През последните седмици спортните журналисти се упражнявахме доста върху темата "Левски". Хвалби, критики, размисли... И винаги в епицентъра на събитието беше той - клубът от "Герена" и неговите настоящи проблеми.
За разлика от други отбори обаче, които ще ти отнемат акредитацията или ще те заклеймят чрез официална декларация, "синьото" ръководство, както винаги, запази дипломатично мълчание. Прояви разбиране към ситуацията и "отговори" чрез действията си на трансферния пазар.
Няколко седмици по-късно, селекцията на Левски вече изглежда с една идея по-класна. Вярно, имената на Белаид, Костов, Паулиньо и Ривалдиньо може и да не вдъхват някакъв уникален респект, но все пак първата крачка е направена. А понякога това е най-трудният процес към неминуемия прогрес.
Какво да кажем за новите?
Най-интересното име от горепосочените определено е Паулиньо. Бразилецът има потенциал да се превърне в новата звезда на клуба, стига качествата му да бъдат развити максимално от треньорския щаб. За разлика от други, латиноамериканецът бе важна част от досегашния си тим - Заря (Луганск). Това най-вече си проличава през кампания 2016/17, когато заедно с колегите си прави фурор в груповата фаза на Лига Европа. Там той изиграва редица силни мачове, като запомнящо се ще остане представянето му на "Олд Трафорд" срещу Манчестър (Юнайтед). Въпросният дори може да отбележи гол в мрежата на "червените дяволи", но ударът му е отразен с вещина от Серхио Ромеро.
Източник: Facebook
Пауло Витор де Менезеш Мело е универсален атакуващ футболист. Може да играе навсякъде по атаката, но може би най-полезен е по крилото. Паулиньо умее рязко да сменя посоката. Притежава скоростна техника, а завършващият му удар има необходимите сила и точност. Въпреки неособено високия си ръст, умее да играе и с глава. За разлика от предшественици като Нар и Бабатунде, има и този така важен за добрия футболист усет към тънкия пас. Големият проблем при него ще бъде липсата на игрова практика. Бразилецът няма официален мач от 26 октомври, 2017 година. Тогава той играе в мач за Купата на Украйна загубен с 2:5, след продължение от Динамо (Киев). Нужно е да отбележим, че през изминалата есен, по една или друга причина, техничарят играе едва 4 официални мача за Зaря, което донякъде обяснява и изненадващия му трансфер в Левски.
Следва бразилец №2. Най-лесно за Ривалдиньо е да кажем, че популярността му е факт заради световноизвестния му баща. Плеймейкърът е типичният пример за нереализирано дете на футболна знаменитост. Никога досега не е играл на най-високо ниво в Бразилия, а пък от бившия му клуб Динамо (Букурещ) не могат да се нарадват от бързата си раздяла латиноамериканеца.
Определено това е покупката на Левски, която до този момент крие и най-големи рискове. Общо взето вариантите са два, Ривалдо Витор Борба Ферейра или ще избухне неочаквано в стил "Каранга" или тотално ще бъде зачеркнат за големия футбол.
В чисто футболен аспект, Ривалдиньо донякъде се опитва да копира игровото поведение на своя баща. В отиграванията му има много финес и интелект. Притежава и добър удар от далечна дистанция, в което се убеди и вратарят на Атлетик (Билбао) в мач между баските и Динамо (Букурещ) от Лига Европа. Големият му проблем е свързан с реализирането на попадения. Атакуващият състезател умее да излиза на стрелкови позиции, но рядко намира мрежата. А такива футболисти на "Герена" през последните години, колкото искаш...
Аймен Белаид пък е стар познайник на "синята" публика. Тунизиецът беше част от най-тъмните времена за Левски, когато клубът стигна дори до мачове във втората шестица на елита. С оглед освобождаването на Димитър Пиргов, привличането му сякаш бе наложително. Проблемът при него е, че официалните му мачове през 2017 година се броят на пръстите на едната ръка, а това в никакъв случай не може да подсигури алтернатива на несменяемите титуляри Яблонски и Ейолфсон. Мнозина побързах да критикуват ръководството на Левски, че вместо африканеца на "Герена" е можело да се завърне Деян Иванов. Въпросният е голям талант, но може би е по-добре да изиграе и оставащия полусезон в Ботев (Враца) и да се завърне през лятото, когато може би ще заеме своето подобаващо място в титулярната отбрана на вековниците.
