Отмина цяло десетилетие, през което футболният Левски така и не спечели трофей. И да, темата е изчерпана от съдържание, но няма как да не се съгласите, че през тази декада на "Герена" преминаха и доста класни играчи.

Ето това вече е вратар!

Ето това вече е вратар!

Миятович получи нужното признание, но май е прекалено късно

За някои от тях определено е изненадващо, че така и не постигнаха нещо по-значимо със "синята" фланелка. И точно през дните на принудителна ваканция от най-великата игра, нека отдадем подобаващо внимание на идеалната единадесеторка от легионери на Левски, които не увенчаха силния си престой в тима с ценно отличие.

COVID-19: Втора възможност или краят на всички усилия в Левски?

COVID-19: Втора възможност или краят на всички усилия в Левски?

Ще се справим с това предизвикателство. Не е като да имаме друг избор

ВРАТАР

Боян Йоргачевич - Сърбинът сякаш бе част от най-тъмните времена за Левски. Чисто игрово, а и на управленско ниво, "сините" отстъпваха сериозно на своите конкуренти и имаха мигове на големи разочарования. Въпреки това, Йорга се превърна в един от любимците на феновете със своите лидерски качества и отлични намеси под рамката. Задържа се на "Герена" близо три години, от 2014-а до 2017-а, като записа общо 71 мача. В средата на 2015 година пък се размина с отличието, тъй като взе участие в злополучно изгубения финал срещу Черно море в Бургас. Беше изпратен с почести от ръководството и публиката преди един от мачовете на Левски срещу Лудогорец. Към ден днешен, Йоргачевич има своя собствена футболна школа в Сърбия, като паралелно с това работи и в ДЮШ на Цървена звезда. Наскоро го спрягаха и за попълване на треньорския щаб на първия тим на "звездашите".

Снимка 258020

Източник: LAP.bg

ЗАЩИТНИЦИ

Дъстли Мюлдер - Определено най-класният чуждестранен десен бек, който Левски някога е имал. По подобие на Стайн Спиерингс сега, през 2010 Дъстли дойде от нидерландския Валвийк и се задържа цели четири години, което си е сериозно постижение. Беше част от селекцията на Ясен Петров и Георги Иванов - Гонзо, която взе участие в груповата фаза на Лига Европа. За негов ужас беше важна фигура и от тежкия сезон 2012/13, когато в рамките на месец столичани загубиха финала за Купата на България срещу Берое, а после и шампионската титла в двубоя срещу Славия. Добрата връзка между Левски и Мюлдер беше нарушена след години, когато стана ясно, че играчът съди клуба за неизплатени заплати. Националът на Кюрасао дори успя да осъди "сините" в Лозана за 39 000 евро.

Снимка 315813

Източник: Фейсбук

Давид Яблонски - Сякаш никой не очакваше, че чехът ще се превърне в толкова ярка фигура за състава на Левски. Пристигна с почти никакви очаквания през 2016 година, като първоначално беше използван като краен защитник от наставника Елин Топузаков. Постепенно Давид заигра на правилната си позиция и започна да впечатлява с уникалната си успеваемост пред гола. Завърши сезон 2017/18 с 9 шампионатни попадения. Съумя да отбележи на ЦСКА, а също така да се заяде и с тогавашната звезда на "червените" Фернандо Каранга. Изобщо Яблонски намери подобаващо място във футболния фолклор на нашата страна. Изгуби финала за Купата на България срещу Славия и така се лиши от трофей с вековниците. Макар и със статута на обвинен за уговаряне на мачове в родината си Чехия, бранителят бързо си намери нов отбор и в момента играе на много високо ниво в редиците на полския Краковия.

Снимка 382523

Източник: levski.bg

Сержиньо Грийн - През 2010 година дойде със сериозни очаквания, а и визитката му задължаваше. Футболист с 85 мача за нидерландския гранд Фейенорд нямаше как да не изпъкне у нас. И това се случи. Сержиньо биваше използван и като опорен халф, и като централен защитник. Винаги ще бъде помнен с гола си срещу Гент за победното 3:2 в групите на Лига Европа преди десетилетие. Постепенно обаче Грийн започна да се чувства все по-комфортно по терените на "А" група и рязко свали нивото. Всичко това доведе до раздяла между двете страни, като договорът му изтече през 2012 година и той пое към сръбския Войводина. В момента "лалето" все още е активен футболист, като рита за здраве в нискоразредния тим ФК Лиенден от родината му, където за кратко се засече и с друг преминал през "Герена" - Луис Педро.

Снимка 471847

Източник: levski.bg

Нуно Пинто - За последните сезони през Левски преминаха редица чуждестранни футболисти, които така и не оставиха някаква сериозна диря по лявата зона на защитата - Петер Петраш, Афонсо Фигейредо, Луи Нганиони и др. Всички те не успяха да се докоснат поне малко до португалеца Нуно Пинто, който демонстрира отдаденост и доста стабилни игри в своите 61 двубоя за "сините". Юношата на Боависта се задържа три сезона на "Герена", като уцели периода, през който прокобата над вековниците се задейства и те останаха с две калъфки през кампания 2012/13. Финалът на взаимоотношенията между клуба и Нуно обаче не беше с щастлив край, тъй като през зимата на 2013 година , в навечерието на двубой с ЦСКА за Купата на България, той напусна страната, за да подпише с украинския Таврия. След кратък престой в Украйна, а след това и Румъния, Питно се завърна в родината си, където подписа с Витория (Сетубал) през 2015. В момента е големият капитан на "зелено-белите", а преди известно време спечели и битката на живота си, преборвайки се с коварна болест.

