Милан е на път да запише най-слабата си година, откакто Силвио Берлускони стана президент. Миналата година медийният магнат навъртя 20 лета начело на клуба, а фанфарите отбелязаха най-бляскавия период в клубната история, чийто връх бяха четирите КЕШ-а.

Едва ли обаче някой си е представял тогава, че година по-късно нещата ще изглеждат толкова трагични. 15-ото място в серия "А" след 13 кръга, 5 победи, по 4 загуби и ремита, едва 12 отбелязани гола (по-малко имат Киево - 11, Каляри - 11, Торино - 9 и Асколи - 7), което прави доста илюзорно участието в Европа следващия сезон. А за да бъде трагедията пълна - за първи път от 9 г. разликата от градския враг Интер с внушителните 22 т., който на всичкото отгоре е лидер в "калчото". За срива в Милан обаче си има логични и не толкова логични обяснения.

Изчерпаният Карлето

Карло Анчелоти кара 6-ия си сезон като треньор на "росонерите". Титла, Шампионска лига и купа на страната - всеки шеф и привърженик би бил щастлив от спечелването на тези трофеи. Но за потенциала, с който разполагаше Милан, броят на отличията е скромничък. Заради сантимент или някаква друга причина, босът Силвио Берлускони изпусна момента за треньорска рокада. Бившият премиер изневери на принципите си и нюха от бизнеса и не пожела да рискува, а един нов човек със сигурност би дал друг импулс на отбора.

При Карлето играта и изпълнителите бяха до болка познати, като в повечето случаи индивидуалностите решаваха мачовете. Когато обаче играчите дълго време са едни и същи, то рутината преминава в досада и тимът става лесно предвидим. За Берлускони провалите на Анчелоти в Парма и Ювентус (особено) би трябвало да са сигнална лампичка. Сега, когато и да го смени, вече е късно и колата се е обърнала.

Скандалът и санкцията

Милан попадна в центъра на скандала "Моджи", което коства отнемане на точки за миналия и сегашния сезон. След обжалванията и корекциите на наказанията за другите потърпевши (Ювентус, Фиорентина и Лацио), само на "росонерите" не бяха намалени първоначалните -8 т. за този сезон. И това бе донякъде справедливо, тъй като за клуба бе направен достатъчен реверанс с пускането на наказан тим в Шампионската лига. "До дербито с Интер в 9-ия кръг ще сме ги изпреварили", изхвърли се вицепрезидентът на Милан Адриано Галиани. И тимът взе да изпълнява заканата на боса, като след първите 3 кръга вече бе на плюс!

Дойде обаче първата засечка със Сиена (0:0) на "Меаца" и нещата тръгнаха надолу. И в това няма нищо случайно - лятната почивка бе съкратена заради квалификациите в Лигата, а националите (не само те) започнаха да окапват. Неста се контузи още на световното, Гатузо, Пирло, Индзаги и Джилардино бяха изцедени, макар и щастливи след титлата в Германия.

Особено драстичен е сривът в Андреа. Вчера Фабио Канаваро бе избран за №1 в Европа в анкетата на "Франс Футбол", но съотборникът му Пирло е истинският виновник за титлата на "адзурите". Защото, ако Фабио опъна непробиваема дига пред вратата на Буфон, то дребничкият халф се представи блестящо в дефанзивен и офанзивен план, придаваше геометрия на играта на тима, вкара гол, а после и дузпа на финала.

Пирло бе единственият италианец, който бе обявен за "играч на мача" в 3 от 7-те срещи на "скуадрата", в това число 1/2-финала срещу Германия и финала срещу Франция. Андреа в момента обаче е немощна блуждаеща сянка на терена. А лазаретът на Милан продължава да се пълни - последнен бе вратарят Дида, който се присъедини към Амброзини, Каладзе, Костакурта, Сержиньо, Кафу, Неста, Гатузо, Фавали, Шимич.

Рекордните 11 греди


Освен обективните причини за кризата в Милан има и други, които не се поддават на логично обяснение. "Росонерите" са абсолютни лидери в една любопитна класация - те са отборът, който е уцелил най-много греди в елита. Цели 11 пъти топката не е пожелала да влезе в мрежата от началото на сезона в серия "А", като в 7 случая това е било решаващо за крайния резултат. Джилардино, Бориело, Пирло, Кака (3), Оливейра (3), Зеедорф и Индзаги имаха малшанса след техни удари топката да се отбие я от стълбовете, я от гредата.

Куриозен е и фактът, че защитниците на Милан са вкарали повече голове - 4, от нападателите (3)! Индзаги и Оливейра се разписаха в първия кръг и оттогава са в "суша", докато Джилардино вкара в градското дерби и също си взе почивка.  Милан като игра не е много по-различен от миналия сезон, но контузиите и каръка определено дадоха отражение на резултатите.