Източник: Официален сайт на Левски
Доколкото за Белаид, следващите месеци в Левски ще бъдат истински бонус. Твърди се, че има реален шанс да попадне в отбора на родината си за Мондиал 2018, което би могло да бъде огромен плюс както за него, така и за клуба. За момента първите индикации спрямо Аймен са позитивни. Има най-добрите функционални показатели от целия отбор, което демонстрира огромното му желание отново да играе голям футбол.
Стигаме и до Станислав Костов. Да не бъде човек на неговото място. Дано през последните седмици не е чел вестници и сайтове, тъй като помията върху него бе изключителна. Мнозина поставят качествата му под съмнение, а пък други не могат да простят неговото минало в ЦСКА.
Кариерата на Костов е низ от върхове и падения. Подобно на Ривалдиньо, Слави може би хваща последния влак за някаква по-стойностна футболна кариера. До момента не се възползва от шансовете си в ЦСКА, Ботев и Берое, но поне доказва, че не се предава. Има необходимия силен характер, който ще му помогне и на много неспокойна територия като "Георги Аспарухов".
Източник: Официален сайт на Левски
През последните години игровият почерк на Костов се промени. От типичен нападател, все по-често го виждаме по крилото. Контролът му над топката е сравнително добър, а освен това може да се позиционира по великолепен начин в полето на противника. Голям проблем със "синия" екип може да се окаже липсата му на бързина и неособено качествените му действия във фаза защита. И докато в Пирин подобни грешки му се прощаваха заради неговия статут на звезда, то Делио Роси едва ли ще му остава длъжен.
Няколко думи и за раздялата с Жуниор Мапуку. Черната сила ще липсва както на феновете, така и на треньорския щаб. 1 млн. лева за правата му обаче са прекалено добра сделка, особено за играч с неговата толкова непостоянна форма. Африканецът имаше някакъв тих конфликт с Делио Роси, който сякаш не му позволяваше да се отпусне максимално със "синия" екип. Черната сила даде заявка за силна втора част на сезона, но не престана да повтаря, че изконната му позиция трябва да бъде като централен нападател. Това доведе до сякаш необходимата раздяла, от която доволни останаха всички.
Източник: LAP.bg
И така, позитивните новини от "Герена" са факт. Левски потуши страстите с поредица от правилни решения, а оттук насетне всичко ще се решава на терена. Дано добрата работа на ръководството не бъде плод на случайността, а една показателна тенденция. Нужда от това имат всички обичащия "синия" цвят, особено за задаващата се повече от емоционална футболна пролет.
Black_Manta
на 29.01.2018 в 20:02:54 #23Sub-Zero
на 29.01.2018 в 20:01:36 #22Black_Manta де
Sub-Zero
на 29.01.2018 в 20:00:26 #21Саши с killer_loop съм от 2006, омръзна ми малко. Сега се регистрирах още със Black_Mamba и Red_Hood. Разбира се че ще си ползвам и стария ник. Просто за разнообразие ги въртя
CarpeDiem
на 29.01.2018 в 19:58:24 #20Sub-Zero, Ми, когато платят, тогава да говорят. То така предварително... PS. Килър Лууп ми харесваше повече. Но и така става.
Sub-Zero
на 29.01.2018 в 19:49:02 #19това съм си аз, killer_loop
Sub-Zero
на 29.01.2018 в 19:48:14 #18пиргосе, това беше ирония...
Sub-Zero
на 29.01.2018 в 19:20:47 #17Саши привет. Залхара винаги е казвал, че ГГ ще плати абсолютно всички дългове и глиганите ще да денсят в ЕКТ с рекорда на ЦСКА. Има ли причина да не му вярваме
CarpeDiem
на 29.01.2018 в 18:57:27 #16Залхара, само да питам, ей тъй смирено, с наведена главица - вие платихте ли нещо на държавата поне, та ни правите забележки. Пръкнахте се в А-група, настоявате, че сте ЦСКА, а от многото ви задължения не остана и следа. Как стана това? Наистина не се заяждам, просто питам. Хайде, наздраве!
