Българките Боряна Калейн и Катрин Тасева се наредиха на четвърто и седмо място в многобоя при жените на 36-о европейско първенство по художествена гимнастика в Киев (Украйна).

Калейн зае четвъртата позиция, като до последно се бореше за медал, но изпускането на бухалка в последното й изпълнение практически я лиши от място на почетната стълбичка. Тя събра сбор от 95.300 точки (24.000 на обръч, 25.250 на топка, 23.200 на бухалки и 22.850 на лента).

Катрин Тасева остана седма със сбор от 92.150 точки (25.050 за обръч, на който след контестация, подадена от щаба беше оценен с 0.750 повече, първоначалната оценка бе 24.300, 23.200 на топка, 22.100 на бухалки и 21.800 на лента). Форматът на този шампионат е само многобой при жените, без финали на отделните уреди. Като цяло и двете българки имаха грешки, но медалистките си изиграха своите композиции отлично и заслужено се окичиха с медалите.

Нарушената подготовка, дългото спиране на тренировъчния процес, контузията на Боряна Калейн, грипът, който Катрин Тасева изкара, оказаха огромно влияние, което не бива да служи като оправдание. Такава беше ситуацията през тази трудна 2020 година. Момичетата на Израел и Беларус не си нарушиха тренировъчния процес и това се видя в цялостното им представяне.

Абсолютна европейска шампионка стана Линой Ашрам от Израел със 100.900 точки, втора се класира Алина Гарнаско от Беларус със същия сбор, а трета е втората представителка на Беларус Анастасия Салос с 96.500 точки. В многобоя участваха само 25 гимнастички.

Отборът на Израел зае първо място е неофициалното класиране по медали. Гимнастичките на тази страна спечелиха три златни, три сребърни и един бронзов медал. На второ място е Украйна с три златни, два сребърни и едно бронзово отличие, а на трето Беларус с 1-2-2.