"Не аз си търся дълговете. Това е единственото ми неблокирано вземане, а адвокатите, които водят делата ми в САЩ срещу санкциите по закона "Магнитски", заявиха, че няма да работят, ако не им прехвърля това вземане, тъй като нямам възможност да им плащам - всичко при мен е блокирано". Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков, който е санкциониран по Глобалния закон "Магнитски".
По-рано днес стана ясно, че "НОВЕ-АД-ХОЛДИНГ" е отправило искане за плащане на 5 072 337,63 евро към ПФК "Левски". Средствата са предоставени под формата на заем в периода, в който компанията на Божков финансираше клуба, преди оттеглянето на бизнесмена през 2020 година.
През годините Божков нееднократно заявяваше, че няма да търси тези средства обратно.
От Левски обявиха, че съществува риск от заобикаляне на международните санкции и ще поискат становище и проверка от компетентните български институции.
"Аз не искам парите - искат ги адвокатите ми. Това са техни пари. Аз не искам нищо от Левски. Ако бъде направена проверка и излезе становище, най-много клубът да загуби правото си да участва в европейските турнири", коментира Божков.
Бизнесменът уточни, че законовият срок е две седмици.
"Ако той не бъде спазен, вероятно ще бъде заведено дело, ще бъдат уведомени Българският футболен съюз и УЕФА, а Левски може да загуби правото си на участие в европейските клубни турнири. След това ще бъде издаден изпълнителен лист и ще се стигне до съдебен изпълнител. Смятам, че това е процедурата", допълни той.
По думите му от клуба досега никой не се е свързал с него.
"Наско Сираков каза, че ще продаде двама футболисти и ще върне парите. Не би трябвало този иск да фалира клуба. Това е велик клуб и за него подобна сума не би трябвало да е проблем. Не разбирам защо феновете реагират по този начин. Не знаят ли, че когато се дават пари, те трябва да бъдат връщани?", заяви Божков.
Той допълни, че обмисля да потърси и останалите си вземания към клуба.
"Като слушам какво се говори, сигурно ще поискам всички задължения в размер на около 10 млн. евро, защото не заслужават нищо. Казваха, че няма да се намесват в корпоративни интереси. Това са отношения между две юридически лица. Не разбирам защо има толкова реакции и заплахи в социалните мрежи. Това е неморално", каза още бизнесменът.

machkai-kobra-2
на 20.06.2026 в 00:10:10 #10Аз казах ли ви да се пазите отчереоухин в последните секунди. И като се има предвид че исканетонна парите е станало преди 3.дни ви остават 10 работни..... Тик....так....тик....так.... Скоро ще изгорите
shtekaselobistrica
на 20.06.2026 в 00:09:32 #9Чичо Васко, прав си!
Ш7бай г0ведото

grizzlybear1948
на 19.06.2026 в 23:44:42 #8Нако звъни на Гъчето по телефона:– Гечеее, навит ли си на една шведска тройка?– Ооо, разбира се! Приятел си, че ми се обаждаш! Казвай с кого ще сме?– Ами... аз, ти и жена ти Матата!– А не, мерси! Тогава ще трябва да черпя....
reddd
на 19.06.2026 в 23:34:37 #7Божков нищо няма да вземе, а лефски ще си върне тирето.
doko-dokov
на 19.06.2026 в 22:54:24 #6Тоя ще вземе "дедовия" - аз предните две статии какво писах - нагънали са го. Иначе да не го оплакваме - има си парици за црни дни. Да не се прави на луд. Левски са друга бира - и те имат адвокати. Както се казва - който eбaл, eбaл, кака се омъжи.

slay
на 19.06.2026 в 22:33:24 #5Е са ше видите добиче боб яде ли

oreshnik
на 19.06.2026 в 22:16:18 #4Няма как да стане. Тумора, откраднал името на Апостола дължи пари на цяла България, но БФС има варианти. Скрит лиценз, условен лиценз... Нап си трае, гбс и общината разсрочват разсроченото. Ще си играят с цел да вземат някой лев.
blqblq
на 19.06.2026 в 21:53:01 #3Сега да не се окаже, че числото ще играе квалификации за ШЛ, а докото в тези на ЛК.
oreshnik
на 19.06.2026 в 21:41:41 #2Дери ги череп, като те караха да наливаш всичко беше точно. Ся реват телчугите. Ами те са свикнали друг да плаща
ogi-simeonov
на 19.06.2026 в 21:29:00 #1Мръсна гад.Всичко трябва да ти вземат,гол да останеш.