Sub-Zero
на 29.01.2018 в 17:29:37 #15dayz-artdir Разбира се, дразнещо е, че ни нарича Литекс, но и ние им викаме Динамо, така че око за око... ================== Дразнещо викаш, нищо повече? Брех, вие сте имунизирани от всичко, перфектните фенове Никакво припознаване не може да ви събори. Ще мине време, хората ще забравят, та така
peshata
на 29.01.2018 в 17:14:51 #14#21 "1992 Лапчис прави изцяло ново дружество нямащо нищо общо със старото дружество. Все едно нов отбор - та тогава масово припознавахте." След комунистическия режим клубовете трябваше да се регистрират... нашите се забавят и група фенове регистрират името Левски първи.. ака.. опитват се да го откраднат.. впоследтствие, върховния съд връща емблемата на истинския Левски и му позволява и да използва името Левски.
finiest_london_cow
на 29.01.2018 в 17:05:11 #13Манго, никой не те обижда. Просто казвам, че съ тъп като г.ъз. Какво е казал Стоилас ми е през оная работа. Както и ми е през оная разбота какво казвате доносниците. Важно е какво казваме ние червените привърженици. И какво ти казах първите приознавачи сте говедата.
finiest_london_cow
на 29.01.2018 в 16:33:51 #12Рембрандиран е само в товйта тиква - няма връзка между търговското дружество и марката. Много сте тъпи подуянци. И какво ще мучите когато купим старото дружество - направо незнам.
finiest_london_cow
на 29.01.2018 в 16:27:39 #111992 Лапчис прави изцяло ново дружество нямащо нищо общо със старото дружество. Все едно нов отбор - та тогава масово припознавахте. Затова ви викам първите припознавачи.
finiest_london_cow
на 29.01.2018 в 16:26:22 #10Нескопосан опит за лигавене на чепа. Като оня дето беше писал за Белчев. Изобщо младите журналисти са много зле.
finiest_london_cow
на 29.01.2018 в 15:59:31 #9Манго - какви са ти словесни диарии. Кой ще ти чете свободните съчинения. Пиши за 1992 и новото дружество на Лапчис. Май масово припознавахте тогава. Досноци.
jockeyfirst
на 29.01.2018 в 15:34:31 #8Да , някои ви наричат Литекс , примерно вашите шефове , ние ви наричаме УРОД ТИРЕ СОФИЯ . а КОЛКОТО ДО ЛЕВСКИ дали е ДИНАМО .... ето ти , просвещавай се ! Основаването на футболен клуб Левски София През 1911 г. свой тим създава една група момчета от столичната VI прогимназия „Тодор Минков“, чиято сграда тогава се е намирала на ул. „Княз Борис I“, между ул. „Узунджовска“ и ул. „Парчевич“. Това са хлапета на по 12-14 години, които нямат дори истинска футболна топка. Но, както ще се окаже по-късно, имат много ентусиазъм и инат. Първоначално те са известни под името „Шестия тим“, но скоро ще си изберат собствено име! За съжаление, 1912 г. се оказва началото на две поредни национални катастрофи за България. От 5 октомври, когато е обявена т.нар. Балканска война, та чак до 27 ноември 1919 г., когато е подписан Ньойския мирен договор, довел до края на Първата световна война, България е почти непрекъснато във военно положение. Изключение прави периодът от 16 септември 1913 г. до 1 октомври 1915 г., когато страната ни е официално в мир, но трескаво се готви за участие в Първата световна война. Но именно през тези близо две години относителен мир се раждат и първите истински спортни клубове в София със своите структури, ръководства, тимове и най-вече започват да се играят и първите мачове. През пролетта на 1914 г. споменатите момчета от „Шестия тим“ на столицата вече са ученици на II мъжка гимназия. Възрастта им е 15-17 години. Сградата на гимназията по това време се е намирала в района на булевардите „Витоша“ и „Патриарх Евтимий“. Доста по-късно II мъжка гимназия ще се сдобие с нова сграда. Днес това е 22-ро средно училище на бул. „Пенчо Славейков“. Още през 1905 г., когато в гимназията учители по физическо възпитание са били швейцарецът Даниел Бланшу и българинът Петър Радоев, за площадка за физическо възпитание на учениците са определени 12 дка на празно място на ъгъла на днешните булеварди „П.