Макс Верстапен (Нидерландия, Ред Бул) направи изключително силно състезание от 14-о място и спечели Гран при на Белгия от Формула 1 пред съотборника си Серхио Перес (Мексико, Ред Бул), който вече е втори в генералното класиране. Шарл Льоклер (Монако, Ферари) финишира едва шести, след като стартира близо до победителя на "Спа-Франкоршан".

Карлос Сайнс (Испания, Ферари) запази първото си място в завой номер 1, а Перес направи бавен старт и моментално отстъпи позиция на Фернандо Алонсо (Испания, Алпин) и Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес). Във втората обиколка 7-кратният шампион обаче направи контакт с болида на испанеца, който го изкара от състезанието и предизвика влизане на автомобил на сигурността.

Макс Верстапен и още поне петима пилоти ще получат наказания за старта на Гран При на Белгия

Вижте подробности

Макс Верстапен си проби бързо път на фона на хаоса в челото и в осмата обиколка нидерландският пилот на Ред Бул вече беше на трета позиция, използвайки гумите с мека смес.

Сайнс направи първия си бокс в 12-ата обиколка и това отвори вратата на двата болида на Ред Бул към челото. Испанецът се върна шести с гумите с гумите със средна смес, а Ферстапен направи спиране четири обиколки по-късно. Той влезе на трасето пред Перес, но с четири секунди пасив от Сайнс.

Разликата между болидите на Ферари и Ред Бул бе стопена само за три обиколки и в 19-ата Верстапен направи победното изпреварване в състезанието. След като тази работа бе свършена, погледите се насочиха към Льоклер. Пилотът на Ферари не успя да предложи същата скорост и след преполовяването на състезанието бе на седмо място.

До края Льоклер успя да направи две изпреварвания, но получи наказание за превишена скорост в питлейна и завърши шести зад Алонсо. Така той не само загуби точки срещу Ферстапен, а и бе изпреварен от Перес в класирането. Световният шампион е първи с 284 точки, следван от своя съотборник със 191 и Льоклер със 186.

Перес финишира със 17.841 секунди зад Ферстапен, а Сайнс се качи на третото място на подиума в Белгия. Четвърти класира Джордж Ръсъл (Великобритания, Мерцедес), пети остана Алонсо, а Льоклер финишира на шестото място.