"Моряците" от Генуа ще гостуват на "моряците" от Варна в мач от Интертото на стадион "Лазур" в Бургас утре. Едва за втори път след 15 години Сампдория ще играе в България. За първия гастрол на генуезците през 1992 година връщаме лентата назад в "Архивите са живи". За онези моменти разказва изтъкнатият наш колега Михаил Делев, който тогава е главен редактор на "Меридиан Спринт" и основна причина Звезда да играе мачовете си в София...

През 1991 година Цървена звезда печели КЕШ в Бари срещу Марсилия след 90 минути и продължения (0:0) и дузпи(5:3). Веднага след това Люпко Петрович напуска отбора и на негово място идва Владица Попович, който извежда тима до Междуконтиненталната купа след победа в Япония над чилийския Коло Коло с 3:0. Междувременно в ранната есен започва войната срещу Босна и територията на днешна Сърбия е отцепена с ембарго.

Мачовете на отборите от тази страна се провеждат в чужбина. Действащият европейски шампион Звезда играе двубоите си в унгарския град Сегед, но посещаемостта е обидно малка за такъв голям клуб. По онова време схемата на турнира на КЕШ е директна елиминация до влизането в две групи от по четири отбора. В група 1 са Цървена звезда, Сампдория, Андерлехт и Панатинайкос. В група 2 са Барселона, Бенфика, Спарта(Прага) и Динамо(Киев).

Тимът от западната ни съседка е изиграл вече мача с Андерлехт в Унгария и интересът към срещата не е задоволителен. Остават домакински битки с ПАО и Сампдория. Тук даваме думата на колегата Михаил Делев: "Прочетох, че в Цървена звезда се оплакват от малкото зрители на техните мачове. Реших да се обадя на моя приятел Мирослав Попович, който беше генерален секретар на югославската федерация по бокс и треньор на националния отбор.

Знаех, че е близък с легендарния Драган Джаич, който пък бе технически директор на Звезда. Директно им казах, че може да организираме двата мача на Звезда от групите с Панатинайкос и Сампдория много по-добре, ако са в София, отколкото в Унгария. Свързаха ме с кабинета на генералния директор на футболния клуб Владимир Цветкович. Той е един от изтъкнатите баскетболисти на Югославия - световен шампион от 1970 година заедно с Чосич и Данео. Минахме веднага на "Како си, друже?". Още на другия ден Цветкович дойде в София и зае четири стаи в "Шератон".

После делегацията им разгледа Японския хотел и обявиха, че там ще е резиденцията на отбора. Първо огледаха стадион "Васил Левски". Когато видяха "Армията", беше слънчев ден и решиха, че това ще е стадионът, на който ще се играят срещите. Така с разрешението на тогавашния кмет Александър Янчулев всичко бе уредено. Всъщност стадион "Васил Левски"  се стори голям на сърбите. Те се притесняваха, че няма да дойдат зрители. После, като видяха колко е претъпкана "Българска армия", съжаляваха, че мачовете не се състояха на националния стадион.

Първата среща в София Звезда побеждава ПАО с 1:0 след гол на Синиша Михайлович. Сърбите са повече от възхитени от обстановка и резултат. Очакват да минат през италианците като на парад и да стигнат за втори пореден път на финал за КЕШ. От Звезда обещават, че ако това стане, лично ще осигурят 10 акредитации на български журналисти за "Уембли". И така мачът със Сампдория трябва да се проведе в деня на лъжата...1 април.

От Белград са дошли 18 000 навиячи, а от Италия 3000 тифози. Играчите на Сампдория, предвождани от колоритния треньор Вуядин Бошков, са настанени в "Шератон". Преди това през есента на 1979 Бошков побеждава Левски в София с 1:0 в 1/16-финал за КЕШ като треньор на Реал (М). Делегацията на Сампдория е посрещната с истерични писъци пред хотела, с обичайния зов за снимки и автографи. Тогавашният президент Паоло Мантовани води дъщеря си Франческа. За първи път на "Българска армия" се слагат големи маси за монитори заради голямата кохорта от италиански и сръбски журналисти. Отборът на Звезда отново както и преди това за мача с ПАО пристига с автобус и пак отсяда в Японския хотел, като резервира същите стаи. Билетите за двубоя струват между 15 и 20 лева, което по онова време прави 1 долар. В Сърбия се продават на черно по 100 германски марки. Преди срещата Мантовани (мир на праха му) е поканен на официална вечеря от БФС на последния етаж на японския хотел.

Всеки, който е бил на мача, няма да забрави какво стана пет минути преди да започне срещата в 20,15 часа. Със специално разрешение на полицията осветлението изгасва. Тогава три четвърти от секторите почервеняват от "баклядите" (огньовете). След което пламъците преминават в млечни пушеци. Настава фантазия от цветове. После с балони, знаменца и ленти е изписан националният флаг на днешна Сърбия. На стадиона присъства Христо Стоичков въпреки че по това време в Прага Спарта приема Барса. Ицо не играе, защото е наказан за един мач. По поръчка на Йохан Кройф е в София, за да наблюдава евентуалния съперник за финала в Лондон. В края на мача, след като разбира, че чехите са победили Барса, той отсича: "Ако трябва, ще играем за равен с Бенфика на "Ноу Камп", но ще отидем на финал!". Впоследствие Барса бие Бенфика с 2:1 и на 20 май е единият от финалистите. Как Сампдория става другият съперник? Звезда, която играе без напусналия Стошич и наказания за пет мача Найдоски (носил по-късно екипа на ЦСКА), открива резултата след топовен удар от фаул на Михайлович. Самп скачат като ужилени и равенството не закъснява след точен удар на словенеца Сречко Катанец.

В края на полувремето Виали пресира защитата на символичните домакини и игралият после в Локо(Сф) Василиевич си вкарва автогол. Малко повече от десетина минути преди края Виали пуска скрит пас към Манчини и сегашният треньор на Интер фиксира крайното 3:1. Както е известно, на финала на "Уембли" в 112-ата минута Роналд Куман с топовен шут праща топката в мрежата на Сампдория и Барса взима КЕШ.

Цървена звезда - Сампдория 1:3


1:0 Михайлович(19),1:1 Катанец(34), 1:2 Василиевич(41-авт), 1:3 Манчини(78)

Цървена звезда: Милоевич, Радинович(65-Илич), Василиевич, Неделкович, Белодедич, Ратакович, Болич, Югович, Панчев, Савичевич(79-Чула), Михайлович
 Сампдория: Палиука, Д.Бонети, Катанец, Пари, Виерховод, Лана, Ломбардо, Серезо(11-Инверници), Виали, Манчини, Ив.Бонети
Ст. "Българска армия" - 35 000 зрители
Съдия:
Душ Сантуш(Португалия)
Жълти картони: Белодедич, Савичевич, Василиевич (ЦЗ), Виерховод, Катанец, Инверници, Пари, И. Бонети, Ломбардо (Самп)