Локомотив (Пд) имаше нов бляскав момент в европейските клубни турнири. "Смърфовете" изиграха силен двубой и завършиха 1:1 с датския гранд Копенхаген, в първи двубой от третия квалификационен кръг в Лига на Конференциите. Селекцията на Александър Тунчев демонстрира смел и директен футбол, който можеше да ѝ донесе и заслужен успех.

Локомотив (Пловдив) - Копенхаген 1:1 (Развой на срещата по минути)

Вдъхновяващ мач на "смърфовете"

Всичко по-интересно се случи след почивката. След час футбол от дузпа се разписа Митко Илиев. 15 минути след това резервата Пеп Биел изравни директно от фаул, а веднага след това Камил Вилчек изпусна да направи обрата пълен, пропускайки наказателен удар. До края Локомотив можеше да се поздрави с победата, но решителен шпагат блокира Крагарен в мига, когато той щеше да шутира към опразнената скандинавска врата. Нужно е да отбележим, че през първата част Биската удари и напречната греда.

Снимка 542022

Реваншът между двата тима е след седмица в датската столица. Началният час на мача е 21:00, а победителят ще се изправи срещу триумфиралия в двойката Динамо (Батуми) - Сивасспор.

В началото на срещата, двата тима бяха по-скоро респектирани от близо 40-градусовата жега в Пловдив, отколкото футболното майсторство на своя опонент. Предимно играта се водеше в центъра на терена, а няколко по-груби единоборства срещу любимците им изнервиха емоционалните фенове на Локо.

Гостите от Дания можеха да поведат след само пет минути на "Лаута". Лошо за Локо стана тогава, когато Мохамед Дарами пусна извеждащ пас за Камил Вилчек, а покриващият го Артур Крачун се подхлъзна. Това остави поляка сам срещу Илко Пиргов, но чрез финта си опитният стрелец съкрати своя ъгъл за стрелба и прати кълбото във външната част на мрежата.

Снимка 542023

На "Лаута" бяха обзети от оптимизъм, след като в 12-ата минута бранителят Кристиан Гомис сътвори един от традиционните си пробиви в атака. Той завърши с центриране за капитана Илиев, но на точната позиция беше бранителят на скандинавците Хочолава.

Стражът на Копенхаген - Камил Грабара, трябваше да се намесва решително в 27-ата минута. През нея "смърфовете" набързо прехвърлиха своята атака вляво, където Конар Руан центрира на първа греда. Пасът все пак не стигна до финалния си адресат, тъй като вратарят на фаворизирания гост внимаваше и улови.

Отбраната на Локомотив не действа на високо ниво в 31-ата минута при силно хвърлен тъч от Дикс. На два пъти кълбото си бе препредавано от футболисти на Копенхаген, за да бъде отиграно финално с глава от Хочовала. Насочването на грузинеца обаче не притежаваше необходимата точност.

Снимка 542025

Нов тъч предизвика пореден смут в "черно-белия" дефанс. Мохамед Дарами демонстрира необходимата скорост и загърби Кристиан Гомис. Последва негово подаване към опасно откъсналия се Йенс Стаге, който за радост на българския вицешампион се забави прекалено много със своя изстрел и в крайна сметка бе блокиран.

След известен период на затишие, "железничарите" бяха на сантиметри от това да завършат подобаващо първото полувреме. Бирсент Карагарен реши да заложи на нестандартното и от средна дистанция отправи безкомпромисен шут, който матира Грабара, но само за да се отбие в напречната греда на Копенхаген.

Снимка 542027

Локо не усети добре началото на втората част, тъй като Йонас Винд можеше да даде аванс на Копенхаген още с първата датска атака за частта. Дарами се възползва от слабите действия на Янчев и подаде за гореспоменатия си съотборник, който за щастие не намери мрежата от няколко метра.

При нова своя атака, футболистите на Копенхаген имаха претенции за дузпа в 54-ата минута. Тогава Йенс Стаге отправи удар, след който имаше претенции, че кълбото се е отклонило в ръката на Милош Петрович. Главният съдия на европейската битка обаче даде категоричен знак играта да продължи.

Голяма радост обзе "черно-бялата" част на Пловдив, след като Локо поведе от дузпа в 60-ата минута. Парвиз Умарбаев пресече подаване в центъра, след което продължи за Бирсент Карагарен. Биската рязко смени посоката и принуди Нелсон да го фаулира в наказателното поле. Спор нямаше - наказателен удар за "смърфовете". С отговорната задача се нагърби Митко Илиев, който в познатия си стил направи 1:0.

Бирсен Карагарен определено беше под пара след паузата и в 70-ата минута можеше да асистира за втори локомотивски гол. Крилото центрира отлично за своя лидер Митко Илиев, скочил над персоналния си пазач и отправи удар с глава. Камил Грабара този път беше на своето място и спаси.

За жалост "черно-бялата" преднина просъществува около четвърт част. В 74-ата минута Йесс Торуп демонстрира, че умее да улучва смените, след като пуснатият от него Пеп Биел го зарадва с попадение. Испанският техничар се разписа директно от пряк свободен удар, след като прехвърли стената и не остави никакъв шанс на Пиргов.

Екшънът на "Лаута" продължи, а за ужас на своите фенове, Локомотив можеше да инкасира пълен обрат. В 76-ата минута Милош Петрович сътвори нарушение в наказателното поле на пловдивчани и съдията посочи бялата точка. С изпълнението се нагърби Камил Вилчек, който прати Илко Пиргов в обратния ъгъл, но за наша радост нацели страничната греда.

Макар и трудно за вярване, Локомотив (Пд) не поведе отново в резултата пет минути преди края на мача. Димитър Илиев разсече скандинавската защита с извеждащ пас за Бирсент Карагарен. Биската изпревари поляка Грабара и се понесе към опразнената врата. В този миг на решителен шпагат му се хвърли Нелсон, който се реабилитира за направената по-рано дузпа с изумителна дефанзивна намеса.

Снимка 542030

120 секунди преди последния съдийски сигнал, отборът на Локомотив остана с човек по-малко, след като влезлият като резерва Айвън Ангелов "прегоря" и заради грубо влизане срещу съперник бе изгонен с директен червен картон.