В момента, в който Сеп Блатер протегна дългата си ръка и към "Златната топка" на "Франс футбол", стана ясно, че скандалите са неизбежни. Така беше още при дебюта през 2010 г., когато бяха пренебрегнати и световните шампиони от Испания, и особено Уесли Снайдер, спечели абсолютно всичко с "Интер" и станал вицешампион на планетата с Холандия. Той даже не попадна в тройката.

Тази година шефът на ФИФА стана съвсем нагъл, може би и заради факта, че кара последен мандат.Скандално беше решено да се удължи гласуването с две седмици и то да приключи след края на баражите. В тях между другото Роналдо вкара 4 гола в двата мача срещу Швеция.

Продължава и споровете по кой показател най-много трябва да бъдат оценявани претендентите. В. "24 часа" предлага основните компоненти формиращи понятието футболист от световна класа.

Системата "гол+пас"

Традиционно, даже почти задължително, тройката щастливи номинирани е от атакуващи футболисти, като логично е да разгледаме представянето им в периода подлежащ на гласуване именно откъм резултатността - тяхната и на отборите им.

Ако през миналата година Лео Меси набучи рекордните в световен мащаб 91 гола, то през тази е по-малко от наполовина по-ялов - 42 попадения в 45 срещи. Не беше толкова добър аржентинецът и като асистент, но въпреки това по системата "гол+пас"
има повече точки отколкото мачове.

Средно по три гола в два мача са вкарвали от "Реал" и Португалия с прякото участие на Кристиано Роналдо. На сметката на последния различен от Меси носител на "Златната топка" (през 2008 г.) само головете са 66 в 56 мача, а той има още и 19 асистенции.

Статистиката на Франк Рибери е по-скромна, като при французина се вижда явен уклон към организацията. Крилото на "Байерн" има цели 26 голови паса, към което е добавил 22 персонални попадения. И това за 52 мача, което е почти коефициент 1 за "гол+пас".

Дайте, дайте ни купата

Разбира се, най-добрият футболист в света трябва да играе в някой от най-добрите отбори и да потвърждава своето величие със спечелените трофеи. На тази писта с обиколка преднина завърши Рибери, чиято колекция от купи през 2013 г. действително впечатлява. Неговият "Байерн" направи прословутия требъл - титлата и купата на Германия плюс Шампионската лига, Суперкупата на Европа и световното клубно първенство. Всъщност от всички състезания, в които баварците участваха, се  разминаха само с една награда - суперкупата на Германия. Към това трябва да се прибави класирането за световното с решителното участие на Скарфейс, изборът му за най-добър играч на Франция, на Европа и в Шампионската лига.

В сравнение с баварския французин за другите двама 2013 г. си е направо ялова. Меси стана шампион на Испания и взе след това суперкупата на страната. Бонус му е "Златната обувка" като топголмайстор на европейските клубни първенства. КриРо пък въобще остана капо с "Реал", а съвсем малка утеха може да е изборът му за най-добър футболист в света от читателите на английското списание "Уърлд Сокър" и това, че е голмайстор на последното издание на Шампионската лига.

И сам воинът е воин

Победите във футбола ги печелят отборите, но е важно кой с какво е помогнал за това. И кога, защото едно е да вкараш при 0:0, а съвсем друго - при 5:0. Затова изглежда логичен анализ на попаденията на тримата претенденти по този показател.

Лео и Кристияно са откривали резултата през миналата година съответно 10 и 15 пъти, коено е почти една четвърт от всичките им голове. Рибери изостава малко - головете му са били първи за "Байерн" в 19% от случаите, срещу техните 23%. Интересното е, че толкова пъти (19% от всички голове) той е правил резултата 3:0.

Лидер по показателя важност на головете - когато отборът повежда в резултата, е Роналдо - 41,5% от всичките му попадения са такива. Затова португалецът е безспорен победител в тази минидисциплина. Втори е Меси с 15 такива гола (а Роналдо толкова пъти е откривал резултата), а Рибери има една 4 "повеждащи" попадения, всичките за 1:0. CR7 води и по изравнителни голове - 7, при 5 за другите двама.

Меси обаче е вкарал най-малко безполезни голове, които не влияят на крайния резултат - само 8 от 42 или 19%. Най-често е участвал в разгромите на съперника Роналдо - 17 пъти, но в процентно отношение далеч напред е Рибери с 38,1%. Французинът даже фиксира крайното 9:1 срещу "Хамбургер".

Срещу големите

Ако разгледаме представянето на тримата срещу съперници, които към края на гласуването са били в топ 25 на европейския клубен рейтинг и в класацията на ФИФА за национални отбори, веднага ще се набие в очите, че Роналдо вкарва средно почти по гол на мач срещу големите. Показателят му е 0,94. Това е точно два пъти по-добре от Рибери. Меси пропусна доста мачове заради контузии, но въпреки това се разписва приблизително два пъти в три мача - 0,67 средно.

Незаменими

Нека за последно да погледнем към статистиката. Ако сметнем процентно головете на всеки към попаденията на отборите, в които е играл през годината, ще видим, че отново португалецът дърпа с едни гърди напред. Той е автор на почти 40% от головете на "Реал" и Португалия въпреки непрекъснатото натякване, че "Барселона" без Меси не е същият отбор. Десетката на каталунците е автор само на 27,45% от головете, а най-зле е Рибери - 21 от 167-те, вкарани от "Байерн" и Франция. Това е под 13%. Справедливо е, разбира се, пак да се напомни, че Роналдо изигра годината почти без контузии, за разлика от другите двама.

Награждаването на победителя е днес в Цюрих. Прогнозите, особено след прегласуването, така натежаха в полза на Кристиано Роналдо, че не е ясно до последно дали обиденият Франк Рибери ще присъства. Французинът преди месец бе започнал да разчиства рафтовете у дома, за да отвори място за трофей, пък сега... Благоразположеният след 4 поредни "Златни топки" Лео Меси вероятно великодушно ще се прегърне с португалеца, който пък обеща да докара цялата си рода за агитка.