Сезон 2020 трябваше да напише нова глава в историята на Формула 1, като първият с 22 старта в рамките на една година. Надпреварата беше чакана с още по-голямо нетърпение и заради шанса на Люис Хамилтън да атакува рекорда на Михаел Шумахер от седем световни титли.
Стартът на сезона в Австралия беше отложен в последния момент, а след това се стигна и до невъзможност за провеждане на още седем състезания до средата на юни, всички заради пандемията, причинена от коронавируса.
Експерти вече открито говорят, че COVID-19 ще причини много големи щети на Формула 1 и спортът вече е във финансов капан заради строгите договори, които са подписани.
Ситуацията пред собствениците от "Либърти медия" е много сложна, защото като Формула 1 винаги трябва да балансира между големите приходи, които са заложени и редовното изплащане на дълговете, които бяха наследени.
През миналата година приходите на спорта възлязоха на 2 милиарда долара. От тях малко над 600 милиона долара бяха получени от таксите, които плащат домакините на надпреварите. Отмененото Гран при на Австралия в последния момент вече доведе до загуба от 42.5 милиона долара, като от "Либърти медия" съобщиха, че страната няма да плати таксата.
"Австралия вече претърпя загуби, като трябва да връща пари от продадени билети", коментира директорът на "Либърти медия" Чейс Кери.
Друг много голям процент от приходите на Формула 1 идва от телевизионните права. През миналата година те възлизаха на 762.8 милиона долара, но финансовият доклад на спорта разкрива интересни детайли по договорите. В тях се казва, че сумата платена от телевизиите се намалява, ако състезанията са по-малко от 15.
"Наясно сме, че ситуацията ни е сложна и се стигна до още отлагания. Вече отменихме лятната пауза и планът е да започнем на някакъв етап от средата на годината с променен календар с общо между 15 или 18 състезания", добавя Кери.
Източник: GettyImages
Собствениците имат да изплащат и огромен дълг в размер на 2.9 милиарда долара. Според JP Morgan условията по покриването му са такива, че той трябва да бъде 8.25 пъти по оперативната печалба. На практика липсата на приходи ще постави спорта в трудно положение.
За капак цената на акциите на Формула 1 се срина с 42.7% в последните два месеца. Спортът загуби четвърт от стойността си само ден след отменянето на първия старт.
Суперсезон 2020-21
Един от ходовете, които от "Либърти" могат да предприемат за спасяване на сезона, а и на бъдещето на спорта, е създаване на т.нар. суперсезон. Идеята е той да започне през 2020 година и да завърши в началото на 2021 година.
Възможно е състезателните уикенди да са по-малко, но да има две състезания в два поредни дни, които да компенсират, но да се задоволи интереса на телевизиите, публиката и спонсорите.
Източник: GettyImages
"Ние сме отворени към много идеи, които се обсъждат. Всички отбори говорят помежду си и с "Либърти медия". Трябва да бъдем гъвкави, така че не виждам нещо лошо да се състезаваме и през януари, стига след това да се осигури период за подготовка за нов сезон", каза шефът на "Ферари" Матиа Биното.
Източник: GettyImages