Илиана Раева оглави федерацията по художествена гимнастика преди три дни. Още преди да бъде избрана, тя обяви, че иска да създаде изцяло друг облик у нас на любимия си спорт. А в подкрепа на това покани в управленските органи опитни, доказали се специалисти, както и млади, перспективни личности. Вярна на темперамента си, Раева още на следващия ден се захвана с работа в офиса на централата, но отдели време на “Труд”, за да сподели бъдещите си планове.

- Как се промени ежедневието ви след избора, госпожо Раева?

- Към по-добро. Защото за мен административната работа винаги е била по-лека, отколкото в залата, където емоционално бях много по-натоварена. Днес представих и генералния ни мениджър Галя Митева - тя ще е лицето на федерацията. Казахме си и някои неща. Ще държа на прозрачност, информираност, безпристрастност. И ще искам да има респект към йерархията - всеки да си знае мястото и да носи отговорност за това. Искам федерацията по художествената гимнастика да бъде еталон за спорна организация. Основното за мен е да намеря обединение и да сформирам добър екип.

- Изненадващо за повечето хора бе връщането на Нешка Робева в управленския орган на федерацията. Как се случи?

- Тя хареса моята стратегия, повярва в моите идеи, а аз в нейните намерения. Смятам, че трябва да върнем методиката при работата с малките, с уредите... Но това не е връщане към старото. Искам да използвам този опит, таланта на Нешка за усъвършенстване познанията на треньорите, които в момента градят гимнастиката. Да, нашият спорт е променен, но методиката за създаване на един състезател не може да бъде различна. Там се изискват изключителни познания в педагогиката, в психологията.

- Избрахте за своя заместничка Мария Петрова, досега нямаше такава длъжност. Какви ще са нейните функции?

- Тя е член на Европейската федерация по гимнастика. Човек с авторитет, с познания и опит, и който винаги е в състояние да даде идеи. Мисля, че е най-верният човек до мен, с когото заедно ще извършим тези промени.

- От “Газпром” изразиха интерес да подпомагат художествената гимнастика...

- Бях изненадана (усмихва се). Никой не е разговарял с мен досега. Всъщност това за мен е реклама за нашия спорт, показва как художествената гимнастика стои в публичното пространство.

- От руската газова компания обаче изразиха сериозен интерес да подпомагат и футболния “Левски”. Вашият съпруг Наско Сираков как гледа на случващото се в клуба?

- Не коментирам. Иначе що се отнася до моите нови начинания - винаги ме е подкрепял, давал ми е съвети. Целият ни живот е бил преплетен с любовта ни и със спорта, имаше преливане на кариерите ни.

- Имате идеи да преобразите художествената гимнастика с нова, модерна визия, а какво трябва да се случи в българския спорт, за да се отлепи от дъното?

- Първо трябва да се категоризират много сериозно спортовете. И да има държавна политика към тези със социално и с национално значение. Виждам някъде 10-15 спорта, които да бъдат централно финансирани. Останалите трябва да бъдат подпомагани по съвсем различна схема и да направят така, че да покажат, че са значими, работейки за популяризирането и имиджа на собствения си спорт. Защото ако се направи сериозен анализ на всеки един от тези 106 спорта и национални спортни организации, на които държавата дава пари, ще видите, че в голяма степен някои от тях имат фантомна дейност. Не съм срещу тези спортове. Но при положение че те нямат потенциал, история и капацитет, не трябва да бъдат на едно място с тези, които са национална гордост. А за онези, които трябва да се финансират - схемата, по която това става, е необходимо да се промени изцяло. Като се започне от масовия спорт, на клубно ниво и националните отбори. Но най-важното и основното е да обърнем внимание на квалификацията на кадрите, правещи спорта. Ако не го направим, спортът в България е обречен. Напълно е обезличена треньорската професия. Не може един състезател да взема 100 процента премия, а треньорът да получава 35 процента от неговите пари. Това е обидно. Това е несериозно. Това е непрофесионално и неморално.