Снимка 331234

Източник: LAP.bg

ХАЛФОВЕ

Роман Прохазка - Четири мача го разделиха от това да подобри рекорда на Лусио Вагнер за чужденеца с най-много мачове за "сините". С всеотдайната си игра съумя да спечели признателността на феновете. На терена беше така важният лидер, като можеше да играе на редица позиции по терена. За шестте си години на "Герена" стигна и до капитанската лента на тима. Прохазка обаче сериозно трябва да проклина съдбата, тъй като беше замесен във всички футболни несгоди на Левски през последното десетилетие - изгубена титла, три изгубени финала за Купата на България и някои разочароващи отпадания от евротурнирите. Доста жалко на фона на всичко това, което словакът показваше по терените у нас. В края сезон 2017/18 дойде време и за раздяла, като Роман напусна клуба след 174 мача и 24 гола за столичани. След това облече екипа на Виктория (Пилзен), с който имаше възможността да играе в Шампионската лига и дори да отбележи гол. През тази зима той реши да приеме ново предизвикателство и подписа с Гурник (Забже) от Полша.

Снимка 350275

Източник: Официален сайт на Левски

Мехди Бурабия - Изигра 42 мача за Левски, но и двете страни имаха голяма полза един от друг. След стабилни игри за Локомотив (Пд) и Черно море, изявите на халфа бяха оценени по достойнство и през втората част на сезон 2015/16 той се озова на "Герена". Впечатляваше с контрола си над топката и силните изстрели от средна дистанция. Превърна се в звездата на отбор, който отстъпваше игрово както на Лудогорец, така и на ЦСКА. Добрите му игри обаче го превърнаха в национал на Мароко, а не след дълго дойде и трансферът му в турския Коняспор. И до днес има дилеми дали изобщо в касата на "сините" са влезнали пари по тази сделка, но няма и как да разберем, тъй като цялото управление на Спас Русев през този период е обвито в доста голяма мистерия. Бурабия стигна чак до италианската Серия "А", където носи екипа на Сасуоло. Изигра стабилен първи сезон, но през този е преследван от контузии.

Снимка 292495

Източник: LAP.bg

Гари Родригес - Доста привърженици на Левски се обединяват около твърдението, че именно този футболист е най-класният чужденец, обличал наскоро екипа на "сините". Родригес дойде от АДО Ден Хааг без нито един официален мач, но още с първите си стъпки по терените у нас демонстрира, че притежава огромен потенциал. Наистина, по време на престоя си на "Герена", Гари беше още твърде неопитен, но това не му попречи да отбележи 21 гола в 47 мача за вековниците. Още се помнят сълзите му след края на мача срещу Славия, когато грандът невярващо изпусна шампионската титла. Родригес беше в основата на обрата и срещу Берое във финала за Купата, но и там в крайна сметка нямаше поводи за усмивки. Оттук насетне кариерата на играча е един непрестанен възход, като последователно мина през отбори като Елче, ПАОК, Галатасарай, Ал-Итихад. В момента той отново е част от турската Суперлига, където изненадващо за мнозина, облече екипа на кръвния враг Фенербахче.

Снимка 471849

Източник: LAP.bg

Давиде Мариани - Атакуващият халф бе част от сериозната "синя" селекция през лятото на 2018 година. Швейцарецът идваше със статута на играч с европейски опит, тъй като с Лугано беше играл в групите на Лига Европа. Преживя ранния срам с отпадането от Вадуц, но след това постепено се превърна в един от лидерите на тима. Започна изключително силно кампания 2019/20 под ръководството на Петър Хубчев и някак логично се стигна до трансфера му в Шабаб Ал-Ахли Дубай. Кой знае, ако бе останал и през тази кампания, "сините" може би щяха да изглеждат далеч по-състоятелни в офанзивен план.

Снимка 436215

Източник: LAP.bg

Антонио Аниете -Испанската жар, за която никой не очакваше, че ще грабне толкова бързо сърцата на левскарите. "Кинтата" демонстрира андалуски характер и постепенно се превърна в основен голмайстор на "сините". Беше част от отбора, останал позорно във втората седмица на шампионата, а негово попадение в 82-ата минута почти докосваше левскарите до Купата на България през 2015 година. Определено първият му престой в Левски беше далеч по-добър, когато отбеляза 17 гола за 35 мача. След неуспешен период в Нефтчи (Баку) отново се завърна на "Герена", но от усета му пред попадението вече не бе останало нищо. Вкара само пет пъти в 34 двубоя. От 2018 година е без отбор, като за последно игра в гръцкия Аполон.

Снимка 249044

Източник: LAP.bg

Гара Дембеле - Култова личност, за която е казано почти всичко. Нападателят беше интересен за наблюдаване както на терена, така и извън него. За един сезон успя да постави стандартите за мечтания нападател на Левски. 39 мача - 37 гола! Не спечели нищо с клуба, тъй като "сините" изгубиха битката за титлата с Литекс, но пък донесе милиони в касата на столичани с продажбата му във Фрайбург. Оттам насетне историята ви за пропадането му е добре позната. През годините на няколко пъти се говореше упорито, че е пред завръщане в клуба, но това беше далеч от истината. Преди около година, едва на 34, сложи край на футболната си кариера в нискоразреден швейцарски тим и в момента нямаме информация с какво точно се занимава.

Снимка 471851

Източник: GettyImages