Фаворитът САЩ грабна четвърта световна титла от световно първенство по футбол при дамите. Американките победиха на финала, игран в Лион (Франция) Холандия с 2:0, като срещата беше наблюдавана от повече от 58 хиляди зрители.

Предишните трофеи на САЩ са от 1991, 199 и 2015 години. Американките имат и един загубен финал пре 2011 година, както и три бронзови медали през 1995, 2003 и 2007 години. Холандия за втори път игра на Мондиал.

През цялото първо полувреме победителките доминираха тотално, като единствено холандската вратарка задържаше "лалетата" в мача. В последните минути европейските шампионки все пак успяха да застрашат противниковата врата.

Снимка 432803

След почивката играта привидно се изравни. В 60-ата минута се случи събитието, определило победителката. Съдийката Стефани Фрапарт отсъди дузпа за САЩ след внимателно преглеждане на видеоповторение. Голмaйсторката на турнира Меган Рапино хвана в крачка холандскта вратарка и откри за 1:0.

След попадението американките приеха играта в своето поле и заложиха на убийствени контри. В 69-атата минута Роуз Лавал след самостоятелен пробив и хубав удар от границата на наказателното поле удвои резултата.

Снимка 432805

В оставащото време победителките направиха серия от пропуски, възползвайки се от предоставените им празни пространства. "Лалетата" така и не застрашиха вратата на съперника.

В мач за бронза Швеция победи Англия с 2:1. Така англичанките повториха постижението на мъжкия отбор и са четвърти в света.

Снимка 432802

Дамското световно първенство беше и европейска квалификация за олимпийските игри в Токио. Холандия, Швеция и Великобритания с квотата на Англия ще представляват Стария континент в Япония. Шампионът от Рио 2016 Германия няма да защитава титлата си. Другият голям отсъстващ ще бъде Франция.

Меган Рапино, която привлече вниманието към себе си с изказванията си за равенство на дамския с мъжкия футбол стана голмайстор на турнира с 6 гола. Нейната колежка Алекс Морган също отбеляза 6 попадения, но има повече игрови минути.