Един кръг преди края на шампионата Аперртура 2008 в Аржентина три се изравниха по точки (36) на върха в класирането - Сан Лоренсо, Бока Хуниорс и Тигре.

Досегашният лидер Бока Хунорс се издъни при гостуването си на традиционно неудобния си противник Химнасия (Ла Плата) и завършвайки 0:0 сам споти аванса си от две точки на върха.

Друг гранд, Сан Лоренсо сега пое лидерската позиция с по-добра голова разлика. В едно от „класическите" дербита на аржентинския футбол „синьо-червените" спечелиха с разгромното 4:1 срещу Индепендиенте.

Сан Лоренсо още в първите 20 минути вкара два гола чрез Пабло Бариентос в 18-ата и Сантяго Солари в 20-ата минута.

Задачата на домакините бе тотално улеснена в 22-ата минута, когато Леонел Риос от състава на Индепендиенте получи червен картон.

Сан Лоренсо се възползва от численото си преимущество и в 41-ата мин. Гастон Агире направи резултата „класически", а малко след почивката в 56-ата Пабло Бариентос увеличи аванса до 4:0.

В 67-ата мин. „червените" стигнаха до почетно попадение и Лионел Нуньес оформи крайното 4:1.

Третият отбор с актив от 36 точки е Тигре, който едва миналия сезон влезе в Примера дивисион. Скромният отбор от Буенос Айрес направи невероятен обрат при гостуването си на Росарио Сентрал. Домакините поведоха с 2:0 чрез Каралио и Езекиел Гансалес, но Тигре обърна резултата с две попадения на Карлос Луна и едно на Леандро Ласаро в 80-ата мин. и стигнаха до успеха с 4:2.

Освен тези три отбора в борбата за титлата се включва и Ланус. Миналогодишният шампион от Апертура, който тогава спечели първата си титла, още в петък спечели с 2:0 като гост на Велес и е на две точки от трите тима на върха.

При равенство в точките след последния кръг отборите игарят допълнителен мач или мачове за титлата помежду им, от които ще се определи шампиона.

В последния кръг Бока Хуниорс е домакин на Колон, Сан Лоренсо гостува на Архентинос, Тигре приема Банфийлд, а Ланус също е домакин - на новака Сан Мартин (Тукуман).