След еуфорията от спечелената световна титла Италия започва пак да тръпне – този път в очакване на санкциите на четирите клуба и на още 25 лица, свързани с футбола, във връзка със скандала в калчото. Очаква се специално назначеният за целта спортен трибунал да обяви наказанията в петък. Заплашени са Ювентус, Милан, Лацио и Фиорентина. Предлагаме ви ретроспекция на разследванията на телефонните обаждания на футболни функционери, довели до разплитането на най-голумия скандал в историята на италианския футбол.

В началото на май подслушани телефонни разговори водят следователите до извода, че мениджърът на Ювентус Лучано Моджи е уреждал съдийски назначения и резултати на мачове. Впоследствие те го обвиняват,  че за него това е било постоянна практика през последните две години. Разговорите бяха публикувани от медиите, и  Италианската футболна федерация се видя принудена да започне разследване.

Случаят бе златна мина за прокуратурата в Неапол, която още през 2004 г.  бе събрала  уличаващи материали по подобен случай. Двамата прокурори Джузепе Нардучи и Филипо Беатриче не пропуснаха случая и подновиха разследванията. Стана ясно, че  преди две години пак са били засечени скандални разговори на Лучано Моджи и административния директор на Ювентус Антонио Джираудо, от които стана ясно, че съдии са били селективно избирани за определени мачове на „бианконерите”.

Неприятен отзвук имаше и в УЕФА, понеже висшият служител в Съдийската комисия на Италианската футболна федерация и вицепрезидент на Съдийската комисия на УЕФА Пиерлуиджи Пайрето стана една от централните фигура в скандала. От телефонни разговори стана ясно, че е използвал поста си, за да уреди арбитри на мачове на Ювентус и Интер от европейските турнири.

Прокуратурата започна паралелно разследване на дейността на мениджърската агенция ДЖЕА,  собственик на правата на множество играчи в Италия. Първоначално се смяташе, че е имало нередности при сключването на договори с футболисти. Разследването доказа, че ДЖЕА е влияла върху клубни президенти от Серия „А”, които не са имали достатъчно власт, за да се противопоставят. Прокуратурата иззе документация, вързана с трансферите на футболисти през последните години.

Скандалът придоби сегашния си вид когато стана ясно, че системата за съдийски назначения и уреждане на резултати е била използвана и от Милан, Лацио и Фиорентина.  Телефонни разговори на служителя на „росонерите” Леонардо Меани показаха, че Милан е действал със заплахи, за да си осигури определени съдийски наряди. Засегнат бе и тогавашният президент на "росонерите" Адриано Галиани, който бе и шеф на футболната лига. След продължителен „размисъл” той подаде оставка от лигата.

Последните събития съвпаднаха със спечелването на скудетото от Юве през май. Никой обаче не се нае да предскаже кому в крайна сметка ще бъде присъдено шампионската звание. Ювентус вече бе нагазил твърде дълбоко, за да се отърве, както и вицешампионите от последните два сезона от „Сан Сиро”. За момент се оказа, че Интер може да получи двоен подарък от съдбата...

Първоначално бяха разследвани 41 човека, впоследствие сведени до 25. Сред отпадналите бяха Франческо Атарди и Джузепе Ласко - служители на държавната Гуардия ди финанца .

В списъка  се оказа и целият директорски борд на Ювентус, което наложи в края на юни да бъде избран нов. Президент стана Джовани Коболи Джили, избран от мажоритарния собственик на клуба IFIL, т.е. от фамилията Анели. По този начин Семейството удържа на обещанието да не се разделя с Юве, въпреки трудния период.

Треньорът Фабио Капело обаче напусна. Потърпевш бе и международният арбитър Масимо де Сантис, който получи наряд за световното първенство, но се отказа заради замесването си в скандала и от морални съображение.

И  Италианската футболна федерация трябваше да се самокадрува заради замесени служители. Президентът Франко Караро и вицето му Иноченцо Мацини си подадоха оставките. За временен президент бе назначен Гуидо Роси, поставил задача от своя страна на бившия прокурор от Милано Франческо Борели да разплете случая.

Борели отдели няколко дни и представи достатъчно доказателства, които прокурорът по делото Стефан Палаци да поиска изключително тежките наказания. Въз основа на тях спортният трибунал в Рим  получи право да определи санкциите за виновниците.

Първите санкции бяха наложени преди няколко седмици на 10 главни и 11 странични съдии. Техните права бяха спряни, като през новия сезон техните места ще заемат рефери от по-долните дивизии.

Санкциите на Ювентус, Милан, Лацио и Фиорентина, както и на 25 лица, свързани с футбола, трябваше да бъдат обявени на 10 юли (понеделник), но впоследствие бяха отложени за 14 юли (петък).

Междувременно правосъдният министър Клементе Мастела поиска амнистия за клубовете, а спортният - Джована Меландри, се обяви против евентуално помилване. Разделението на политиците по въпроса  показа и различните мнения на италианците по въпроса.