Три индивидуални квоти спечелиха българските състезатели по спортна гимнастика за Световното първенство, което ще се проведе от 30 септември до 8 октомври в Антверп (Белгия).

Визи за шампионата на планетата завоюваха Йордан Александров, Кевин Пенев и Палома Спридонова. Тримата имат право да участват в Белгия след представянето си на Европейското първенство в Анталия, където Йордан Александров и Кевин Пенев заеха 46-о и 47-о място в многобоя при мъжете, а Палома Спиридонова завърши на 46-а позиция при жените.

"Хубавата новина е, че ние вземаме три квоти за Световно първенство - Палома Минчева Спиридонова, Йордан Александров и Кевин Пенев.

Това е успех за нас, защото е изключително трудно да се вземе тази квота за Световен шампионат", каза президентът на БФ Гимнастика Красимир Дунев, който направи и равносметка за участието на българските състезатели на Европейското първенство в Анталия.

"Амбициите и целта ни бяха съвсем други, но за съжаление не се получи това, което искахме. Имахме шансовете да попаднем и при мъжете, и при жените във финала на 24-е.

Палома Спиридонова закъса два пъти на греда и за съжаление това не й позволи да попадне на финал. Втората грешка, второто падане на греда беше и треньорска грешка. Треньорът й каза да повтори упражнението и тя отново падна и от там загуби почти 2 точки. Ако това не се беше случила, тя имаше наистина голям шанс да отиде на финал.

Сребърен медал за България на Световната купа по естетическа гимнастика

Шампионки станаха финландки

Като цяло напрежението в мъжкия отбор беше огромно, защото очакванията бяха огромни. Целта беше да се класират в топ 13 на отборното. Преди две години на Европейското също го имахме този шанс, но го пропуснахме. Сега бяхме много добре подготвени и очаквахме да попаднем сред първите 13.

За съжаление, жребият, който беше изтеглен ни отреди да започнем на най-рисковия и труден уред - кон с гривни. Момчетата бяха доста притеснени и там направихме три фаула, което веднага настроението падна и беше трудно се продължи и да очакваме да се класираме", допълни олимпийският вицешампион на висилка от Игрите в Атланта през 1996 година.

Следващото състезание за националите ще бъде Световната купа във Варна от 25 до 28 май.

"Палома Спиридонова, Никол Стоименова, Кевин Пенев, както и всички останали състезатели ще участват в тази надпреварата, защото им трябват стартове преди Световното първенство. Седмица след турнира във Варна е световната купа в Осиек (Хърватия), където също ще участват", завърши Красимир Дунев.