Славейков“ и „Витоша“. Мястото е наричано „Могилката“, тъй като в единия му край е имало неголямо възвишение. По проект на арх. Шамарджиев, теренът е подравнен и пригоден за спортни занимания. Възвишението се оказва стара тракийска могила, от която дори е извадена една голяма керамична делва, тя дълго време стои пред входа на гимназията. На 24 май 1914 г. на площадката на „Могилката“ се събират 20-30 ученици, предимно от II мъжка гимназия, които провеждат учредително събрание за образуване на официален спортен клуб. За съжаление, от това събрание не е останал никакъв официален документ. Затова сме принудени да се осланяме на спомените на някои от учредителите, изказани преди половин век при честването на 50-годишния юбилей на клуба. Ето какво казва един от учредителите Георги Манолов през 1964 г. пред в. „Народен спорт“: „Бяхме група приятели, 15-17-годишни, от квартала около „Патриарх Евтимий“, „Витоша“, „Цар Асен“ и съседните улици. Всички бяхме ученици, повечето от бившата втора мъжка гимназия в София. Ритахме топката (с дълги панталони, с обикновени обувки и горни ризи) най-често в обширния двор на бившия I-VI полк (сега градината на ъгъла на „Патриарх Евтимий“ и „Витоша“ ), зад който започваше просторно поле. Други ученически групи от махалата играеха на съседни удобни места. Постепенно в нас назря идеята да се организираме и да образуваме свой спортен клуб по подобие на тия, които вече съществуваха в София. Тази идея се осъществи окончателно на 24 май 1914 г. на „Могилката“ - игрището на втора мъжка гимназия (близо до гарнизонната фурна). Там се събрахме участниците от махленските групи и тържествено основахме нашия клуб. Постави се въпросът за името. Някои от участниците лансираха имена на прочути чужди клубове, които по онова време бяха популярни у нас. Тогава Борис Василев стана и предложи името на Апостола Левски. То се прие възторжено от всички. Това беше и кръщението на нашия клуб. формирахме три футболни тима, като за капитан на първия избрахме единодушно Спас Стоянов (той стана популярен сред цяло поколение софийски спортисти под името Папа Люро, художник)“. Учредителното събрание избира следното първо ръководство на спортния клуб „Левски“: председател Владимир Григориев (Владис), подпредседател Георги Манолов, секретар Крум Динков, касиер Борис Василев, членове Стефан Тошков и Анастас Янков и домакин Костадин Манолов. За контролна комисия са определени Зафир Абрашев, Крум Троянов и Любомир Чавдаров. С незначителни изменения това ръководство се запазва почти до 1919 г., като повечето от членовете му едновременно са и състезатели на футболния тим. збор на името на клуба Въпросът за името на клуба предизвиква най-оживени дебати на Учредителното събрание. Първоначално се предлагат редица чужди наименования, като „Атлантик“, „Рапид“, „Експрес“ и др. Но дискусиите стихват, когато Борис Василев-Боркиша предлага: „Левски ще го кръстим!“. Ето какво казва за това самият кръстник на клуба: „Нa Учредителното събрание на „Могилката“ предложих Васил Левски за наш патрон, защото не исках в името на клуба ни да има чуждо влияние и защото се възхищавах от Апостола на свободата, виждах в него образец на смелост, ловкост и героизъм, на безпределна любов към народа и на готовност за саможертва в името на народа.“ Цветове на клуба На Учредителното събрание не се решава въпросът с цветовете на клуба. С тази задача се заема избраното клубно ръководство. След като проучва с какви цветове на фланелките играят вече съществуващите столични клубове, то решава цветовете на „Левски“ да бъдат жълто и червено. Самите учредители събират пари помежду си. Всеки дава колкото може. Сумата стига да закупят само 12 фланелки, един вратарски пуловер и една топка. Със съдействието на бащата на Петър Стоянович, който е бил дългогодишен директор на пощите, през есента на 1914 г. тези артикули са доставени от Букурещ, фланелките са на