Само преди броени дни, новият старши треньор на "Левски" Станимир Стоилов сравни клуба с Бангладеш. Опитният специалист, работил успешно както у нас, така и зад граница, изрази учудването си от факта, че на стадион "Георги Аспарухов" не разполагат с GPS тракинг система, която се използва от години не само в европейския футбол, но и в България. Преди 3 сезона шампионът "Лудогорец" брои 140 хил. лева, за да се сдобие с по-нова версия на технологията, която подобно на всички останали се развива и модернизира във времето. "Арда", ЦСКА, "Берое", "Славия" и други родни отбори също са използвали и продължават да се доверяват на устройствата, за да следят функционалното състояние на своите играчи. В интерес на истината и "Левски" е разполагал с необходимите GPS-и, но за последно те са били използвани от Петър Хубчев и неговия щаб. Факт е, че въпросната система, даваща информация за редица компоненти, доскоро бе скъп лукс за стандартите на българския футбол. Но без нея треньорите трудно могат да се ориентират за състоянието, в което се намират футболистите им, както и нивото им на подготовка. Нещо повече - GPS тракинг системата успешно предотвратява и потенциални контузии. Според проучване, около 90% от нараняванията във футбола са на меките тъкани. Благодарение на устройството, травмите от такъв характер могат да бъдат сериозно редуцирани по време на тренировъчния процес.
Успоредно с това чипът, вграден в спортното трико, наподобяващо сутиен, може да подаде информация да треньорския щаб за футболист, който не се влага в заниманието.
"Играеш в ритъма, в който тренираш - обяснява Пеп Гуардиола по темата. - Ако тренираш слабо, играеш слабо. Ако се представяш като звяр в заниманията, по същия начин ще си и в мачовете."
Отношение взима и Арсен Венгер, легендарният бивш мениджър на "Арсенал", който сега работи за ФИФА: "Ако сложиш грешно гориво в колата, няма да стигнеш твърде далеч. За човешкото същество важи същото, трябва да се подготвите по правилния начин."
Анализът на данните показва редица компоненти, без които треньорите трудно биха се ориентирали за точното състояние и ниво на подготовка на своите състезатели.
Перфектната тренировка е тази, която осигурява на играчите стимул за развитие, като същевременно не го претоварва твърде много. GPS системите за проследяване могат да помогнат за контролиране на натоварването. Различните версии предоставят различни количества данни на треньорите.
"Използваме GPS по време на тренировките, приятелските мачове, преди големи турнири - обяснява Гилерме Пасош, част от щаба на националния отбор на Бразилия. - Това ни дава възможност да контролираме следващите тренировки. Също така се доверяваме на технологията преди големи турнири. Клубните отбори също разполагат с тази модерна апаратура и ни изпращат тяхната информация за конкретния футболист, която ние добавяме към нашата база данниСъстоянието на играчите пък се следи посредством лаптоп или таблет в реално време. Така в хода на самите срещи даден треньор има възможност да се допита до своите помощници при смяна, ако има необходимата информация за нивото на натовареност и изразходваното количество енергия.
От вторник "Левски" вече разполага с GPS система от най-ново поколение. Столичният гранд се спря на "Барин Спорт", която вече снабди "сините" с първите устройства. С каква информация ще разполага Станимир Стоилов оттук насетне?
"Нашата система дава 50 показатели, обобщени в три графи - обяснява Даниел Шопов, директор в българската компания. - Първата е вътрешно натоварване, включващо пулс, ускорения и други. Втората графа обхваща външните натоварвания като дистанция, ускорения, спринтове и още. А третата дава тактически сведения. Не всеки GPS може да осигури такава информация, така че "Левски" определено получава технология от най-ново поколение. Тези тактически данни включват разстоянието между централните защитници, на вътрешните халфове, както и между отделните линии. Как се придвижват, колко широко и колко дълбоко играе отборът. Дали има разкъсване и дали се спазват указанията. Всичко това се следи в реално време всяка минута и всяка секунда. Умората води до разкъсване в линиите и оставя свободно пространство. Всичко това може да се види на полувремето на телевизора в съблекалнята да се направи разбор."
Как работи самата технология? GPS картите се слагат в специален мини потник. Базова станция пък се поставя на тъчлинията и покрива целия периметър на терена, за да препредава информацията към таблет или лаптоп. За целта въпросната станция използва изкуствен интелект, а предаването на информацията е посредством радио, а не чрез Wi-fi заради потенциални проблеми с интернета на стадиона.
"Най-важните показатели можем да сведем до два - high metabolic load distance (HMLD), тоест какъв е бил интензитетът при пробягването на конкретна дистанция по време на мача - продължава Шопов. - Защото може даден футболист да е избягал 10 км за 90 минути, но без да си е давал много зор, а може и 6 км от тях да са с голям разход на енергия. Това много ясно говори на треньорите за фитнес нивото и функционалното състояние на играча. Другият е Workload ratio - съотношението от изминалата дистанция и работата в пулсовите зони. Полезен е и по време на мача, тъй като се визуализира на таблета със скали и графика и показва как влизат в двубоя, колко висок е този показател и как започва да пада в хода на срещата. Ако рязко показателите тръгнат надолу, това е индикация, че даден футболист трябва да бъде сменен или да бъде изпратен някой, който да подсигури зоната му.
Не е възможно да бъде измамен GPS, тъй като се следи пулса, интензитета и какво се случва вътре в играча."
Въпросната тракинг система може да предотврати както контузии, така и потенциален сърдечен арест, подобен на този на Кристиан Ериксен по време на Евро 2020. По всичко изглежда, че в "Левски" може рязко да секнат травмите, които през последните месеци тормозиха някои от основните играчи. А също и да бъде сведено до минимум скатаването по време на заниманията...
Ol' Dirty Bastard
на 11.09.2021 в 18:40:29 #1Това чудо показва ли по колко сено да им се слага на говедата?