Проблемите между тифозите и полицията не са нито от днес, нито от вчера. Ако трябва да се върнем назад във времето, корените на насилието са още от 70-те, когато на Апенините вилнееше тероризмът, когато хората се страхуваха от "Червените бригади". Това бе игра, която продължи и през 80-те и не завършваше като на кино. Убийството на Алдо Моро бе връх на политическия цинизъм.

След това полицията взе някакви мерки. Но гъвкавата философия на футболните хулигани, които се припознаваха като наследници на терористите намериха своя пристан - трибуните на стадиона. Ако направиш нещо много по-дребно от това, което се случи на Катания - Палермо, примерно в нощен бар, със сигурност не ти мърдат доста години затвор. Но същото нещо на стадиона изглежда неуловимо.

Тепърва в Италия ще слагат камери по стадионите, както в Англия. На Острова са на принципа "парен каша духа" и вече знаят как да действат със своите хулигани. На Ботуша все още някой луд фен на Рома или Лацио може, след като е стрелял с ракети от единия в другия сектор и дори да е бил уличен, пак да отиде на следващия мач. Тепърва ще му се прави досие и да му забраняват за година-две-три да посещава мач на любимците си. И да гледа само срещи на аматьори в покрайнините на Рим.

Проблемът между нашите италиански фенове е, че има така наречената "толерантност нула" между тях. Тоест, клубните философии дотам са се изродили, че фенът на Интер не може да приеме, че еди кой си е фен на Милан или обратното. Или този на Лацио на Рома, или онзи на Катания на Месина. От друга страна обаче, когато "общият враг" е полицията могат да се обединят и най-кръвните съперници сред запалянковците.

Така например, феновете на Рома и Лацио, които са сред дясното политическо пространство в Рим, заедно безчинстват срещу полицаите. През 2000 г. в Генуа след политическа демонстрация бе убита млада жена от полицай. Макар че това не стана нарочно, след известно време феновете на Дженоа и Сампдория предприеха съвместни действия срещу полицаите. Така както стана в Париж след бунтовете през 2005 г. в столичния квартал Клиши. И без това необузданата публика на ПСЖ стигна дотам, че уби полицай, който искаше да защити едно тъмнокожо момче.

Да се върнем към Италия. Симптоматичен бе случаят през 2004 г. на "Олимпико". Тогава мачът между Лацио и Рома бе спрян от нахлули фенове на "вълците", които искаха от капитана Тоти мачът да се спре, защото навън имало убит тифозо. Оказа се, че е блъф. Това бе прекалено. Но случилото се през миналата седмица бе много. Ако решението бъде да се играе без публика, никой не може да роптае. Още повече тези фенове, които докараха нещата дотук.