жълто-червени вертикални райета. С тези екипи тимът играе до 1919 година. Устав на ФК Левски Още през първите месеци след учредяване на клуба членовете на ръководството му съставят и неговия устав. За съжаление пълният текст на този устав не е запазен. Доста по-късно, през 1919 г., съгласно изискването на тогавашното Министерство на вътрешните работи, клубното ръководство представя за утвърждаване своя устав. Вероятно той е бил подобрен и съобразен с изискванията на властите. МВР го утвърждава със заповед №744 от 23 май 1919 г. На лицевата част на устава е изписано и пълното наименование на клуба, а именно: Софийски спортенъ футболенъ клубъ „Левски“. Пак там личи и къде е бил отпечатан - София, печатница на Ив. К. Божиновъ, 1919 г. Член 1 гласи: Основава се на 24 май 1914 г. Софийски спортен клуб „Левски“. Този устав важи чак до 1934 г., когато съгласно изискването на МВР, тогавашната спортна централа БНСФ пререгистрира отново всички спортни клубове по новия Закон за юридическите лица. От този период са и първите печати на клуба. Първият е от 1914 г., елипсовиден с надпис: „VI соф. Футб. Клубъ „Левски“ - София“, а вторият - от 1915 г., също елипсовиден с надпис: „Спортенъ футболъ клубъ „Левски“ София 1914“. Първият тим От първите години на клуба е останала една пожълтяла снимка на тима, която е направена през май 1915 г., вероятно по случай една година от съществуването му. На нея, наредени по линии, са играчите от първия тим. Ето какво казва по този повод Спас Стоянов - първият капитан на тима на „Левски“, пак във връзка с 50-годишния юбилей на клуба през 1964 г.: „...Първият в историята на „Левски“ футболен тим имаше следния състав: голкипър (по тогавашната терминология) - Кирил Григоров, бекове - Константин Манолов и Крум Динков, халфбекове - Кочо Апостолов, Спас Стоянов и Борис Василев, форуарди - Владимир Григориев, Цветан Генев, Петър Стоянович, Георги Манолов и Димитър Сираков. В него играеха и Георги Събев, Манол Велев, Зафир Абрашев, Стефан Тошков. Тренирахме в двора на I-VI полк. Занасяхме на рамо четири греди за футболни врати (напречна греда в началото нямаше), забивахме ги, а след тренировка ги отнасяхме обратно в някой двор. Много бели ни правеше бодливата ограда на казармения двор - пукаше често топката, та трябваше да спираме играта и да лепим плондера. Затова веднъж издебнахме момента и подвихме бодлите по продължение на игрището.“ Материално положение на клуба Положението на клубовете с материалната база е повече от плачевно. Освен че липсват средства за закупуване на съоръжения и екипи, следвоенната разруха слага своя отпечатък и върху производството им. Именно по това време „Левски“ променя и цветовете на екипа си. Тъй като е трудно да се намерят разноцветни фланелки, приема се тимът да носи сини фланелки с бяла якичка и черни гащета и чорапи. На фланелката в средата в концентрични червен и жълт кръг са изписани буквите СКЛ. Следователно „Левски София“ е познат като „синия тим“ от 1919 г. Едва към края на годината благодарение на магазина „факлер Вебер“ (собствениците са немци) започват да се внасят футболни топки и някои други принадлежности. Както и повечето други софийски клубове, „Левски“ няма собствено игрище. Започнал своята дейност на ливадите между училище „Т. Минков“ и Инвалидния дом, клубът постепенно се пренася на „Могилката“, която официално е площадка на II мъжка гимназия за физическо възпитание. За съжаление футболният терен е с размери само 50x30 м и не е най-подходящ за истински футбол. Поради тази причина тренировките се пренасочват на плаца на I-VI пехотен полк, но дълго време това е нерегламентирано и среща съпротивата на полковите ръководства. Чак през 1922 г. „Левски“ получава официално разрешение да ползва този терен благодарение на командира на VI пехотен полк полк. Петър Божилов и председателя на специалния военен съд подполковник Неделчо Зеленогоров. До 1924 