- Г-н Събев, в момента най-коментираната спортна тема в Бургас е бъдещето на "Нафтекс". Как го виждате вие?
- "Нафтекс" направи една добра футболна година и исках да влезе в елита. Но това щеше да доведе до бюджет, който е непосилно да бъде осигурен "Нафтекс" има бъдеще. Сигурен съм, че един ден отново ще бъде в "А" група.

Но това може да случи само когато бизнесът на града се развие, така че да иска и да може силно да инвестира в спорта в Бургас. При разговорите за съдбата на "Нафтекс"винаги съм съветвал да се намери онази формула, при която клубът да бъде запазен. Но все пак съм изключително свързан с големия проект на Бургас - "Черноморец", и не мога да го пренебрегвам.

По отношение на бъдещето разглеждани са редица варианти - обединение с "Поморие", приемане на нова стратегия. Според нея в "Нафтекс" ще влизат млади, перспективни играчи, които ще имат възможност да усъвършенстват таланта си и да се обиграят, след което да бъдат продадени на по-големи клубове. Това ще осигури възможност за финансиране. Клубът има място в елитната група само при ясно обозначен собственик.

- Обсъждано ли е закриването на отбора?
- Никога не е обсъждан вариант "Нафтекс" да бъде закрит! Вече споменах дискутираните възможности. Аз лично считам, че с обединението с "Поморие", оставането в "Б" група и подпомагането от страна на общината и бизнеса може да се запази клубът.

Това е необходимо до момента, когато дойде сериозен инвеститор, който да вложи пари в "Нафтекс", за да може да се развие и да участва в елитната група. "Нафтекс" ще тренира в Поморие и ще играе на стадион "Лазур".

- А някакъв вариант за продажба?Имало ли е и има ли сериозни намерения от бизнесмени да купят клуба?
- Вече стана дума за това - "Нафтекс" трябва да бъде закупен от инвеститор, който да е в състояние да отделя не по-малко от 5 милиона годишно Намирам за необходимо инвеститорът да докаже, че бизнесът му носи такива резултати, че да може да осигурява тези средства, за да финансира клуба.

- Феновете упрекват вас и Красимир Балъков за съдбата на "Нафтекс".
- През изминалите 9 години, откакто се ангажирах по-тясно с развитието на футбола, никога не съм си позволил да упреквам и да съдя когото и да било и днес няма да го направя. Преодолях всички трудности, днес "Черноморец" е в елитната група, "Нафтекс" - в "Б" група, съществува и "Поморие".

Времето ще отсее истината и ще отсъди кой е работил за футбола и кой не е.Винаги съм гледал в по-глобален контекст развитието на проектите и идеите във футбола. Действал съм изцяло в полза на Бургас - градът да има най-добрата школа, най-добрите условия за развитие на футбола, най-добрата инфраструктура.

Понякога един отбор не е в състояние да покрие всички очаквания. А по време на криза не е възможно да се осигурят такива средства и съответно бюджети, че два отбора да бъдат издържани в елита.

- Защо бяха прехвърлени юношите в "Черноморец" от "Нафтекс"?
- Тази тема е част от визията на големия проект за развитието на футбола в Бургас. Изграждаме специален кампус по образец на елитните европейски клубове. Той трябва да е готов през февруари и в него да са най-добрите.

Целта ни е Бургас да има силна школа с необходимата материална база. А школата на "Нафтекс"няма да бъде закрита, тя ще си работи в настоящия формат. Така че родителите и децата нямат никакви основания да се притесняват.

- Защо влагате пари във футбола?
- Моята лична ангажираност, както и на компаниите, в които имам собственост, се дължи на емоцията и на разбирането, че футболът е най-впечатляващата световна игра, която може да отглежда характери, модели на поведение, да мотивира, да събира хората в името на обща цел. Футболът е спортът, който в най-голяма степен отразява развитието на обществото.

Разбира се, той е и бизнес със своите световни брандове, силен маркетинг, реклама, звезди. Така че, отговорът е - инвестициите ми във футбола са насочени към създаването на професионална среда и футболни модели, способни да станат конкурентни в европейски, а защо не и в световен план.

Аз не инвестирам във футбола, защото няма какво да правя през съботните и неделните дни.Очаквам, че макар и бавно правилата и стандартите ще създадат устойчив модел на футбола в България, който да влияе положително на младите хора, да радва публиката, да пълни стадионите и да се развива като нормален бизнес.

Всъщност спортът в една държава е като икономиката й. Разликата е, че в спорта трайните резултати идват след години. В бизнеса това се случва по-бързо. Така че моите инвестиции във футбола са част от дългосрочен проект.

