Макар и да бъде непрестанно обругавана, школата на Левски винаги е били "фабрика" за създаване на качествени млади футболисти. Най-постоянните от тях успяват да сбъднат мечтата си и да заиграят за първия тим. Други пък остават само на крачка от големия пробив. Именно на тях е посветен днешният материал. Запознайте се с част от "сините" таланти през последните години, на които се предричаше голямо бъдеще, но така и не оставиха значима диря на "Герена".
АТАНАС КУРДОВ
Лошото момче, което така и не реализира своя сериозен потенциал в мъжкия тим на Левски. Може да се напише цяла статия за подвизите му на и извън футболния терен. Затова ще щрихираме съвсем накратко. Наско беше звездата на набор 88", като още в най-ранните си дни на "Герена" загатваше, че има всички предпоставки да се превърне в звезда. Головият му нюх не остава незабелязан и дори кара пробни периоди в Селтик и Тотнъм. Без един мач за Левски, той тръгва по стъпките на Димитър Бербатов и подписва с Байер (Леверкузен). Там предимно играе за втория тим на "аспирините", а след края на престоя му започва и неговото дълго футболно скитане...

Източник: levski.bg
Винтертур, Ботев (Пд), Локомотив (Пд), Славия, Астана...за да дойде важното за него лято на 2015 година. Завръща се в родния Левски. Получава шанс да се докаже на "Герена" от Стойчо Стоев. Дори и в трагичната селекция по това време на вековниците обаче, Наско не може да се пребори за титулярно място и напуска със скандал. Оттам насетне пропадането е сериозно - Велбъжд, Литекс, Локомотив (София), Сливнишки герой.
Наскоро се заговори, че ще получи нов шанс за голям футбол, като от известно време води подготовка с последния в елита - Витоша (Бистрица).
АЛЕКСАНДЪР КИРОВ
Един от най-добрите футболисти на набор 1990 година. След 10 лета на отдаденост със "синята" фланелка, талантът му е забелязан и заслужено през 2008-а подписва първия си професионален контракт с клуба. Надеждите на всички от треньорския щаб тогава са, че това ще бъде поредният голям нападател, който ще бъде продукт на школата. Реалността обаче е малко по-различна. За 5 години той изиграва общо 15 мача, като непрестанно бива сполетяван от тежки контузии. Оттам насетне кариерата му преминава през Локо (Мездра), Спартак (Плевен), Ботев (Враца), Монтана, Царско Село, Андорф, Локомотив (Горна Оряховица). През 2012 година в медиите се завъртя информацията, че ще кара пробен период в аржентинския Колон (Санта Фе), като оттам дори го обявяват за един от 100-те най-големи таланта на Европа.
БОРИСЛАВ БАЛДЖИЙСКИ
Ако се абстрахираме от негативната слава, която Балджийски очаквано натрупа с изявите си извън терена, трябва да бъдем обективни и да заявим, че въпросният беше един от обещаващите халфове в юношеската формация на Левски. Можеше да бъде използван на почти всяка позиция в средата, а също така впечатляваше и с безкрайната си енергичност по терена.
През 2008 г. печели с юношите турнира "Юлиян Манзаров", като е избран за най-полезен и техничен играч. Забелязан е от ръководството и на 14 октомври подписва първия си професионален контракт с Левски. Официалният му дебют е срещу Брестник (2:0) в 1/16 Финал за Купата на България. В елита така и не играе за "сините", като предимно е част от дубъла или отдаван под наем. Преминава в Черноморец (Бургас) като част от сделката за Орлин Старокин. Напуска по взаимно съгласие в края на май 2013.

