Олимпийският шампион Дания стана първият отбор класирал се за полуфинал на европейското първенство по хандбал, което се провежда в Хърватия.

Македония измъкна равен срещу Германия на европейското по хандбал

"Рисовете" оглавиха група "II" от втората фаза на турнира

Датчаните почиваха вчера, но резултатите от двата мача, които се играха, бяха в тяха полза.

Голяма драма имаше във втория двубой. Чехия победи Македония с 25-24, след като вратарят Томаш Мърква спаси дузпа бита няколко минути след края на срещата. Македонците мислеха, че са изравнили в последната секунда, но съдиите решиха да прибягнат до видеоповторение. След дълъг размисъл те отмениха гола, защото топката била преминала голлинията с части от секундата след изтичане на редовното време, но отсъдиха 7-метрово наказателно хвърляне.

Нашите югозападни съседи водеха с 21-17 и се виждаха победители, но играта им се разпадна и допуснаха почти невъзможен обрат.

В първата среща Словения изненада фаворита Испания и се наложи с 31-26. Словенците имаха 11 различни голмайстори в мача и успяха след почивката да увеличат преднината си от първото полувреме, което завърши при резултат 13-12.

Така Дания е начело на група "II" със 6 точки. На второ и трето място за Испания и Германия с по 4 точки и трябва да определят втория полуфиналист в от групата. Равенство може да даде предимство на чехите, които при успех над Словения и победа на Македония над Дания дори могат да спечелят първото място. Чехия изненадващо победи Дания в началото на турнира.

В група "I" начело е Франция с 8 точки. Но "петлите" на теория могат да отпаднат, ако загубят с разлика от домакина Хърватия. На практика Франция е също на полуфинал, а за второто място спорят освен Хърватия - Швеция и Норвегия.

Първите три отбора на Евро 2018 без Дания, Германия и Франция ще се класират за световното първенство догодина. Дания и Германия са домакини, а Франция действащ световен шампион.