ПСВ Айндховен стана за 20-и път шампион на Холандия по футбол, след като срази Витес с 5:1 в мач от последния 34-и кръг.

В същото време лидерът АЗ Алкмаар загуби с 2:3 при визитата на скромния Екселсиор и изпусна златния шанс да триумфира с титлата, а Аякс надделя само с 2:0 като гост на Вилем.

Така ПСВ Айндховен зае първото място със 75 точки и голова разлика плюс 50 гола. Това е трета поредна титла за "филипсите". Аякс остана втори също със 75 точки, но с един гол по-лоша голова разлика - плюс 49.

АЗ Алкмаар остана трети със 72 точки. Възпитаниците на Луис ван Гаал ставаха шампиони при победа над Екселсиор, тъй като имаха най-добра голова разлика (плюс 52). Те обаче се провалиха.

ПСВ поведе с 2:0 още в първите десет минути след попадения на Аякс в 8-ата минута, който прониза вратата с глава след корнер и на Джеферсон Фарфан само две минути по-късно. Тео Янсен намали за гостите в 13-ата минута на срещата.

През втората част обаче домакините вкараха още три гола чрез Ибрахим Афеле, Фарфан и капитанът Филип Коку. Последният гол на Коку бе шампионското попадение.

Урби Емануелсон и Клаас-Ян Хунтелар се разписаха за Аякс, но при създалата се ситуация гостите се нуждаеха от още един гол, за да стъпят на върха.

АЗ започна кошмарно визитата си на Екселсиор. Вратарят Бой Ватерман бе изгонен в 20-ата минута за нарушение срещу Андуле Слори. Луиджи Брюинс превърна в гол отсъдената дузпа и домакините поведоха в резултата. Макар и с 10 души Алкмаар успя да изравни с попадение на Симон Чиомер от свободен удар в 24-ата минута.

Енрико Дрост обаче отново изведе Екселсиор напред с точен изстрел в 60-ата минута, а Дани Куверманс даде надежди на гостите с изравнителен гол 11 минути по-късно.

Алкмаар обаче така и не успя да вкара трети гол, въпреки че в 75-ата минута и домакините останаха с намален състав - от игра бе отстранен Рене ван Дирен. Нещо повече - в четвъртата минута на добавеното време Йохан Фоскамп вкара трети гол за Екселсиор и потопи в скръб привържениците на АЗ Алкмаар.

Голмайсторския приз взе Алфонсо Алвес (Херенвеен) с 34 попадения, пред Блейз Н'Нкуфо и Дани Куверманс (АЗ Алкмаар) - по 22, Джеферсон Фарфан (ПСВ Айндховен) и Клаас-Ян Хунтелаар (Аякс) - по 21.