Английският Уест Хем е новият носител на третия по значимост трофей в европейския клубен футбол - Лига на конференциите. В емоционален финал, игран в чешката столица Прага, селекцията на Дейвид Мойс надви Фиорентина с 2:1. Големият герой за лондончани се казваше Джаръд Боуен, който отбеляза триумфалния гол 60 секунди преди края на редовното време. Преди това Бенрама бе открил за британците от дузпа, а почти веднага след това Бонавентура изравни.

Така Уест Хем спечели втори европейски трофей в клубната си история. Първият такъв беше през далечната 1965 година за КНК - 2:0 срещу Мюнхен 1860. Догодина "чуковете" ще имат запазено място в груповата фаза на Лига Европа.

Фиорентина - Уест Хем 1:2 (Развой на срещата по минути)

Драматичен завършек на финала

За Фиорентина това бе втори загубен финал през кампанията, след като тосканци не съумяха да се преборят и в заветния сблъсък за Копа Италия.

Срещата оправда очакванията за фестивал на атакуващия футбол. Още с първия съдийски сигнал на Дел Серо Гранде, двата тима се "захапаха" с атаки. На стража Терациано дори се наложи да спасява първия точен удар в мача. Феновете на Уест Хем пък бяха доста дейни по-трибуните, като не спираха да хвърлят предмети по капитана на съперника Кристиано Бираги.

Снимка 621473

Роландо Мандрагора от Фиорентина изпробва силата на своя изстрел от сериозна дистанция, но той не затрудни по никакъв начин Фабиански.

Известен хаос в отбраната на Уест Хем настъпи в 19-ата минута, когато продължителна размяна на пасове между футболистите на Фиорентина, изведнъж се изостри в хубава атака през центъра. Куаме демонстрира скорост, а отбитата топка стигна до Лука Йович. Бившият нападател на Реал (Мадрид) обаче не успя да си намери пролука за стрелба.

С настъпването на 30 минути футбол в Прага, финалът по-скоро приличаше на среща по ръгби, като съперниците на първо време търсеха физическите единоборства, а не да се преодоляват чрез някой добър офанзивен замисъл.

Снимка 621502

Финалът беше белязан от грозен момент в 34-ата минута, когато капитанът на гостите Кристиано Бираги беше ударен с чаша в главата от фен на Уест Хем. Бранителят започна да кърви обилно от областта на главата си, а дикторът на стадиона предупреди, че срещата може да бъде временно прекратена, ако "чуковете" не се укротят. Заради това с част от тях отиде да говори и Деклан Райс...

Грешка на Кристиан Куаме можеше да коства скъпо на неговия тим, след като той се спъна и падна при опит за изчистване. За негова радост, последвалият шут на Деклан Райс не мина през купа от играчи.

Снимка 621500

Секунди преди почивката се случи и най-интересната ситуация за първите 45 минути. Центриране от фланга намери Куаме, който отправи достатъчно добър удар с глава, отбил се в страничната греда. На точното място за голова добавка се оказа Лука Йович, но радостта му беше кратка, тъй като още в реално време се видя, че е в положение на засада.

Веднага след паузата Уест Хем имаше претенции за дузпа в своя полза. До броженията се стигна, след като Джаръд Боуен падна на тревата, сигнализирайки за удар без топка от Бираги. Дел Серо Гранде обаче бързо получи информация, че за наказателен удар и дума не може да става.

Ключов момент във финалния сблъсък се оказа 55-ата минута, при която силно хвърляне от тъч се превърна в извеждащо подаване за Джарод Боуен. Нападателят навлезе в наказателното поле, а след него тичаше Бираги, който уж неволно докосна топката с ръка. Според ВАР и рефера Дел Серо Гранде обаче е нямаше нищо случайно и така "чуковете" получиха огромното предимство да поведат в резултата. С отговорната задача се нагърби Саид Бенрама, който по безапелационен начин направи 0:1!

Снимка 621499

Фиорентина демонстрира добра психическа устойчивост след инкасираното попадение и в рамките на няколко минути тосканци съумяха да възстановят паритета. Нико Гонзалес свали с глава за опитния Джакомо Бонавентура, който с красив диагонален шут в 67-ата не остави шанс за реакция на Алфонс Ареола.

Уест Хем определено беше разклатен, а в 71-ата Фиорентина можеше да стигне и до обрата. Артур Кабрал свърши работата си в наказателното поле и върна леко назад за непокрития Мандрагора. Неаполитанецът реши да стреля технично от 15-тина метра, но единствено в близост до горния десен ъгъл на англичаните.

И така финалът логично вървеше към продължения, за да се случи голямото събитие в последната минута. Отбраната на Фиорентина проспа разсичащ пас на Лукас Пакета, който изведе Джаръд Боуен зад гърба на Игор и Миленкович. Останал сам срещу Терациано, бившият футболист на Хъл Сити запази хладнокръвие и хвърли в див екстаз феновете на "чуковете", а и своя мениджър Дейвид Мойс.

Снимка 621495

До края Фиорентина нямаше сили да се върне в мача за втори път. Последният съдийски сигнал пък отприщи дива радост у всички свързани с Уест Хем, а минути по-късно Деклан Райс вдигна високо трофея в Лигата на конференциите.