Това определено бе годината на ансамбъла ни по художествена гимнастика и на Невяна Владинова. През 2016-а тя стигна неподозирани висини, като върхът й бе спечелването на Световната купа за 2017 с общо 115 точки и трите бронзови отличия от световното и европейското първенство, съответно в Пезаро и Будапеща. Нещо повече - плевенчанката прибра още две Световни купи на отделните уреди - на топка с общ сбор от 115 точки и на лента със 135. Като цяло Невяна спечели 6 златни медала от сериите за Световната купа, а отличното ни представяне при индивидуалните състезателки бе допълнено от Катрин Тасева, спечелила 7 медала от Световни купи и европейското в Будапеща.

Снимка 292235

Най-големият успех за родните грации обаче постигна новият ни ансамбъл в състав Симона Дянкова, Теодора Александрова, Лаура Траатс, Елена Бинева и Мадлен Радуканова. Той стана втори на планетата в многобоя на шампионата в Пезаро със съчетания шедьоври - на 5 обръча по музика на унгарския композитор Балаш Хаваси и на 3 топки и 2 въжета по музика от саундтрака на филма "Шерлок Холмс".

Снимка 310752

Освен това момичетата спечелиха Световната купа за 2017-а. Грациите на Весела Димитров стартираха шеметно годината, като триумфираха в многобоя в три от четирите турнира, от които се прави генералното класиране за Световната купа. Нашите бяха първи в Пезаро, Баку и София и останаха втори в Ташкент, но това бе повече от достатъчно за първото място в крайното класиране.

Като цяло родните грации завършват годината с препълнена раница с медали от световни и европейски първенства и Световни купи - цели 38 отличия, от които 11 златни. Тук не броим медалите от Гран При сериите, където сметката би набъбнала

Върхът на представянето в началото на годината на грациите ни бе Световната купа в София, минала под знака на 70-ата годишната на легендарната Мария Гигова - гимнастичка номер 1 в света за XX век.

Снимка 311224

Източник: Президентство на Р. България

Последва европейското в Будапеща, където ансамбълът нямаше участие. Там обаче изригнаха Катрин и Невяна. Първо, те заедно с ансамбъла ни за девойки спечелиха бронз в отборната надпревара, оставайки зад Русия и Беларус. След това се качиха заедно на почетната стълбичка на лента, където Тасева бе "сребърна", а Владинова се окичи с бронз. Този момент бе исторически, защото за първи път от 27 г. две наши грации са заедно на почетната стълбичка на европейско първенство. За последно това се случи в Гьотеборг 1990, тоест 4 и 7 години преди да се родят съответно Невяна и Катрин. Първенството в Гьотеборг тогава бе изключително успешно за страната ни. България печели сребърен медал отборно (Юлия Байчева, Димитринка Тодорова и Нели Атанасова), а Байчева става европейска шампионка в многобоя (18-годишна-та по това време Байчева си идва от шампионата с общо шест медала - б.а.). На лента Юлия печели среброто, а Димитринка бронза и от тогава до Будапеща 2017 две наши не се бяха качвали заедно на почетната стълбичка.

Невяна Владинова: Надявам се, че аз също съм един добър пример поне за малките момиченца по залите

Владинова горда от спечеления приз "Жена на годината"

"Изключително съм щастлива"

Световното в Пезаро бе венецът на прекрасната година на грациите. С трите отличия - сребро и бронз на ансамбъла и бронз на Владинова, България закръгли на 170 сметката си от медали от планетарни шампионати. От тях 66 са златни, 54 сребърни и 50 бронзови. Страната ни е на второ място по медали в историята след Русия, която е със 180 (98 златни, 53 сребърни и 29 бронзови).