След очакване от близо пет години, Интер отново се поздрави с победа над един от историческите си съперници Ювентус. "Нерадзурите" категорично спечелиха "Дерби д"Италия" с 2:0, като не оставиха никакъв шанс на шампионите, а с малко повече късмет, можеха да се поздравят и с разгром.

Над всички, в специалната за миланския гранд вечер, беше халфът Николо Барела, който подаде за първия гол на Артуро Видал, а след това сам реализира за крайния резултат. С пропуски за домакините се отчетоха звездите им в атака Ромелу Лукаку и Лаутаро Мартинес. Ювентус рядко стигаше до интересни голови положения, като "тих" мач направи техният лидер Кристиано Роналдо.

Снимка 514303

Източник: EPA/БГНЕС

Победата изравни "нерадзурите" на върха с Милан (40 точки). Юве ще остане с 33 пункта и мач по-малко, което леко ги отдалечава от стремежа им за поредно Скудето.

Аталанта и Дженоа завършиха 0:0 в мач от Серия "А"

Аталанта пропиля изгоден шанс да се доближи до лидерите

Бергамаските стигнаха само до 0:0 срещу Дженоа

Домакините започнаха срещата една идея по-агресивно, като "нерадзурите" бяха тези, които застрашиха първи вратата на Шчесни. Марсело Брозович опита късмета си от пряк свободен удар, ала топката премина на безопасна близост от долния ляв ъгъл на полския страж.

"Бианконерите" бяха близо до това да стигнат до откриващия гол в 11-ата минута, когато осъществиха и първата си интересна атака в дербито. Адриен Рабио се пребори за топката в полето на домакините, след което стреля силно, принуждавайки Ханданович да се намесва решително. Последва подаване на Киеза към Роналдо и гол на португалеца. Той обаче бързо бе отменен, тъй като се оказа, че авторът на асистенцията е бил в положение на засада.

Снимка 514302

И малко, след като "Старата госпожа" бе разочарована от съдията, нова доза огорчение им нанесе и техният бивш футболист Артуро Видал. Чилиецът даде аванс на Интер, след като засече с глава перфектно центриране на Николо Барела и остави без шанс за адекватна намеса Шчесни. Вина за случилото се имаше и бразилецът Данило, който позволи да бъде надскочен от далеч по-нисичкия латиноамериканец. Попадението му беше второ с екипа на миланския гранд.

Една пропусната топка от Кристиано Роналдо можеше да нанесе огромни щети върху стремежите на Юве в тази среща. Неговата грешка отключи бърза контраатака за домакините, които бяха в ситуация "трима на трима". Ромелу Лукаку напредна мощно, след което нагласи топката на удобния си крак и стреля застрашително. Шчесни се прояви и изби, но за негов ужас шанс за добавка се откри пред Лаутаро Мартинес. Аржентинецът изненада и самия себе си, тъй като не успя да намери опразнената врата на шампионите.

Снимка 514311

Ромелу Лукаку премина като танк през отбраната на Юве в 31-ата минута. Джорджо Киелини трябваше да прави два шпагата, за да може някак си да спре головия стремеж на тарана. И тук обаче на точното място се оказа Мартинес, който пак имаше възможност да се разпише, но отново не притежаваше нужната акуратност.

Интер - Ювентус 2:0 (Развой на срещата по минути)

Важен успех за "нерадзурите"

Към този момент от дербито Кристиано Роналдо се чувстваше истински самотник в полето на Интер. CR7 трудно откриваше възможности да стигне до наказателното поле на интеристите и затова залагаше на изстрели от далечно разстояние.

Незнайно как, Интер вече не водеше с 2:0 в 37-ата минута. Николо Барела се бе преместил по фланга, но демонстрира качества, съизмерими с тези на най-доброто крило в света. Скорост, демараж и отлична техника, всичко това му помогна да остави далеч зад себе си Рабио и Фработа, а след това пусна по земя за връхлитащия в наказателното поле Лукаку. И когато всички очакваха бомбен шут от звездата, той стреля по-скоро технично и по този начин позволи на Шчесни да направи спасяване.

Ювентус можеше да приключи оптимистично първата част, тъй като Федерико Киеза съумя да предостави добра топка за Роналдо. Кристиано обаче забави тайминга на своя скок и остана под топката в сюблимния миг.

Снимка 514304

Късметът изостави Юве в 51-ата минута, когато Интер заслужено удвои преднината си на "Джузепе Меаца". Алесандро Бастони отправи дълъг пас, дълбоко от половината на миланския гранд, сътворил огромно неразбирателство между Киелини и младия Фработа. От това спечели намиращият се под пара Николо Барела, който остана сам срещу Шчесни. Италианският национал не трепна от предизвикателството и силно под гредата направи 2:0.

Кротоне живна с победа, Сасуоло и Парма не се победиха

Вижте обзор на изиграните мачове

Появилият се като резерва Уестън Макени можеше да върне Юве в "Дерби д'Италия" в 62-ата минута. Американецът се оказа най-съобразителен при статично положение, но изстрелът му с глава нямаше достатъчно сила и беше уловен лесно от Ханданович.

През следващите мигове от срещата Ювентус натисна своя опонент, но трудно стигаше до реални голови положения пред вратата на големия си съперник. Такова все пак имаше в 86-ата, но и Феде Киеза бе отчаян от непробиваемия Ханданович. Нещо повече, отваряха се огромни пространства за контраатака пред Интер, но звездите на тима действаха разсеяно и пропуснаха да направят триумфа си класически.

Снимка 514312

В следващия кръг на Интер предстои гостуване на Удинезе. Ювентус ще премери сили с Болоня.