Отборът на Наполи е новият носител на Купата на Италия! Футболистите на Валтер Мадзари надиграха с 2:0 състава на Ювентус във финала на „Олимпико” и за четвърти път в своята история триумфират с второто по значимост отличие на Апенините.

Единсон Кавани от дузпа и Марек Хамшик осигуриха успеха над „Старата госпожа” в последния двубой за легендата Алесандро дел Пиеро, който започна като титуляр и напусна в 68-ата минута.

Това е едва втора загуба за Ювентус през целия сезон. „Бианконерите” не допуснаха нито едно поражение в първенството, като паднаха само от Милан именно в турнира за Купата във втория полуфинален мач.

Двубоят започна по-добре за Наполи, които можеха да открият резултата още след 70 секунди игра. Изстрел на Зунига с глава обаче бе спасен от резервния вратар на „бианконерите” Сторари.

В 18-ата минута Алесандро дел Пиеро можеше да се разпише, но Де Санктис не му позволи да вкара 290-ия си гол за тима. Това бе мач №705 за италианската легенда, който има най-много мачове и голове в цялата история на Юве.

Взаимодействие между Лавеци и Хамшик за малко не свърши с гол във вратата на „бианконерите” в 28-ата минута, а десет по-късно Бориело бе на косъм да вкара, но и той пропусна.

В добавеното време Дел Пиеро стреля опасно от пряк-свободен удар, но Де Санктис бе на мястото си и така двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Втората част започна нервно, а големият залог и здравата битка доведоха до няколко жълти картона и доста грубости пред двете врати.

При една такава в 62-ата минута, Лавеци успя да се измъкне и бе съборен на земята от вратаря на Ювентус, което означаваше и дузпа.

Зад топката застана звездата на тима от „Сан Паоло” Единсон Кавани, който хладнокръвно реализира за 1:0.

Шампионите се хвърлиха в атака и на два пъти в центъра на събитията бе Андреа Пирло, но гол така и не падаше. В 73-ата минута удар на Симоне Пепе пък бе избит малко пред голлинията.

При една контраатака в 83-ата минута, Пандев се възползва от дупките в отбраната на Ювентус и асистира отлично към Хамшик, който сложи точка на спора с втори гол.

В самия край на мача, Куалярела постъпи доста глупово и си изпроси червен картон за удар без топка срещу Ароника. Любопитна подробност е, че същият футболист успя да провокира и Златан Ибрахимович, който го удари и бе изгонен, като в последствие не игра именно в решителния за титлата мач срещу Юве.

Това е четвърти триумф за Наполи в турнира за Купата на Италия след успехите през 1962, 1976 и 1987-а година. Неаполитанци имат и пет изгубени финала.

Ювентус пък не успя да запише златен дубъл за трети път, след като стори това през 1960 и 1995-а година. Любопитна подробност е, че при последния такъв случай на терена за Старата госпожа бяха сегашният наставник Антонио Конте и напускащия Алесандро дел Пиеро.

„Бианконерите” пропуснаха много удобна възможност да станат едноличен лидер по отличия и от този турнир, оставайки с 9 трофея, колкото има и Рома.

ЮВЕНТУС – НАПОЛИ – 0:2

0:1 – Кавани (63’ - д)

0:2 Хамшик (83')