Оплют. Мразен. Изоставен.

Възхваляван. Позлатен. Боготворен.

Фабио Куалярела е личност на крайностите. Към него винаги се е гледало със силна любов или омраза. Постоянно на двата полюса - златната среда е непозната земя. Нека си припомним историята на голмайстора навръх неговия 36-ти рожден ден.

25.11.2018

Сампдория срещу представящия се колебливо Дженоа на "Луиджи Ферарис". Мачът е по-специален. Това е дербито на Геноа - сблъсък с много богата история. Познато е като "Derby della Lanterna" (прев. "Дербито на морския фар"). Единствената престижна битка в Италия между клубове от пристанищен град. От онези, които феновете чакат с нетърпение. Броят дните, а впоследствие и минутите до първия съдийски сигнал.

Ултрасите на домакините са се подготвили подобаващо.

Снимка 403488

Източник: Twitter

Вдигат уникална хореография. В чест на 125-та годишнина от създаването на любимия отбор. "Грифоните" се надяват да я отпразнуват с победа... а привържениците на Сампдория? Представителите на "Ultras Tito Cucchiaroni", една от най-старите фракции на Ботуша (1969), нямат търпение да развалят празника на "вечния враг". Няма как да забравят огромното "погребение", което им бе организирано от феновете на Дженоа.

Над 30 хиляди се стекоха по улиците на пристанищния град, за да честват отпадането на Сампдория в Серия "Б" през 2011 година.

Атаката на Самп води ветеранът Фабио Куалярела. От началото на сезона има 4 гола в 11 мача, но играч с неговия опит често решава подобни мачове. Едното от споменатите 4 попадения бе във вратата на Наполи (3:0) и е претендент за гол на годината.

Не бяха изминали повече от 8 минути от началото на сблъсъка и Фабио прати в екстаз трибуната с фенове на гостите. Запомнете този момент.

А какво е едно дерби без дузпа? Топстрелецът Кжищоф Пьонтек бе хладнокръвен за 1:1 от "бялата точка" в 17-та минута. Така и завърши мачът. Точките бяха поделени, а спорът за Генуа ще продължи напролет.

Голмайсторът, за когото всички говорят

Това е Кжищоф Пьонтек

04.07.2010

"Предател, никога не помисляй да се върнеш в Неапол", гласят най-безобидните реплики към Фабио.

Преди около седмица е подписал с мразения от южняците Ювентус. Местното момче, което феновете възпяваха в своите песни. Те бяха възлагали толкова надежди на него, а само за миг се превърна в Юда. Година след сбъдването на детската си мечта - подпис с Наполи, Куалярела напусна родния си град и заби нож в гърба на хората, които го боготворяха.

Само нападателят знаеше какво му е.

Познатият рефрен от реплика на Валери Божинов важи в пълна сила за конкретната ситуация. Фабио е жертва на брутален психически тормоз. Ежедневно се буди в кошмар. Затваря се в черупката си и спира да общува, не е същият човек.

Снимка 255932

Историята е достойна за холивудска екранизация.

От самото пристигане в Неаполския залив футболистът е жертва. Първоначално със смс-и и писма. Безскрупулният нападател продължава да дълбае в личното пространство на тогавашния национал на Италия.

Не го оставят да диша.

Оказва се, че работи за полицията в Неапол. В отдела за пощенски и дигитални престъпления. В дълъг период Куалярела е руган и потъпкван психически от него, а след това и от феновете на Наполи. Те го ненавиждат за това, че напуска любимия им клуб. Не знаят, че нападателят бяга. Бяга от проблемите, от терора.

След това е друг човек.

Снимка 281735

31.1.2019

Ако четете внимателно, сте запомнили момента, в който Куалярела бележи за 1:0 срещу Дженоа.

От 3 месеца нападателят не е спирал да вкарва!

Реализира 14 гола в 11 поредни мача от италианската Серия "А". Преди дербито бе наказал Милан и Торино. Нападателят продължава да бележи гол след гол, а феновете на Сампдория вече броят дните до следващия мач. Противникът е до болка познат. Наполи.

Тази събота (02.02) на "Сан Паоло" ще ври и кипи. Домакините са силно фаворизирани от букмейкърите, но дали на Фабио му пука? Още с излизането си на терена ще бъде "поздравен" от неаполитаните. Можем да сме сигурни, че това само ще го мотивира. При първата им среща по-рано през сезона бе освиркван и псуван... минути по-късно вкара онзи гол с пета.

Дори и немислимата голова серия да приключи, Куалярела си е "евъргрийн". Миналия уикенд изравни рекорда на Габриел Батистута, който отбеляза в 11 поредни шампионатни мача през 1994 година (с Фиорентина).