През лятото на 2020 година Левски се нуждаеше от победа над Славия в плейофите, за да си гарантира третото място в първенството, а след това и да се пребори за участие в евротурнирите. Сините приеха белите на "Георги Аспарухов" на 4 юли и излязоха напред в резултата след гол на таланта си Станислав Иванов. През втората част обаче не сцената излезе друг младок - нешлифованият диамант на тима от "Овча купел" Филип Кръстев. Именно той с уникален гол донесе успеха на Славия с 2:1 (Ивайло Димитров - Косъма бе изравнил), след което бронзовите медали отидоха на вратовете на белите...

Стореното от Кръстев не бе изненада. Цяла пролет той смело бе налаган от Златомир Загорчич, а не след дълго гръмна и бомбата - офанзивният халф е попаднал в полезрението на Манчестър Сити. Това не бе кьорфишек, а самата истина. Така се стигна до 21 юни 2020-а, когато медиите в Англия написаха, а и сайтът на белите се похвали с трансфера на младока, чиито права се придобиват от фирмата "Сити Футбол Груп", собственик на английския клуб. "Манчестър Сити постигна сделка със Славия за подписа на "българската звездичка" Филип Кръстев, след като той премина успешно медицинските прегледи. Халфът е първият летен трансфер на клуба", тръбяха медиите на Албиона.

След това стана ясно, че той ще остане до края на 2020-а в Славия. По-късно Кръстев отиде в белгийския втородивизионен Ломел, който е филиал на англичаните, където остана до завършека на сезон 2020/21.

А после - ще има шанс да се бори за място в пълния със звезди отбор на Пеп Гуардиола. "Вярвам, че мога да заиграя в Сити", с плам в очите казваше Кръстев.

Едно е обаче да го кажеш, а съвсем друго да го постигнеш. Всъщност Филип така и не достигна до Ломел. Вместо това белгийците го пратиха в друг дъщерен клуб - френския Троа. Този тим се бореше за промоция, конкуренцията в него бе по-голяма, а съответно и шансът за още големи крачки на развитие. "Кръстев - "златната буца" на Троа", пишат във Франция. "Играчът бе закупен за 2.3 милиона евро от Манчестър Сити, но с правилна работа цената му скоро може да е много по-висока", твърдят местните медии. И отбелязват, че младокът играе много интелигентно, има отлично движение между линиите, притежава добър поглед върху играта и не го е страх да поема отговорност, когато трябва да нанесе завършващ удар.

Приповдигнатото настроение обаче се изпарява. Защото лъсват неща, до болка ясни за българските таланти - липси, които обясняват защо те трудно се налагат в чужбина. А именно - отстъпват значително във физическата подготовка, а още по-осезаеми са пропуските в тактическо отношение. Като прибавим голямата разлика в темпото и стигаме до логичното - от пръв у нас до последен във втородивизионен чужд тим. Две появявания като резерва в първенството и общо 39 минути на терена! Към това можем да добавим и още три попадания в групата и нулев принос на Филип за спечелването на промоция.

Логично бе през лятото на 2021 година да бъде потърсено друго развитие на кариерата му. Последва наем в нидерландския елитен Камбуур. Предполагаше се, че Филип ще направи крачка напред в технично първенство като Ередивизие. Резултатът обаче бе още по-отчайващ, а плеймейкърът изтърка пейката на резервите. На нея бе общо 16 пъти в първенството, като не стартира като титуляр. Появи се на терена в 3 шампионатни мача, като в тях игра... общо 38 минути! Това е по-малко, отколкото цялата пролет в Троа. Е, един от двубоите българинът няма да забрави никога - загубата с 0:9 от Аякс. Младежкият национал влезе в 82-ата минута, за да види отблизо как Нерес оформя крайния резултат.

След победата над Левски на 4 юли 2020-а Кръстев заяви: "ЦСКА, Левски и другите не ме вълнуват. Славист съм от дете. В България не бих играл за друг отбор". Година и половина по-късно нещата са коренно различни. И сините се явяват сламка за играча, който трябва да докаже, че не е поредният фойерверк. Крачките назад са направени, предстои да видим дали ще има такива и напред.