Трансферната политика


След като спечели Шампионската лига през 2003 г. при лотарията на дузпите на "Олд Трафорд" срещу Ювентус, Милан привлече и задържа само един играч от суперкласа. След триумфа в Манчестър, в Милано дойде Кака заедно с ветераните Панкаро и Кафу. И от този момент до днес прави впечатление, че "росонерите" купуват само много млади и много опитни играчи.

Следващия сезон дойдоха Фабио Колочини, Ернан Креспо, Викаш Дорасо и Яп Стам, а миналата година - Алберто Джилардино, Марек Янкуловски, Желко Калач, Кристиян Виери и Йохан Фогел. Повечето от тях вече не са в тима. Това лято Милан се провали в опита си да вземе Ибрахимович (предпочел Интер) и в последен отчаян опит да привлече звезда плати на Бетис 16 млн. евро за Рикардо Оливейра плюс Фогел. Върховна наивност обаче е да очакваш от един макар и добър нападател, но след дълго лечение на травма, да замести легенда от калибъра на Андрей Шевченко, поел към Челси.

Броки и Бориело се завърнаха след наем, другите подкрепления бяха Гуркуф, Бонера и Фавали. Нито един от тях обаче не е ключов играч и това също предопределило проваления сезон за Милан. Човекът, който движи сделките в Милан - Ариедо Браида признава, че за в бъдеще и другите италиански отбори ще имат проблеми при трансфери на звезди.

"В Испания клубовете плащат данък на държавата 25 % от заплатата на играчите. Това означава следното - ако Реал иска да вземе аржентинския талант Игуайн (Ривър Плейт), като му осигури 1,5 млн. евро заплата, на клуба са нужни почти 2 млн. евро. А Милан ще трябва да похарчи 3 млн. евро! Ако нещата не се променят, големите шампиони вече ще избягват Италия", прогнозира генералният директор на Милан.

Споменът от Атина


"Нашата цел е да стигнем до финала в Шампионската лига. Атина е град, който носи късмет на Милан. През 1994 г. спечелихме трофея в един велик мач срещу Барселона с 4:0 на Кройф, Стоичков и Ромарио. Искаме да се върнем тук за финала през май", заяви наскоро Анчелоти. В момента думите на 47-годишния специалист граничат с фантастиката. Накъде ще тръгне Милан - това зависи от Силвио Берлускони и ... Дядо Коледа.

Милан, сезон 2006-07 г.

№. Играч /Пост/ Възраст

23. Масимо АМБРОЗИНИ /Х/ 29 
31. Лука АНТОНЕЛИ /З/ 19
25. Даниле БОНЕРА /З/ 25
15. Марко БОРИЕЛО /Н/ 24
32. Кристиян БРОКИ /Х/ 30                                                                                           2. Маркос КАФУ (Бр) /З/ 36 
5. Алесандро КОСТАКУРТА /З/ 40
1. Нелсон ДИДА (Бр) /В/ 33
19. Джузепе ФАВАЛИ /З/ 34
29. Валерио ФИОРИ /В/ 37
8. Дженаро ГАТУЗО /Х/ 29
11. Алберто ДЖИЛАРДИНО /Н/ 24 
20. Йоан ГУРГКУФ (Фр) /Х/ 20
9. Филипо ИНДЗАГИ /Н/ 33 
18. Марек ЯНКУЛОВСКИ (Чех) /З/ 29 
22. Рикардо КАКА (Бр) /Х/ 24
16. Желко КАЛАЧ (Авл) /В/ 33
4. Кахабер КАЛАДЗЕ (Груз) /З/ 28
38. Матео ЛУНАТИ /Х/ 19
3. Паоло МАЛДИНИ /З/ 38 
13. Алесандро НЕСТА /З/ 30
7. Рикардо ОЛИВЕЙРА (Бр) /Н/ 26
21. Андреа ПИРЛО /Х/ 27 
10. Кларенс ЗЕЕДОРФ (Хол) /Х/ 30
27. Клаудио СЕРЖИНЬО (Бр) /З/ 35
17. Дарио ШИМИЧ (Хър) /З/ 31 

Резултати в Серия "А"

1 кръг Милан - Лацио   2:1
2 кръг Парма - Милан   0:2
3 кръг Милан - Асколи   1:0
4 кръг Ливорно - Милан   0:0
5 кръг Милан - Сиена   0:0
6 кръг Сампдория - Милан 1:1
7 кръг Милан - Палермо   0:2
8 кръг Киево - Милан   0:1
9 кръг Милан - Интер   3:4
10 кръг Аталанта - Милан  2:0
11 кръг Милан - Рома   1:2
12 кръг Емполи - Милан   0:0
13 кръг Милан - Месина   1:0

Баланс: 13 мача, 5 победи, 4 равни, 4 загуби, голова разлика 12-12.

Голмайсторите по постове

Защитници 4 (Янкуловски-2, Каладзе, Малдини)
Халфове 5 (Кака-2, Зеедорф-2, Броки)
Нападатели 3 (Индзаги, Оливейра, Джилардино)