китайските хора в спорта имат чисти ръце."

На Леонард, изпълнителен директор на Световната асоциация на треньорите по плуване, начинът на плуване на Йе Шивен му напомнял за източногерманката Петра Шнайдер, която печелеше титла след титла точно на 400 м съчетано през 70-те години. Тогава плувкините на ГДР мачкаха всички, минаваха чисти през допинг контрола, но за всички бе ясно, че приемат анаболни стероиди. Което се доказа десетилетие по-късно в серия съдебни процеси на състезателки срещу треньори във вече обединена Германия.

Организаторите на игрите обаче реагираха предпазливо. "Всички шампиони и медалисти от игрите са наша цел, както и други състезатели, за които има някакви възможни съмнения, че са употребили непозволени стимуланти - дипломатично се изказа Джонатан Харис, шеф на антидопинговия контрол на олимпиадата. - До този момент са взети 1461 проби на игрите. Строгият контрол ще продължи до края на състезанията."
Китайските медии уточняват, че Йе тренира плуване от 7-годишна, а на 11 вече е спечелила първата си по-сериозна победа. Избрана е точно за плувкиня на един от 3000-те спортни кампа в страната, които тестват малките деца и отрано ги насочват към дисциплините, които са най-подходящи за тяхната физика.

Китайското женско плуване нахлу в елита с гръм и трясък през 1984-та, когато на световното в Рим сензационно бяха спечелени 12 от 16-те златни медала при дамите. Тогава треньорите говореха, че състезателките, както и китайските атлетки по онова време, взимали тайнствена и много силно въздействаща отвара - смес от женшен и кръв от костенурки. Година по-късно 11 китайски плувкини бяха хванати с тестостерон на Азиатските игри.

Вестник "Труд"