Източник: LAP.bg
Постига частичен реванш, след като се екипа на Славия бележи във вратата на родния си клуб преди известно време. В момента е част от втородивизионния Монтана.
БОЯН ТАБАКОВ
Име, което е добре познато на всички левскари, интересували се от представянето на юношеските формации. Също част от силния за своето време набор 90". Табаков е продукт на ДЮШ, като в различните възрастови групи има отбелязани над 350 гола. Най-вече ще бъде запомнен с непрестанните си попадения в мрежата на ЦСКА и начина, по който бурно изразяваше ненавистта си към "червените". Стрелецът прави дебют представителния отбор на Левски на 14 години и 8 месеца в контролна среща срещу Хасково и се нарежда в тройката на най-младите футболисти играли за Левски. На 17 години прави своя дебют в "А" група срещу отбора на Марек (Дупница). През лятото на 2007 г. изкарва пробен период в турския Фенербахче при треньора Зико. Табаков изиграва няколко контроли с юношите на "фенерите", отбеляза и голове в тях, но до трансфер не се стигна.
На 11 октомври 2007 г. той участва в едноседмичен тренировъчен лагер с юношите до 19 години на Шалке 04. През зимата на 2008-а подписва официален договор с Левски, а своя дебют прави срещу Лацио в Лига Европа. Преходът към мъжкия футбол обаче се оказва труден и записва само 4 мача за софиянци. След това играе за Локо (Мездра), Любимец и Хасково II. Информацията ни към този момент е, че вече не се занимава професионално с най-популярната игра.
СИМЕОН ИВАНОВ - МАТЕРАЦИ
Прекарва осем години в школата на Левски, където със снажния си ръст и безкомпромисни изяви в отбрана си печели прякора "Матераци". Лансиран е от Станимир Стоилов в първия тим на "сините", като дори изиграва и официални мачове. Става така обаче, че на 20 години преминава в Райо Валекано и очакванията за негов бърз прогрес на "Герена" не се осъществяват. Не му потръгва особено много и в Испания където претърпява тежка травма на коляното. След завръщането си у нас играе за Академик (София), Любимец, Витоша (Бистрица), Ботев (Враца), Добруджа, Нефтохимик, Етър, Локомотив (ГО) и Хебър. Отскоро носи фланелката на третодивизионния Спортист (Своге).

ЕЛИ ЗИЗОВ
През 2006 година намиращият се във възход тогава тима на Левски, впечатлява както с изявите си в Европа, така и със селекционната си политика. Тогава на "Герена" изненадващо пристига младият талант от Израел - Ели Зизов. Шумът около подобен трансфер е сериозен, тъй като халфът идва директно от школата на Барселона, а пък левскарите са спечелили борбата за неговия подпис, с не кой да е, а Челси.
Той записва официалния си дебют за мъжкия отбор, когато се появява като резерва срещу Родопа (Смолян) през април 2008 -а в мач от "А" група, когато е едва на 16 години, 2 месеца и 15 дни, и така става най-младият чужденец в българското първенство. Зизов често е сравняван с Лионел Меси.

Източник: Антон Станков
Ели обаче не тръгва по стъпките на гениалния аржентинец и след като редува първия тим на Левски с юношите на гранда, бяга през 2009 година заради малкото си игрови минути и прекалено ниската според него заплата. След кратък престой в португалския Брага, смятаният за топ талант Зизов се завръща да играе в родината си, а за последно информациите в интернет ни посочват, че е бил част от нискоразредния Апоел Бик"ат ХаЯарден.
ТОДОР ЧАВОРСКИ
Още един централен нападател, който не успя да пренесе головата си успеваемост от юношите при мъжете в Левски. Като част от школата той не спира да къса съперниковите мрежи, като по традиция любимата му жертва е ЦСКА. Безспорно е звездата на набор 93", но горчивата реалност го застига през 2010 година, когато започва престоя си при мъжете на "Герена". Захваща периода, в който се разчита на доста интересни голаджии като Гара Дембеле, Сьорд Арш, Иван Цветков, Исмаил Иса и др.
За три години има само един официален мач, а оттам насетне започва и дългият му път из дебрите на втората ни дивизия. Изпъква силнп през 2016-а, когато вкарва 21 гола в 44 мача за Ботев (Враца). От началото на този сезон носи екипа на Локомотив (София) и до този момент се представя на прилично ниво. За завръщане в Левски обаче и дума не може да става, поне засега...
АСЕН ГЕОРГИЕВ
Донякъде съдбата му се припокрива с тази на Симеон Иванов-Матераци. Бранител с интелект, който умее да спазва тактическа дисциплина и често печели въздушните битки срещу съперника. Треньорският щаб на Левски забелязва това и бързо иска да интегрира родения през 1993 година футболист в първия състав. През октомври 2010 обаче го сполетява много тежка контузия, когато прави своя неофициален дебют в контрола срещу Черноморец (Бургас).

