Пилотът на Макларън Ландо Норис ще стартира от първа позиция в състезанието за Гран При на Испания във Формула 1. Той направи впечатляваща последна обиколка в края на квалификацията и спечели втори полпозишън в своята кариера, като остави на 0.020 секунди зад себе си Макс Верстапен.

Нидерландецът бе начело пред Норис след първите излизания в решителната фаза на битката за полпозишъна, като разликата между двамата бе 0.123 секунди. Във втория си летя тур Верстапен свали с още 0.270 своето постижение, но това не спря Норис и с 1:11.383 британецът спечели квалификацията на пистата "Каталуния".

Трети в нея завърши Люис Хамилтън, който регистрира пасив от 0.318 спрямо сънародника си. Седемкратният световен шампион ще раздели втората редица със своя съотборник Джордж Ръсел, а разликата между двамата пилоти на Мерцедес бе само 0.002.

На третия ред ще се наредят пилотите на Ферари - Шарл Леклер и местният любимец Карлос Сайнц. Зад тях седми ще стартира Пиер Гасли, а осмия в квалификацията се класира Серхио Перес, който обаче ще стартира 11-ти заради наказанието, което получи след Гран При на Канада.

Така четвъртата редица ще бъде оформена от Естебан Окон, а последен в Q3 без време остана Оскар Пиастри. Австралиецът загуби първия си тур заради напускане на пистата в десетия завой, след което излетя от трасето в 12-та крива във втория си и директно се прибра в бокса.

За съжаление на хилядите по трибуните техния втори любимец Фернандо Алонсо бе първият елиминиран в края на втората фаза на квалификацията, в която той бе с 0.019 по-бавен от Окон в битката за последното място в топ 10. Заедно с двукратния световен шампион елиминирани в края на Q2 бяха още Валтери Ботас, Нико Хюлкенберг, Ланс Строл и Гуаню Джоу. За китаеца това бе първо излизане от Q1 от началото на сезона.

Със силна обиколка в самия край на Q1 Хюлкенберг се измъкна от зоната на елиминацията за сметка на своя съотборник Кевин Магнусен, който ще стартира 16-ти. Датчанинът завърши сесията на 0.056 зад Строл, който зае последното място в топ 15 в края на първите 18 минути на битката за полпозишъна.

На последните две редици ще застанат съотборниците в Рейсинг Булс Юки Цунода и Дениъл Рикардо и пилотите на Уилямс Алекс Албон и Логан Сарджънт. За Рейсинг Булс тази двойна елиминация е много разочароваща на фона на факта, че тимът от Фаенца пристигна в Барселона с почти изцяло нова кола, която обаче не сработи според очакванията на испанското трасе.

Ландо Норис: В момента изоставаме от Ферари