Испанецът Фернандо Алонсо победи в днешната най-дълга от началото на сезон 2012 квалификация за Гран при на Великобритания. Пилотът на Ферари успя най-добре да се адаптира към тежките условия на пистата „Силвърстоун" и да подготви болида си по най-добрия начин.

Испанецът замалко можеше да отпадне още в средата на Q2, след като се завъртя на наводнената писта "Силвърстоун", но ударът със стената му се размина на косъм. Двукратният световен шампион успя да изпревари пилота на Ред Бул Марк Уебър. Австралиецът направи много силна финална обиколка, но  47 хилядни не му стигнаха за първото място.

Трети от втора стартова редица утре ще стартира Михаел Шумахер. Седемкратният световен шампион повтори силното си представяне от Валенсия, където се качи за първи път на подиума след завръщането си във Формула 1 през 2010 година. След него на четвърто място остана настоящият световен шампион Себастиан Фетел за тима на Ред Бул. Фелипе Маса продължава с връщането към най-добрата си форма с пето място днес.

Днешният спечелен полпозишън от Алонсо е първи за испанеца и тима на Ферари от 2010 година в Гран при на Сингапур. Днешната квалификация бе прекъсната по време на втората фаза за час и половина заради поройния дъжд, който днес отново се изсипа над катедралата на британските моторни спортове "Силвърстоун".

Рестартирането дойде две минути преди края на втората част. Големият губещ днес се казва Дженсън Бътън. Пилотът на Макларън разочарова родните фенове, изпълнили трибуните под проливния дъжд. Дженсън дори не успя да премине във втората фаза и утре ще трябва да си пробива път към топ десет от 18-а стартова позиция.

Топ десет на стартовата решетка днес допълниха класиралият се шести Кими Райконен от Лотус. Седми остана Пастор Малдонадо от тима на Уилямс, следван от местния любимец Люис Хамилтън. Пилотът на Макларън изостана от лидера Алонсо на 1.797 сек., но остави зад себе си Нико Хюлкенбег от Форс Индия.

Топ десет допълни пилотът на Лотус Ромен Грожан. Французинът не успя да кара в третата част от квалификацията не защото не се класира, а заради завъртане в самия край на втората фаза.

Пилотът на Мерцедес Нико Розберг бе третият от лидерите с разочароващо класиране днес. Германецът бе много по-бавен от съотборника си Шумахер и остана едва на 13-а стартова позиция.