Днес се навършват 44 години от една голяма и памерна победа на Левски в Европа. На 17 март 1976 година "сините" подчиняват Барселона с 5:4 в четвъртфинален мач реванш за Купата на УЕФА.

Мачът се играе на стадион "Васил Левски" пред повече от 70 000 души и се сочи за най-посетения в историята на футбола ни.

В първата среща столичани губят с 0:4. В ответния мач още до 10-ата минута левскарите стъписват "каталунците", в чийто редици е Йохан Кройф, с два безответни гола. Павел Панов открива резултата в 8-ата минута, а две по-късно Йордан Йорданов вкарва второ попадение.

В 38-ата минута Барселона намалява, чрез Марсиал, а в последната минута на първото полувреме Асенси изравнява. След подновяването на играта Емил Спасов бележи за 3:2. В 57-ата минута Ереди отново изравнява. Пет минути след това Барселона излиза напред след точно изпълнена дузпа от Неескенс.

В заключителните минути Левски упражнява натиск, а Йордан Йорданов прави 4:4 в 87-ата минута преди в 90-ата Панов да донесе победата с точен изстрел от бялата точка - 5:4.

Така Левски постига исторически успех срещу Барселона и макар че отпада, записва името си като първия отбор извън пределите на Испания, който отбелязва 5 гола във вратата на гранда от Каталуния.

Съставите:

Левски: Стефан Стайков, Николай Грънчаров, Иван Тишански, Стефан Аладжов, Кирил Ивков, Стефан Павлов, Войн Войнов, Йордан Йорданов, Кирил Миланов, Павел Панов, Емил Спасов

Старши треньор: Иван Вуцов

Барселона: Мора, Томе, Мигели, Костас, Албаладехо, Неескенс, Рексач, Марсиал, Кройф, Асенси, Ередия

Старши треньор: Лауреано Руиз

Стадион: "Васил Левски"

Главен съдия: Бърнс (Англия)