Отборът на България в състав Симона Пейчева, Моника Минчева и Филипа Сидерова завърши на шесто място в отборното класиране на европейското първенство по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан).

Победител очаквано е тимът на Русия, пред Украйна, Азербайджан, Беларус и Израел. България получи сбор от 126.275 точки като малки грешки
допусна Моника Минчева. Симона Пейчева ще играе на три от финалите на отделните уреди утре - бухалки, обръч и лента.

Най-добрата българска гимнастичка получи 5-та оценка на бухалки 16.700 точки, шеста на обръч 16.775 точки и седма на лента 16.875 точки, а на въже допусна грешка и остана 10-та с оценка от 16.275 точки.

Пейчева игра на обезболяващи инжекции заради болки в лявото стъпало. Тимът на Русия в състав Олга Капранова, Вера Сесина и Евгения Канаева събра актив от 142,450 точки. Украйна в състав Анна Бесонова и Наталия Годунко събра 137.925 точки.

Домакините от Азербайджан за пръв път в историята си печелят медал от отборното състезание - бронз с оценка от 133.425 точки като бяха в състав Динара Гиматова, Анна Гурбанова, Аля Гараева.

С най-голям личен сбор е рускинята Вера Сесина, пред Анна Бесонова от Украйна и Олга Капранова (Русия).

По-рано днес българският ансамбъл за девойки се класира за финала на европейското първенство по художествена гимнастика в Баку с втори резултат от квалификациите, където получи оценка 25.150 точки. На първо място се нареди Русия с 26.450, а на трето Израел с 24.350.

Момичетата на Марияна Василева изиграха чисто своето съчетание с пет бухалки, но останаха зад фаворитките от Русия.

В осмицата за утрешните финали са още ансамблите на Беларус, Украйна, Испания, Унгария и домакините от Азербайджан.

Днес златните медали на отборите връчи съпругата на президента на Азербайджан Илхам Алиев - Мехрибан Алиева, което е президент на организационния комитет на европейското първенство и президент на федерацията по гимнастика на страната.

Утре европейското първенство завършва с финалите на отделните уреди при жените и финалите при ансамблите девойки.

Крайно отборно класиране на европейското първенство по художествена гимнастика в Баку: