Отборът на Байерн (Мюнхен) спечели за рекорден шести път Суперкупата на Германия. В битка за отличието, баварците се наложиха със 7:6, след изпълнението на дузпи, над носителя на купата на страната - Борусия (Дортмунд). По този начин бе даден старт на кампания 2017/18 в германския футбол.

Победата бе от съществено значение за Карло Анчелоти и неговите възпитаници, които през това лято инкасираха серия от неприятни загуби.

Снимка 306939

"Дер Класикер" започна по мечтан начин за домакините от Борусия, които откриха резултата още в 12-ата минута. Хави Мартинес загуби топката в много опасна зона, което позволи на Пулишич да се откъсне сам срещу вратаря и с лекота да реализира за 1:0.

Радостта на Борусия обаче не продължи дълго, след като Роберт Левандовски изравни в 18-ата. Полският нападател се възползва от отличен пробив на Джошуа Кимих и от непосредствена близост наказа Роман Бюрки.

През следващите минути на "Сигнал Идуна-Парк" властваха нервите и твърдите единоборства. Един от най-дейните в тях беше Роберт Левандовски, който без малко не се сби с бранителя на Борусия - Марк Бартра.

Снимка 306938

Байерн пропусна и няколко фрапантни голови положения, като с отлични намеси блесна стражът на домакините Бюрки, справил се с удари на Томас Мюлер и новото попълнение Себастиан Руди.

Така се стигна до 71-ата минута, когато Борусия отново си върна водачеството в мача. Осман Дембеле демонстрира невероятен поглед върху играта, извеждайки зад гърба на защитата Пиер-Емерик Обамеянг. Габонецът демонстрира хладнокръвие и сам срещу Улрайх го прехвърли елегантно за 2:1.

И когато дортмундци се виждаха крайни победители, Байерн се добра до важното изравнително попадение. Левандовски игра с глава след центриране от фаул. Миг по-късно пред вратата на Борусия се получи уникално меле, при което най-съобразителен се оказа Джошуа Кимих, който направи 2:2. Голът обаче не бе веднага зачетен от главния съдия Цвайер, като за това бе необходимо използването на видеоповторение.

Снимка 306941

Така двубоят остана да бъде решен след изпълнението на дузпи.

При тях по-хладнокръвни се оказаха гостите. Свен Улрайх спаси наказателните удари на Бартра и Роде, като по този начин донесе шестото рекордно отличие във витрината на баварската машина.

БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) - БАЙЕРН (МЮНХЕН) 2:2 (4:5 след изпълнението на дузпи)

1:0 Пулишич (12"), 1:1 Левандовски (18"), 2:1 Обамеянг (71"), 2:2 Кимих (90")

При дузпите: Левандовски - 0:1, Дембеле - 1:1, Рибери - 1:2, Филип - 2:2, Кимих - пропуска, Обемянг - 3:2, Рудия - 3:3, Роде - пропуска, 3:4 Видал, Кастро - 4:4, Зюле - 4:5, Бартра - пропуска

СТАДИОН: "Сигнал Идуна-Парк"

СЪДИЯ: Феликс Цвайер

БОРУСИЯ: Бюрки, Пишчек, Сократис, Бартра, Загаду, Шахин, Кастро, Дауд, Дембеле, Пулишич, Обамеянг (резерви: Вайденфелер, Суботич, Исак, Роде, Филип, Паслак, Топрак)

БАЙЕРН: Улрайх, Рафиня, Хумелс, Рибери, Мартинес, Видал, Руди, Толисо, Кимих, Мюлер, Левандовски (резерви: Фрютъл, Зюле, Коман, Фридъл, Пантович, Ренато Санчес, Тилман)