- След олимпиадата се изказаха мнения, че нашите спортисти вземат големи премии... Наистина ли е така?

- Това е изключително некомпетентно изказване. Бяха обещани големи награди, но не както в САЩ, Италия или Англия. Аз обаче питам. За тези 4 години, ако вземете месечните възнаграждения на големите медалисти в световен мащаб и на нашите, те са в пъти в полза на чужденците. Ще ви дам пример. Италианките в ансамбъла например вземат по 2000 евро на месец. Нашите момичета стартираха с 350 лева. И тогава дойдоха при мен вкъщи и казаха, че се отказват, защото не искат да играят за тези пари. Тръгнах да търся и да искам, за да им увеличим заплатите. Вдигнаха ги на 500 лева. Ами ако не бях убедила тези момичета да останат? И не бях намерила тези пари? Нямаше да имаме този отбор и тези резултати. Или ако започнем по хронологичен ред, вече не това е пътят да чакаш резултати. Всеки да доказва и тогава да му дават пари - няма такова нещо. Елитните спортисти трябва да бъдат изцяло финансирани, за да работят спокойно и да има резултати.

- Чужденците навън вземат премия и за всеки медал...

- Така е, а на нас ни плащат само пътя и хотела, за медал държавата нищо не плаща. А нашите световни купи са си едни минисветовни първенства. Така че ако теглим чертата, не може да и се доближим до чуждите състезатели.

- В управителния съвет на федерацията влезе Алекс Нестор, представител на “Дънди прешъс металс”, която подкрепя вашия клуб, а сега и федерацията. От много време се говори за закон за спонсорството, който да стимулира бизнеса да подпомага спорта. При положение че още няма такива облекчения, как заинтригувахте тази фирма да ви подкрепи?


- Имах финансови проблеми с моя клуб “Илиана”. Тогава отидох при Бойко Борисов с молба да ми посочи някой, който би се съгласил. След два дни премиерът ми се обади и ми направи връзката. Още на първата ни среща г-н Нестор се поинтересува в най-големи детайли от дейността ни и се влюби в това, което правим. Интересуваше се как са децата, идвал е на наши коледни тържества, обажда ми се в чужбина да ме пита как сме се представили. Изключителна личност, за която помощта не е само въпрос на реклама, но и на лично отношение. Затова се радвам, че хората го оцениха. Той влезе с втори резултат при гласуването. Гарантира обезпечаването на моята стратегия. Без него не бих могла да се справя. Разбира се, живеем в тежки времена и трябва законите да подпомагат дейността на спорта. Не може в закона за спонсорство да има облекчения за здравеопазването, а за спорта да е друго. Той трябва да е общ, за всички. Това ще даде различен тласък на нашата дейност.

- В последната седмица има брожения във федерациите заради изискването за обществени поръчки в спорта, което им се налага. Как гледате на това?

- Разбирам усилията на министър Дянков нещата да бъдат законови. Но това е абсолютно неприложимо в област, каквато е спортът. Няма как да бъде осъществено и да не бъде нарушена дейността на федерацията. За мен това трябва да бъде преразгледано и не трябва да бъде прилагано в спорта.

- Как ще съчетавате работата си в офиса и в залата. Едва ли ще загубите връзка с гимнастичките?


- Работата ми вече ще е предимно във федерацията. В залата ще отида, когато имат необходимост. Не съм се откъснала. Сега направих две съчетания на Биляна Проданова, искат още две. Но не знам дали ще имам възможност.

- Как си почивате, г-жо Раева?

- Само като спя.

- Кога да очакваме новите ви идеи да заработят, за да видим новата визия на гимнастиката?

- Може и веднага. Ще има най-различни комисии и клубове. Например, ще събера най-успелите жени в своеобразен клуб. Вече имам разговори с някои от тях. Те ще са от различни сфери. И ще помагат материално, както и за имиджа на българската художествена гимнастика.