Джордж Ръсел спечели Гран при на Бразилия във Формула 1. Британецът измина 71 обиколки на пистата "Интерлагос" за 1:38.34,044 часа. Неговият съотборник в Мерцедес и бивш световен шампион Люис Хамилтън остана на втората позиция, на само 1.529 секунди.

Двамата пилоти на германския отбор получиха възможност и разрешение да си оспорват лидерската позиция, а Ръсел издържа на напрежението, въпреки появата на кола за сигурност в 59-ата обиколка.

Британецът стартира от първа позиция в Сао Пауло, докато Люис Хамилтън започна втори и също запази позициите си до самия край.

Успехът е първи в кариерата на 24-годишния Ръсел, както и дебютен за Мерцедес през неуспешната за отбора 2022 година.

"Този сезон беше като влакче на ужасите. В края на състезанието си помислих, че ще има инфарктен финал. натискът беше много голям. Всичките тези спомени преминаха през мен. Горд съм от този резултат и от тези, които ми помогнаха по пътя към тази победа", заяви Ръсел веднага след края на състезанието.

Люис Хамилтън изостана до осмо място след сблъсък с настоящия шампион Макс Ферстапен от Ред Бул, докато Джордж Ръсел първоначално трябваше да се състезава със Серхио Перес. Британският пилот върна лидерската си позиция след първото влизане в боксовете, но Хамилтън беше плътно до своя съотборник след повторната поява на колата за сигурност.

Карлос Сайнс от Ферари остана на трета позиция, финиширайки на 4.051 секунди зад Джордж Ръсел, докато носителят на титлата за 2022 година Макс Ферстапен завърши едва шести след инцидента с Хамилтън и получи наказание от пет секунди.

В генералното класиране Ферстапен е недостижим лидер, а на втора позиция се изкачи Шарл Льоклер, завършил четвърти в Бразилия. Пилотът на Ферари и третият в общото подреждане до момента Серхио Перес имат по 290 точки само един кръг преди края на шампионата.

Естебан Окон спечели последната тренировка преди състезанието на "Интерлагос"