След направен анализ на последните състезания, организираните кръгли маси по време на Световното първенство в Баку и във връзка с писмото на Президента на ФИГ г-н Моринаре Ватанабе до всички федерации, Българска федерация по художествена гимнастика представя идеи за запазване идентичността и красотата на спорта, запазвайки еволюционното му развитие по отношение на трудността с тяло и уред.
Предложенията в това писмо ще дадат възможност на гимнастичките да покажат най-силните си качества, които им дават възможност да бъдат конкурентни на най-изявените в света. Състезателки с по-малко физически качества ще имат стимул да се развиват в друга посока - повече в работата с уреда или да залагат на артистичност и танцувалност.
Тези промени биха довели до бърз скок в еволюцията на гимнастиката, повишавайки атрактивността и разнообразието в стила и композициите на отделните състезатели.
От изключително значение е оценката за артистичност (най-дискутирана в последните години в средите на специалистите), защото в спорт, който използва музика, хореографията отправя емоционално послание към публиката.
След огромното развитие на гимнастиката в посока трудност с тяло и уред, артистичността изостана драстично и беше пренебрегвана през последните години. Смятаме, че този компонент от оценката, трябва да има равнопоставеност с оценките за трудност тяло /D1-2/ и уред /D3-4/.
Опако
на 03.11.2019 в 13:39:46 #1Тези промени биха направили формирането на оценката по-лесна за манипулиране в полза на определени съдийски лобита. Сегашното оценяване е ръководено от принципа на повече обективност с по ясни критерии за оценка, което беше основно изискване на олимпийската федерация, за да не бъде отстранен този спорт от олимпийското движение. Как ще се гарантира обективността при повече влияния на артистичността?