Пари Сен Жермен завоюва рекордна 12-та Купа на Франция. По този начин "принцовете" постигнаха "златен" требъл през този сезон, след като вече си бяха подсигурили титлата в шампионата и трофея от Купата на Лигата.

Тази вечер, пред пълните трибуни на "Стад дьо Франс", селекцията на Унай Емери нямаше никакви проблеми и победи сензацията Льо Ербие с 2:0. Въпросният тим беше представител на третото ниво на френския футбол и за да стигне до заветния финал, бе елиминирал цели седем съперника. Нито един от тях обаче не бе от Лига 1.

Льо Ербие - ПСЖ 0:2 (Развой на срещата по минути)

"Принцовете" изпълниха голямата си цел

Макар и очакванията за разгром, богаташите стигнаха едва до две попадения в мрежата на "червените". Точни за триумфа бяха Джовани Ло Селсо и Единсон Кавани от дузпа. Гол на Килиан Мбапе бе отменен след използване на системата "ВАР", а пък на пет пъти гредите бяха верен другар на изигралия страхотен мач страж на Льо Ербие Матийо Пичо.

Снимка 355243

Източник: EPA/БГНЕС

Началото на финала определено бе по вкуса на всички, които стискат палци за футболното джудже Льо Ербие. Момчетата на Стефан Масала се впуснаха във вихрена атака веднага след първия съдийски сигнал. Всичко това спомогна за изстрел от удобна позиция на Йоаким Ейкмайер, който се отклони в крака на Рабио и излезе в корнер. След него играчът с №7 отново шутира, ала този път топката разочароващо излезе в аут.

Фаворитите от ПСЖ не се стъписаха от порива на своя опонент и още в 4-ата минута бяха много близо до откриващото попадение. Атака по десния фланг бе финализирана с техничен шут на Джовани Ло Селсо. За жалост на аржентинския национал, топката се отби в дясната греда.

Снимка 355252

Определено Фортуна си бе харесала Льо Ербие, тъй като отново гредата спаси Матийо Пичо в 7-ата минута. Килиан Мбапе получи хитър пас зад отбраната на "червените" и елегантно насочи изстрела си към далечния ъгъл на вратаря. И този път обаче страничният стълб бе верен помощник на средняка от Лига Насионал.

Единсон Кавани бе бесен на главния съдия, след като в 18-ата минута не получи дузпа. Уругваецът бе на път да засече остро подаване на Мбапе, но в последния миг бе лекичко подпрян от бранител на съперника.

Селекцията на Унай Емери тотално бе обградила своя скромен опонент, но продължаваше да пропуска положения с лека ръка. Към този дълъг списък се присъедини и Анхел Ди Мария, който се оказа непокрит на далечната греда, но прати топката извън очертанията на вратата.

Снимка 355248

Минутите от началото на финала бяха едва 20, а греда №3 в актива на ПСЖ вече бе факт. Този път страничният стълб бе ударен след техничен удар на Джовани Ло Селсо.

Логиката на "Стад дьо Франс" възтържествува в 26-ата минута, когато ПСЖ най-сетне достигна до попадение. Джовани Ло Селсо изработи целия гол, след като навлезе от лявото крило към центъра. Последва плътен удар на латиноамериканеца, който се озова неспасяемо в десния ъгъл на Пичо.

Снимка 355250

Бразилският национал - Дани Алвеш можеше да напомни за себе си с красиво попадение от фаул в 34-ата минута. Крайният бранител сюрпризира стража на Льо Ербие с далечен удар, който обаче бе избит майсторски от Пичо в корнер.

До почивката, видимо изморените играчи на Льо Ербие, можеха да допуснат поне още един гол в мрежата си, но с пропуски за ПСЖ се отличиха Ди Мария и Кавани.

Сигурни в своя успех, футболистите на Пари Сен Жермен видимо се забавляваха след паузата. Показателно за това бе изпълнението на Юри Берчиче в 47-ата минута, когато бившият играч на Реал (Сосиедад) опита атрактивна задна ножица.

Снимка 355246

Системата "ВАР" се намеси подобаващо в този толкова интересен финал. Всичко започна с перфектна атака в 50-ата минута, когато двойно подаване между Мбапе и Кавани завърши с удар на уругваеца, отклонен от стража на Льо Ербие в страничната греда. При последвалия корнер, и нова среща на коженото кълбо с напречния стълб, Килиан Мбапе реализира, но голът му бе отменен след специалното изглеждане на повторението. На него ясно се видя, че миг по-рано, с ръка в полето на "червените" играе Маркиньос от ПСЖ.

Вратарят на Льо Ербие - Матийо Пичо със сигурност играеше мача на своя живот, след като в 56-ата минута, от изключителна близост, отрази изстрел на Единсон Кавани.

Килиан Мбапе вдигаше победоносно ръце в 69-ата минута преди отново да бъде отчаян от стража на съперника. Младата френска звезда внесе достатъчно смут в полето на "червените", което без малко можеше да доведе до автогол на Ромулад Мари. Матийо Пичо обаче отново бе на мястото си, и незнайно как отрази и тази ситуация.

Снимка 355245

Дори и микроскопичните шансове на Льо Ербие, да докара нещата до продължения, бяха изпарени след гола от дузпа на Единсон Кавани в 74-ата минута. Таранът се измъкна зад отбраната на полуаматьорите и бе съборен от принудения да стори това вратар Матийо Пичо. Главният съдия бе категоричен в решението си и уругваецът майсторски удвои преднината на "принцовете".