Източник: pfclokomotiv
На "Герена" са търпеливи с перспективния си футболист и след година Георги Иванов-Гонзо го взима на лагер с първия тим в Австрия. Георгиев обаче не може толкова бързо да върне нивото си и бива освободен. След това кариерата му преминава през Ботев (Враца), Локомотив (Пд), Монтана, Истра 1961 (Хърватия), Берое и Локомотив (Пд), където през май тази година спечели и Купата на България. В момента играе за втородивизионния Хебър под ръководството на Николай Митов.
ГЕОРГИ ЯНЕВ
За качествата на халфа се заговори още през 2015 година, когато вече имаше доста добри изяви и с екипа на националния отбор. Отзивите за него през този период бяха положителни, а по това време дори и дебютира срещу Лудогорец, като заменя Джереми де Ноойер.

Източник: Levski.bg
Тренира под ръководството на няколко "сини" треньори, включително и Делио Роси. Не успява да се справи с конкуренцията и за разлика от Стаси Иванов и Ивайло Найденов е пратен да се обиграва в Спартак (Плевен), Струмска слава и Ботев (Враца). От 2018 година вече няма нищо общо с вековниците.
ВЛАДИСЛАВ МИСЯК
Още по-голямото разочарование за него е, че има повече мачове за първия тим, отколкото всички останали над него взети заедно, но така и не се утвърди. Роденият през 1995 година флангови футболист попадна в едно размирно време на "Герена", където властваше несигурност и финансова криза. Това му позволи да вземе участие в цели 17 мача, като дори и вкара срещу Литекс за равенството 2:2.

Източник: LAP.bg
Постепенно губи доверието към себе си и напуска в посока Нефтохимик. След това играе за Локомотив (София), Арда и сега Монтана. Амбициран е отново да си проправи път за обратен трансфер в любимия му клуб.
ДЕЯН ИВАНОВ
Футболист, който няма никакъв късмет със "синия" екип. Още от първата си поява при мъжете, Иванов се превърна в основен защитник за столичани, но тежка травма, с усложнения след това, просто удари голяма спирачка на шеметното темпо, с което се утвърждаваше както в тима, така и в сърцата на Сектор "Б".

Източник: LAP.bg
Към този момент не върнал познатото си ниво, като това се видя и от представянето му през пролетта на изминалия сезон и по време на лятната подготовка. В момента играе под наем в Ботев (Враца), като притежава всички необходими качества отново да бъде важна фигура в отбраната на любимия му Левски.
И ОЩЕ..
През последното десетилетие на "Георги Аспарухов" имаше още много качествени играчи, които някак си се разминаха с това да бъдат константна величина в първия състав. Сред тях може да отличим крилото на набор 91' - Даниел Шмедин и капитанът на същата възрастова група Георги Веселинов. В момента и двамата играят по долните дивизии и по-скоро за забавление. Да не забравяме за вратарят Александър Любенов, който след две завръщания в Левски така и не хвана златния шанс да се пребори за титулярното място под рамката. Голяма вина за това имаха и някои негови грешки, които костваха загуби на вековниците. Нереализиран №1 е и Димитър Шейтанов, но тук ситуацията е малко по-различна. Въпросният дори не получи възможност да разгърне уменията си и предпочете да търси своя късмет в чужбина.

