Нидерландецът Макс Ферстапен спечели Гран при на Емилия Романя, четвърти кръг за сезона във Формула 1.

За Ферстапен това е втора победа за сезона след тази в Саудитска Арабия в края на март месец, а Ред Бул се поздрави с първи двоен успех за кампанията, тъй като мексиканецът Серхио Перес финишира втори. Третата позиция в крайното класиране зае британецът Ландо Норис с МакЛарън. Останалите позиции в челната шестица заеха британецът Джордж Ръсел (Мерцедес), финландецът Валтери Ботас (Алфа Ромео) и монегасецът Шарл Льоклер (Ферари).

Първото за годината състезание на европейска земя не предложи особени емоции, въпреки че пилотите стартираха на напълно мократа писта "Имола", което създаваше предпоставки за вълнуващи обрати. Такива обаче не настъпиха, тъй като времето се задържа стабилно, а потеглилият от полпозишън Ферстапен нямаше затруднения да задържи първата си позиция през цялото време.

Още в първата обиколка символичните домакини от Ферари бяха разочаровани, след като пилотът на италианския отбор Карлос Сайнс-младши отпадна. Испанецът се сблъска заедно с Даниел Рикардо от МакЛарън и трябваше да преустанови участието си в надпреварата. Австралиецът пък отиде в дъното на колоната и остана там до края на състезателния ден.

Другият пилот на Ферари Шарл Льоклер също не направи мечтан старт. Пилотът от Монако се забави с реакцията си на старта и това позволи на Серхио Перес и Ландо Норис да го изпреварят. Така още от първия завой на състезанието Ред Бул окупира първите две места, а водачът в генералното класиране Льоклер бе изпратен в борба за третата позиция.

Няколко обиколки по-късно от състезанието отпадна и бившият световен шампион Фернандо Алонсо с Алпин, а най-интересна изглеждаше битката в средата на колоната. Там британецът Джордж Ръсел и финландецът Валтери Ботас атакуваха активно датчанина Кевин Магнусен (Хаас), чийто болид определено отстъпваше в завоите на конкурентните машини зад него.

Верстапен спечели спринтовото състезание от Гран при на Емилия Романя във Формула 1

Световният шампион изпревари Шарл Льоклер

Постепенно Льоклер успя да си върне третото място в колоната и да изпревари Ландо Норис, а от щаба на Ферари първи решиха да заложат на меки гуми, с които да се атакуват два болида на Ред Бул. Самият Льоклер обаче изрази съмнение около избора на екипа му и тези му колебания се оказаха оправдани. В 54-тата обиколка монегасецът допусна много груба грешка, която го извади от битката за места на подиума. Льоклер се завъртя на един от завоите и напусна пистата. В този момент той "дишаше във врата" на намиращия се на втора позиция Серхио Перес, а инцидентът го принуди да влезе за втори път в бокса в рамките на няколко тура и това го свали до девета позиция.

До края на състезанието Льоклер успя да се изкачи до шестото място, но това е малка утеха за него предвид факта, че Ферстапен събра пълен актив от точки през уикенда, печелейки състезанието, спринтовото състезание и давайки най-бърза обиколка.

За седемкратния световен шампион Люис Хамилтън състезанието на "Имола" бе поредно разочарование през сезона, като той финишира едва на 14-о място и бе затворен с обиколка от победителя Ферстапен.

В генералното класиране начело остава Льоклер с 86 точки. На втора позиция излезе Ферстапен с 59. Трети с 54 е Перес, следван от Джордж Ръсел с 49 и Карлос Сайнс-младши с 39.

Крайно класиране в Гран при на Емилия Романя (63 обиколки/309,049 км обща дължина/4.909 дължина на обиколката):

1. Макс Ферстапен (Нидерландия/Ред Бул) - 1:32:07.986 часа