Отборът на Ботафого спечели първенството на щата Рио де Жанейро за 2010-а година, след като победи и във втората му фаза наречена Купа Рио.

Първенството на щата се провежда в два етапа- Купа Гуанабара и Купа Рио. Победителите във всеки етап играят за титлата в директен сбълъсък. Ако един и същи отбор спечели и двете фази, става директно първенец. Такъв е случаят тази година с Ботафого, който за Купа Гуанабара победи Васко да Гама с 2:0, а снощи удари и Фламенго с 2:1.

За последен път един отбор е спечелил по този начин титлата е Васко да Гама от 1998-а година.

В средата на първото полувреме Ботафого откри резултата от дузпа, реализирана от аржентинския полузащитник Ерман Ерера. Минута преди края на първата част обаче Вагнер Лав изравни. След почивката обаче втора дузпа за Ботафого, този път реализирана от уругваеца Себастиан "Ел Локо" Абреу, донесе титлата на тима.

Фламенго беше фаворит в мача, не само заради мотивацията, но и заради добрата форма от националното първенство. В края на мача Фламенго остана с десет души, след като чилиецът Клаудио Малдонадо беше отстранен с червен картон. Менго пропуснаха и дузпа, като вратарят на Ботафого Джеферсон спаси удара на Адриано, който след мача призна пред журналистите, че това е първата му пропусната дузпа в кариерата.

В същото време станаха ясни и финалистите, които ще спорят за титлата в първенството на щата Сао Пауло. Това са отборите на Сантос, който елиминира Сао Пауло, и Санто Андре.

Тийнейджърът Неймар вкара два гола за Сантос при успеха във втората среща с 3:0. Така Сантос продължава напред с общ резултат 6:2. Санто Андре пък ще играе за първи път на финала на щатското първенство, след като елиминира Гремио (Пруденте).

Двата отбора си размениха по една победа с 2:1, но по-доброто класиране в редовния сезон дава аванс на Санто Андре. Лидерът в първенството на щата Минаш Жераиш - Крузейро, отпадна изненадващо на полуфинала, елиминиран от бойкия тим на Ипатинга.

На финала Ипатинга ще се изправи срещу водения от Вандерлей Люксембурго отбор на Атлетико Минейро. В първенството на щата Рио Гранде ду Сул на финала ще се изправят двата най-успешни местни отбора- Гремио и Интернасионал.