По пътя към неуспеха в Левски са се запътили Атанас Кабов и Илия Димитров. Момчета, които известно време се стараят да придобият регулярен статут в мъжкия тим, но засега биват преотстъпвани на различни клубове. Повод за оптимизъм при тях е, че все още нищо не е загубено и могат отново да намерят вярната посока към "Герена". Ако ли не, чака ги съдбата на момчетата по-горе.
champions_league
на 14.11.2019 в 16:53:50 #43Holmar на 13.11.2019 в 18:37:21#28 Има-Мариян Христов от Левски-шампион на Германия с Кайзерслаутерн,Петър Хубчев в ХСВ,Балаков в Щутгарт...Коща беше предотстъпен за един полусезон,определено не беше 100 процента титуляр в Байерн,но взе купа на УЕФА и Салатиерата ============= Мариян Христов си е от Балкан Ботевград, къде го бутна па в Левски. Той си е наш юноша и кореняк ботевградчанин, баща му беше па най-добрия баскетболист в региона. През ....къра му е , за уевскито.
champions_league
на 14.11.2019 в 16:41:28 #42Android3pio, за повечето работи съм съгласен с теб, само си пропуснал, че в България има още едно още по-голямо комунистическо ГМО, което се води уродче на армията. Което започва жизнения си път в кабинета на един от генералите на БКП с документ подписан от още няколко генерали - комуняги. Същите тези БКП генерали успавят да му издействат лоби и механизми чрез които постигат световен рекорд 30 титли за 40 години в комунистическия строй. След падането на комунизма изчадието започва да забравя какво е да си шампион и за 30 години му се случи само 4 пъти, като стигна и до фалит и В група и беше върнат отново служебно в А група от наследниците на комунизма. Закрийте и комунистическия ГМО ЦСКА - опозорили спорта и армията на Бг
kfcbm
на 14.11.2019 в 00:03:18 #41Какъв шампионски манталитет у Байер Леверкузен Те тава са германските говеда, вечните калъфкари .. Още ги наричат Neverkusen..знам.. Трябваше им равен в Унтерахинг /предградие на Мюнхен, те загубиха.. Още по-Жалки са 04 Гелзенкирхен .. Шампиони за малко от 1955 насам.. Некви минута-две, Преди Патрик Андерсон да ги остави в нищото...
УмеренЦСКА
на 13.11.2019 в 22:20:30 #40...Моля да ме извинят уважаемите Левскари, които се упражняват на тема "футболна палеонтология"... Те са в положението на учените, които умуват какво е предизвикало "Измирането на границата Креда- Палеоген", т.е. мезозойската и неозойска ера... ...Господства вече теорията за падането на метеорит в Мексиканския залив. Според тая теория "нежиспособните" форми животни (влечугите) са отстъпили хранителните ниши на "перспективните", т.е бозайниците (и ние сме бозайници)... "Преходните форми", като наша умерена скромност, ще си измрат, както е по законите на еволюцията. Не зная, обаче дали ще доживея да видя как "сините форми" ще засенчат успехите на "червените форми", и двете форми все пак преживяха "метеорита" в Мексиканския залив...
УмеренЦСКА
на 13.11.2019 в 22:07:13 #39...Споровете за това кой български футболист е влязъл или не влязъл в европейския футбол отдавна вече станаха не анахронизъм, а истински изкопаеми "фосили", по които съвременните футболни "палеонтолози" градят всякакви теории на тема защо едикой си динозавър през мезозоя си е похапвал яката другите динозаври и защо след някое "импактно събитие" вече изобщо го няма в палеонтологията! Метеорит ли бил паднал или съответният вид, род или клас са се оказали неприспособени към някакви нови условия на нашата планета... ...Специално в палеонтологията има интересно, чисто съвременно емоционално явление! Чудят се хората как тогава е можело да има такива животни, а сега ги няма! Част от теориите на учените по този факт се свеждат до тая истина жестока, че в едни времена е можело да има десеттонни сухопътни динозаври, но сега такива условия просто няма...