- Като бизнесмен каква е рецептата ви за просперитет в днешните трудни времена?
- Няма рецепта. Има много усилия, труд, екипност, внимателна преценка, анализи. Един добре развит корпоративен бизнес винаги е готов за промените в средата, така че да запази постигнатото и да намери ниши за развитие дори в трудни времена. Правя го във всички компании, в които имам собственост.

Аз започнах да се занимавам с бизнес в най-тежките икономически периоди, през които е минала България - веднага след началото на демокрацията. Беше ми изключително трудно, рискувах, направих своите грешки, но и постигнах своите успехи.

Така че не гледам драматично на световната криза и отражението й в България. Знам, че когато си професионалист, имаш цел, визия и добър екип, можеш да се справиш. Сигурно ще ви прозвучи странно, но добрите времена са по-сложни и по-голямо изпитание за бизнеса.

Много хора се подвеждат, че винаги ще бъде така - бърз растеж, високи печалби, инвестират неразумно и когато средата се смени, за тях идва крахът. Сега и ние в България научихме, че цикличността в развитието е факт и трябва да се съобразяваме с нея. Това е полезен урок и за бизнеса, както и за цялото общество.

- Коя е най-голямата грешка, свързана с футбола, която сте допуснали досега?
- Грешка е, че през изминалите години съм спестявал истината за хората, които работят срещу футбола. Но и сега не искам да влизам в непродуктивни и излишни полемики. Имам цел и стратегия как да постигна успехи във футбола. Предпочитам да работя и да полагам усилия в името на целта, която съм си поставил, отколкото да се оплаквам и обяснявам кой ми пречи.

- Тиражира се информация, че ще броите 500 000 евро за Иван Стоянов от "Сливен". Доколко е истина?
- Готови сме да заплатим тази цена, но за съжаление играчът предпочита да играе в ЦСКА.

- Каква е оценката за работата на Красимир Балъков?
- Красимир Балъков и Фреди Бобич са изключителни професионалисти. Всеки ден научавам нещо ново и безценно, което е принос в клуба, за да се развиваме и постигаме успехи във футбола.

Буквално с тяхното идване "Черноморец" започна с много по-голяма скорост да се преобразява - в спортно-технически план, в материален план, като екип, като визия, като стратегия и мотивация за победа. Бургас може да се гордее с тях и екипа им. Щастлив съм, че с общи усилия успяхме да ги върнем в България, за да помогнат за изграждането на професионален футбол в града.

- Кога за последно искахте да се откажете от спорта?
-Забелязал съм, че в публичното пространство, където се коментира футболната тема, често се правят субективни, неетични и непрофесионални оценки. Това, което наричате негативи, е плод точно на тази негативна среда. Затова мисълта да се откажа от спорта никога не ми е минавала през главата.

Напротив, желанието да променя и допринеса за професионализирането на тази среда ме мотивира допълнително.

- Имате ли сподвижници за спорта в Бургас?
- Разбира се, в Бургас имам много приятели и съмишленици. Те са не само от спортните среди, а също така от администрацията, редица хора, които искат заедно да върнем славата на бургаския футбол. Аз съм подпомагал редица спортове, моите компании винаги са се ангажирали с проекти за социална отговорност.

Свързан съм биографично, свързан съм с душата и сърцето си с Бургас и спорта, така че се надявам сподвижниците ми да стават все повече. Както и успехите ни в спорта.

- Има ли нещо, което забравихме в това интервю?
- Бих искал да обърна внимание на проекта "Черноморец-Арина" - най-мащабния инвестиционен проект в града и региона, който ще промени и модернизира облика на Бургас. В "Черноморец-Арина" ще има първокласни и световни като стандарт условия за провеждане на международни футболни, спортни и културни събития и конгресен туризъм. Проектът стана възможен благодарение на факта, че община Бургас успя да обедини в успешна концепция обществения интерес и инвестиционните възможности, да консолидира собствеността върху терените и да изясни техния статут, така че да се премине към едно ефективно и работещо публично-частно партньорство.

На практика "Черноморец-Арина" ще представлява вторичен градски център, каквито съществуват в много градове по света и какъвто има планове да бъде изграден и в София. Това е новото социално средище на модерните градове, което отговаря на съвременните изисквания - многофункционална територия, обединяваща обществения живот, културата, традициите, спорта и бизнеса на града.

Намерението ни е стадионът да кандидатства за домакинства на финали от Шампионската лига, купа УЕФА и други международни състезания.

Сигурен съм, че "Черноморец-Арина" ще се превърне в привлекателно и любимо място за бургазлии и гостите на града, създавайки многообразни възможности за спорт, развлечение, пазаруване, културни занимания, социални контакти и семейно прекарване на свободното време. Същевременно комплексът ще допринесе за развитие на туризма и бизнессредата не само в Бургас, но и по цялото ни Черноморие.