г. Спортен клуб „Левски“ практически няма свое собствено игрище. Клубът по това време няма собствена канцелария. За такава служи млекарницата на бай Трайче Жиковски, намираща се на ъгъла на бул. „Витоша“ и бул. „Патриарх Евтимий“, точно срещу плаца на VI полк. Там се събират ръководители, играчи и привърженици, за да обсъдят „тактиката“ за предстоящия мач или да направят разбор на играната среща. Едва по-късно (през 1923 г.) „Левски“ се сдобива с канцелария, като използва едно малко дюкянче на бул. „Витоша“ 20. Първите мачове По това време нито в София, нито в другите градове на страната има организиран футболен живот. Клубовете, образувани на махленски или най-много на квартален принцип, сами уреждат срещи помежду си. Тимът на „Левски“, съставен предимно om ученици на 16-17 г., не може да бъде равностоен на неофициално най-силните по това време ФК 13 и „Славия“, в чиито редици участват младежи над двадесетгодишна възраст, мнозина от които преди това са практикували футбол и в чужбина. Затова първоначално тимът на „Левски София“ играе срещу вторите състави на тези дружества. Така в първия официален мач след основаването си „Левски“ през 1914 г. играе срещу втория състав на ФК 13 и губи с 0:2. Известно е също, че на 1 април 1915 г. в мач срещу първия състав на „Славия“ „ФК Левски“ губи с 0:1. Голът за „белите“ отбелязва П. Владимиров-Сан. Преди това обаче, през лятото на 1914 г., „Левски“ вече е победил втория тим на „Славия“ с 1:0 с гол на Вл. Григориев-Владиса. Това е началото на едно дълго съперничество между „Левски“ и „Славия“, което продължава и до днес. За съжаление няма повече данни за срещи на клуба от тези години на прохождане. Причина за това са преди всичко липсата на каквато и да е популярност на футболната игра, както и пълната незаинтересованост на тогавашната преса към спорта. Трябва да се има предвид и фактът, че създаването на футболн клуб Левски, както и на останалите първи наши клубове, става през периода на едно нестабилно вътрешно и международно положение. България токущо е излязла от две войни - Балканската и Междусъюзническата. На 23 юли 1914 г. с обявяването на военните действия между Австро-Унгария и Сърбия започва Първата световна война. Въпреки че до 1 (14) октомври 1915 г. България привидно пази неутралитет, прогерманско настроеното й правителство практически подготвя страната за нова национална катастрофа. Тогава България обявява война на Сърбия и до 29 септември 1918 г. - деня на сключването на Солунското примирие, страната ни е във военно положение. Годините са крайно неподходящи за спортни състезания и такива практически липсват. Така е и в повечето страни от Европа. И днес човек като гледа стройните колони на футболните шампионати на редица европейски страни, които далеч преди нас са имали организиран футбол, срещу годините от 1915 до 1918 стоят бели петна. Ако искате четете , ако не ... си Е ..те м...ката и " Духайте супата " . Приятни мигове .
finiest_london_cow
на 29.01.2018 в 15:28:33 #7То и говедата нямат 26 титли, ама постоянно припяват. Напред армейци към 32-та
finiest_london_cow
на 29.01.2018 в 15:26:05 #6Тоя под мен си е повярвал - не бъркай нашата радост от това което виждаме при вас със злоба. Напротив, все така да я карате.
jockeyfirst
на 29.01.2018 в 15:23:51 #5zalhara тя тая с 31 подарени титли умре , край , мъртва е . Ако , казвам евентуално АКО ...някога стигнете до титла , то тя ще е първа за УРОДЧЕТО - ТИРЕ - СОФИЯ . п.с. Ако доживеете , след 2020 г. може и да видите Европа / но това не е сигурно /
jockeyfirst
на 29.01.2018 в 15:14:48 #4Браво браво , розовите мастии под мен пак са си спретнали вечеринка и плювали по екранчета на лаптопите си . Не съм влизал в статии за това , измисленото уродче " ТИРЕТО " и не знам дали са толкова активни там , но тук , за ВЕЛИКИЯ ЛЕВСКИ направо тепат рибата . Това може само да ме радва , значи при нас всичко върви добре !