Аlex
на 13.11.2019 в 21:11:03 #38Тежък случай е дроида,здравната каса отказва лечение за такива.Пари на вятъра
Аlex
на 13.11.2019 в 20:52:39 #37Е па нищо,ама онова вашето Трипио подхвана темата и Пирго запали.
CHUKCHA
на 13.11.2019 в 20:44:48 #36Альоша, какво пише за Митю в статията, че се дърлят?
bravebg
на 13.11.2019 в 20:40:29 #35Holmar на 13.11.2019 в 20:02:49 Дебютния гол на Барболета е 9 месеца след като пристига в Леверкузен на 22.09.2001 -------- 9 месеца, от които първите 5 играе в дублиращият отбор, където прави 6 гола в 7 мача - неочаквано високо постижение, заради което започват да го взимат за резерва в първия отбор.... В следващите 2 месеца има предсезонна подготовка, където още от първия мач забива хеттрик (в този период няма как да отбележи официален гол)....
Аlex
на 13.11.2019 в 20:39:29 #34Чукче,май само аз.
CHUKCHA
на 13.11.2019 в 20:32:55 #33Това нещо изчете ли го някой???
bad666
на 13.11.2019 в 20:21:08 #32Кървав меч, То на този мач 80% бяха до 20 години макс.. Ние не можем да се доближим до тях, защото там за разлика от тук няма толкова много връзкари тип "баща му купи топки и бутонки за отбор" или "техните дадоха 20000 паунда синчето да е титуляр".
strange-sheriff
на 13.11.2019 в 20:19:46 #31сини ***
Аlex
на 13.11.2019 в 20:08:11 #30Уикипедия 2016 също е интересно четиво.
Аlex
на 13.11.2019 в 20:05:08 #29Барбарон,айфона ми такива спамове не отваря
,ама се досещам кво визираш.Откраднатото знаме от говедата май.
bad666
на 13.11.2019 в 19:39:55 #28Брейв, Нормално е напрежението там да е по-малко отколкото тук. Все пак целите в ЦСКА са аналогични на целите на Байерн Мюнхен в Германия - шампион, купа и добро представяне в ЕКТ. Леверкузен колкото и симпатични да бяха по времето на Берба никога не са имали шампионски амбиции, макар и да играха финал в ШЛ срещу реал Мадрид.
Аlex
на 13.11.2019 в 19:36:02 #27От как се помня Деян Иванов е вечната надежда.Вземат го за подготовката,пуснат го 1,2 мача и после го шкартират някъде.Тоя така може да си кара до пенсия като футболист на Левски.
bravebg
на 13.11.2019 в 19:34:44 #26Holmar на 13.11.2019 в 19:11:02 Aз ти го написах мача ама кой да чете ЦСКА-Литекс 0-0 Е сега пак прочети какво съм написал и ми говори за дублиращия отбор Бива ли едно и също нещо да казваме,ама да спорим Барболета стана човек в Леверкузен заради Топмьолер и Кирстен,а не заради Букарев и Душков-Пенев,който даже го освобождава от ЦСКА,ама бащата Иван почва да звъни червени телефони и оправят нещата -------- Спорим за това, че според теб като е отишъл там е бил слаб и там цяла година били работили специално с него, че да "стане човек"... Според мен, а и според сухата статистика той отива там и директно започва да играе на високо ниво..... не случайно започва да играе на високо ниво и да си показва таланта на 100%.... напрежението там (особено в началото) е било по-ниско от това, което е било тук....
Рамбо Силек
на 13.11.2019 в 19:33:23 #25Сега се чака на шампиона да видим юношите в първият отбор.Нали имали най добрата база и взимали най добрите таланти.Чакаме люпилнята да излюпи бъдещите национали.Дано сме живи да видим Киро гела изкарва на терена 7-8 юноша а дано ама надали.
bad666
на 13.11.2019 в 19:32:54 #24Кървав меч, Проблема е че при нас до 24-25 години ги третираме като "надежди" докато на запад на по 18-19 години вече са завършени футболисти. След Марто, Стилян и Берба българските школи не са произвели почти нищо. Донякъде Чочев имаше шанс да се развие но пусто контузии. остава ни един Десподов, но пък той поне според мен си избра неподходящо първенство за опит за пробив.